Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Některé díly sice byly trochu slabší, ale Krobot i Trojan báječní, stejně tak třeba Kristus na trenkách :-) Za cvičení jménem Pytel tisíc hvězd :) Konečně vznikl nadprůměrný, neřkuli světový, český seriál. Jeden by nevěřil, že je to ještě vůbec možné.

Interstellar (2014)

Po zhlédnutí celého filmu nelze jinak než napsat, že film byl divný. Ne zvláštní, divný. Na jednu stranu totální klišoidnost až debilita scénáře, dialogů (pokud by vědecké kapacity konverzovaly podobnou formou, jsem si zcela jistá, že dodnes člověk nepřistál ani na Měsíci), dokonce i vizuálně proti Gravitaci propadák, ale na druhé straně chtě nechtě zanechá emocionální stopu - závěrečná asi tři čtvrtě hodina je docela silným hraním na city a zapůsobit musí snad na každého, včetně všeobecně otrlých, pokud člověk není úplně asociální. Kdyby měl Interst. poloviční délku, snad to mohl být opravdu výjimečný a unikátní film, ale nemohu dát víc než tři hvězdy a přiznám se bez mučení, že řada scén mě nudila, Zimmer se mi snad poprvé moc nelíbil a celkově netoužím film znovu vidět. Není to odpadní film, je to divný film, který navzdory, dá se říct, pozitivnímu konci přináší depresi, rozčarování a možná vám také vnutí myšlenku, jak je dnešní individualistická společnost v rozkladu, protože na rodině záleží už leda tak v pohádkách, ale podívejme se, jaká je realita - většina rodin, zvláště v naší krásní malé zemi, je rozpadlá a zdecimovaná, mezilidské vztahy totálně pokřivené a lidé se chovají hůř než divá zvěř. Proto jako dekadentní shledávám i finální myšlenku (takových bylo ve filmu víc) – spoiler – že by se náš zrůdný parazitický druh měl rozšířit snad dokonce po celém vesmíru a tam dál vesele maximalizovat utrpení všeho živého i neživého. Interstellar je vším možným, jen ne klasickým, ale ani neklasickým sci-fi, přestože místy je to pěkná fantasmagorie, spíš je to především film pro náročného diváka (což nemusí být nutně kompliment) a ani mě nepřekvapilo, že někteří opouštěli kino. Csfd hodnocení bude zřejmě dost zkreslovat, on to asi až tak mainstreamový a všemi milovaný film nebude. Toto byl první film, který jsem výjimečně neopouštěla já, ale někdo jiný (naprosto fenomenální úkaz), napočítala jsem pět lidí prchajících z poloprázdného kina (už se nevrátili). Ale docela je chápu, nečíst, jak skvostný konec pochopíte jen skrze ne příliš poutavý rozjezd, prchám možná taky… výsledek pro mne sice není skvostný, je divný, ale osloví, byť zřejmě jinak, než by člověk čekal. Pochopitelný je i pro blbé, což je možná právě na něm to divné a blbé :) Možná někdy časem změním názor, ale zatím to tak nevidím, protože jsem chtěla vidět hlavně vesmír a toho tam na můj vkus bylo dost málo a byl pojatý naprosto studiově, tupě a bez fantazie. Kdybyste mi řekli, že film je třicet či více let staré sci-fi, klidně bych tomu věřila. Vizuálně mě film naprosto zklamal (asi vliv přehnaného očekávání založený na čtení chvalozpěvných recenzí a GravItaci), trailery jsou tím nejlepším z celého filmu - kdyby se snímek nesl v podobném duchu a dal trochu víc života do toho umírání, asi budu jásat nadšením nad veledílem, bohužel tříhodinová stopáž je zřejmě režisérova msta divákovi - minimálně hodina by se z filmu dala eliminovat, protože je to nuda, nuda a nuda nebo debilita, debilita a zase debilita, s prominutím…a v těchto bodech jsem i lehce usínala…případně se v duchu rozčilovala, jak je to pitomé. Třeba časem změním názor, ale hned tak to nebude. Je to zkrátka divný film *(časem možná opravím, že úplně blbý :) jestli ho ještě vůbec někdy uvidím :) S Gravitací se absolutně nedá srovnávat, té nesahá ani po kotníky, to je snad už úplně jiný žánr + výkon McConaugheye se mi jeví slabší než v Temném případu. Nemyslím, že by se většina chlapů chovala takto emotivně, tím neříkám, že emoce nemají, ale prostě...uvěřitelnější byla A. Hathaway. P. S. Podruhé to bylo strašnější než strašné a bez šance se dodívat. A vůbec, pokud máte rádi vesmír, dokumenty na Zoomu jsou tisíckrát lepší než tato slátanina. Ale super film k navození deprese. Film pro diváky telenovel, nic jiného Interstellar není. Sci-fi to není ani omylem! Kdo někdy četl opravdové sci-fi, ví, o čem píšu. Zápletka není hluboká, ale je naprosto tupá, Nolanovi by měli začít páchat telenovely i oficiálně. Aneb císařovy nové šaty, jinak si nelze vysvětlit zdější pochvalné hodnocení tohoto filmu.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Spíš podprůměrná detektivka. Omleté téma o aktivitách sadistických psychopatů nezachrání tentokrát ani Liam Neeson. Akci také příliš nečekejte, k tomu účast některých postav je zcela nadbytečná (černošské dítko) Slabé to bylo. Nejpoutavější je bohužel trailer. 2,5 *

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Výjimečně jsem ráda, že jsem se nedala zviklat negativními hodnoceními, která vůkol převažují, a do kina se vydala (ale málem jsem kvůli recenzím nešla). Jistě, nejde o žádné existenciální drama, přesto jsem velice potešena a utracených peněz nelituji. Po skončení filmu jsem byla dokonce nadšená. Respektive už v první polovině filmu mě napadlo "To je konečně Drákula podle mých představ" (taky je klidně možné, že už na mě leze senilita :) Na Drákulovi všech verzí a podob mi vždycky vadila určitá slizkost, Evansův Drákula je naopak lidský a tím pádem s ním mohu plně sympatizovat. Ke konci jsem si říkala a byla trochu zklamaná ** - menší spoiler - kde mají všichni ty happyendy, vždyť zas všichni zařvou, ale ouha, reinkarnační konec příjemně překvapil (a to na podobné nesmysly o cestování duší nevěřím) - konec spoileru ** V podstatě se mi film velice líbil a zvedl mi náladu, nenudila jsem se (a kdybych se chtěla nudit, mohla jsem se kochat kostýmy) a ani jsem neusínala (v kině se mi to občas děje) Plus se k mému potěšení konečně objevil nadpřirozený hrdina, co není věčně mlácen (ani by mi nevadilo, kdyby se přitlačilo ještě víc na pilu a Drákula byl ještě silnější a neporazitelnější - protože přesně tak jsem si vždycky tyto nadpřirozené bytosti představovala, jsem tady dokonce ráda, že vývoj postavy nebyl rozvleklý ve stylu RPG, jak by naopak jiní uživatelé uvítali) Možná je má spokojenost zapříčiněná i tím, že jednak neholduju Twilight a spol. (pouze vím o jejich existenci) a filmy hrdinského typu (Avengers apod., které se zmiňují občas v souvislosti s Drákulou v recenzích) mě zcela minuly. Upřímně mě komiksoví hrdinové na stříbrném plátně nelákají, pokud by byl Drákula otevřeně komiksová postava a také ho podle komiksu pojmenovali a pojali, film by mě zaujal o dost méně a hlavně bych zřejmě do kina vůbec nešla. Pro srovnání s tzv. klasikou: Jako dítěti se mi enormně líbil Coppolův Drákula, leč dnes po letech mi připadá celkově fádní, nudný a Drákula odporný až debilní. Naopak současný Drákula je u mě jednoznačně sympaťák. Velkým plusem filmu je bez debat také Tywin Lannister - ten chlap je naprosto dokonalý, za jeho přítomnost jako hlavního upíra body navíc. Klidně by mohl vzniknout samostatný upírský film s Ch. Dancem v hlavní roli. Zato překladatel by zasloužil jemně napíchnout na kůl - Maďarsko měly být snad Uhry a Narážeč rve oči i uši, Vlad Napichovač je česky snesitelnější. Ale jinak jsem k historickým lapsům shovívavá, protože o historii si mohu počíst v učebnicích a odborné literatuře dosyta a konečně upírství je pro mě smyšlenka a vampýr neexistující bytost, takže odpustím téměř jakékoli dějové hrátky. Sečteno a podtrženo - Drákulu hodnotím jako jeden z letos nejlepších filmů viděných v kině, v kině za pět * (ale v kině nadhodnocuju), takže reálně čtyři hvězdy. Návštěvy kina nelituju, naopak mě mrzí, že jsem tam viděla Godzillu nebo Gone Girl, kterou bych označila za vyloženě televizní film. Draculu untold vnímám jako akční romanci s prvky fantasy, resp. akční pohádku pro dospělé. Komu se líbila Maleficent a rád by její dospělejší verzi, má možnost realizovat své touhy zde. K vyššímu hodnocení mě přiměl i hudební doprovod, Ch. Dance a Luke Evans (který se mi před Draculou nijak nelíbil, za jeho "zkrášlení" asi mohou vrásky, v Hollywoodu docela ojedinělá věc nebýt plastiková zombie :)

The Changeling (1980)

Příjemná duchařina s atmosférou, jejíž kouzlo kupodivu neohlodal ani zub času. Zaujme mnohem víc než většina současných démonických seancí, které samy sebe odvážně označují za horrory, ačkoli o žánrovém zařazení lze často pochybovat. Např. když srovnávám s místy až fraškovitě vyznívající letošní Annabelle tento film, Annabelle míří rovnou do odpadu.

Operace Corned Beef (1991)

Přestože stará přes 20 let, stále skvělá komedie s vynikajícími herci i hudbou E. Leviho. Asi budu výjimka, ale Rena mám radši v komediích než v akčních filmech :)

Živí mrtví (2010) (seriál)

První dvě řady téměř 90% (nejzdařilejší je pro mě bez debat 1. řada), následuje úpadek. Seriál se mění nejprve v dementní rozvleklou vyvražďovačku (vězení) a posléze plynule přechází v hloupoučkou telenovelu, kde chování postav odporuje zmapovanému jednání lidí v krizových situacích, "psychologie" postav se rozvinula spíš do žánru Esmerald, ani rádoby akční nebo zombie háv tuto skutečnost překrýt nedokáže. Aktuálně závěrečná řada/y se mi už naštěstí vykouřila z hlavy, sledovala jsem ji už spíše "z povinnosti" a často už jen jako kulisu. Začátek byl slibný - hutná atmosféra, hudba, skvěle vymyšlené intro atd., bohužel vývoj seriálu zcela uchvátily involuční procesy. Velká škoda, potenciál obrovský, ale promarněný. Za světlou stránku přes všechny výhrady považuji to, že mezi hlavními protagonisty najdeme všechny věkové kategorie - od malých dětí až po seniory, možná právě díky tomuto tahu si seriál vydobyl takovou popularitu. Mimochodem knižní verze je otřesná, ve srovnání s ní je i hloupé pokračování seriálu zlaté. Nicméně zatím poslední řada (tuším 5) nebyla tak špatná. Dívat se na to pořád dá :)

Medvěd (1988)

Film je zřejmě zdařilý, ale nemám ho ráda. Jako dítě mě totiž docela traumatizoval - celkem jsem ho prořvala a nemám dodnes nervy na to, abych opětovně sledovala utrpení medvídků, i když jinak jsem celkem otrlá. Romantiku nemám ráda, horrory mě moc neděsí, ale utrpení zvířat a děcek prostě nesnesu. Ani ve filmu.

Ti druzí (2001)

Výjimečně zpracovaný, atmosférický horror nového tisíciletí, který mne vyvedl z omylu, že v 21. století se už dobré horrory netočí. Není jich moc, ale jsou. Roli Grace považuji za životní výkon N. Kidman, bravurně zvládnuto i ostatními herci, příběh a zejména mrazivá atmosféra jsou dokonalé (tak má podle mě vypadat skutečný horror, krve a násilí netřeba). Sice lze zaznamenat kritiku kvůli jisté podobnosti se Šestým smyslem, ale u 6. smyslu jsem závěr předvídala dlouho dopředu, zpracování The Others je o několik řádů výš, ať už jde o příběh i atmosféru. První zhlédnutí 5*, se znalostí pointy 4 a půl.

Annabelle (2014)

Ptákovina hodná maximálně tv vysílání v neděli odpoledne, ideální pro hysterické ženy a školní dítka. Chtěla bych vidět ty, kteří údajně v kinech hrůzou nadskakovali ze sedaček :) A dost mi poslední dobou vadí (viz i V zajetí démonů) filmové pojetí církve jako klubu, který má patent na svatost a dobro, když opak je pravdou, málokde jinde se najde tolik tmářství, pedofilie a jiných úchyláren, tam by naopak démoni byli jako doma. Čili už ze samé podstaty musí horrory využívající toto klišé působit úsměvně.