Psycho (1960)

Přestože je Psycho horrovou klasikou a ponurý dům na kopci má jistě nezapomenutelnou gotickou atmosféru, řeknu: pusťte si raději Batesův motel (který sice není v pravém smyslu horrorem, ale v závěru se stává spíše psychodramatem o duševní nemoci a nešťastných lidech)

Batesův motel - Série 5 (2017) (série)

Fantastická pátá série srazila kultovní Psycho na kolena, dojemný, zvrhle romantický závěr Psycho jednoznačně překonává a sesazuje z trůnu. Mladý Norman (včetně chorobného vztahu k matce) je oproti staršímu předchůdci vykreslen tak, že s ním člověk musí soucítit. Narozdíl od Perkinse, který si nikdy mé sympatie nezískal. Proto mi vůbec nenávaznost na Psycho nevadí, naopak. Konečně postavy byly pouze Blochovým Psychem inspirovány.

Prolhané krásky (2010) (seriál) odpad!

Umělé, plytké, neuvěřitelně debilní. Jen další z mnoha variací na telenovely a prasečí zahrady všeho druhu.

Nezvěstní (2014) (seriál)

Výborná je podle mne zejména druhá série, první byla trochu zbytečně protrahovaná a předvídatelná. Každopádně Julien Baptiste mi bude chybět. Nesrovnatelně lepší než rozvleklejší Broadchurch a spol. Nezvěstní jsou dramatičtější a zajímavější podívaná, postavy propracovanější. V rámci žánru nelze než doporučit.

Gracepoint (2014) (seriál) odpad!

Doporučuji neztrácet čas a raději se podívat na Broadchurch, pokud chcete dramatickou polodetektivku v kulisách nádherné anglické přírody. Herecké obsazení Graceportu je víc než ubohé, postavy unylé, umělé, nevěrohodné, je to variace na Ordinace v prasečích zahradách, nezachrání to ani David Tennant z Broadchurch.

Broadchurch (2013) (seriál)

Hlavní vyšetřovatelská dvojka je sice dvojka za všechny peníze, jsou to v podstatě amatéři a patlalové, ale určitě mnohem blíž realitě než pohádkoví štastlivci, jako je Columbo nebo Stella Gibson z The Fall (které mám samozřejmě radši než zdejší dva podivíny :) Nicméně navzdory logickým chybám, iracionálnímu chování postav a dalším nešvarům se na seriál velice dobře divá, což je určitě z velké části zásluha kouzelné anglické přírody (West Bay, Bridport, Clevedon). A nakonec má člověk soucit i s těmi detektivy typu Pat a Mat :) Ale nějak si nedovedu představit, že by tito "experti" reálně někdy něco dotáhli do konce, často jim schází ono pověstné štěstí, které jejich ostatní filmové protějšky mívají na rozdávání. Každopádně časem jsem si i tuto dvojici oblíbila (Hardyho vytí na kolegyni: "Miller!" je nezapomenutelné) a škoda tak krátkého trvání seriálu. Remake Gracepoint je ve srovnání s touto verzí totální odpad, kterou nezachrání ani David Tennant jako hlavní tahák, bohužel. Broadchurch je jako celek skvěle herecky obsazený, herci jsou perfektně sladění a působí věrohodně. Někdy v budoucnu se k tomuto seriálu ráda vrátím.

Pasažéři (2016)

Začátek byl slibný. Pak se tam objevila jedna hysterická bába. Protože nejsem chlap, tak stupiditu a hysterii neodpustím. ... a zbytek filmu až do morku kostí americký, nudný, tupý, zdlouhavý, debilní... Podruhé už vidět nechci. Sci-fi má být inteligentní, nikoli dementní.

Home Fires (2015) (seriál)

První díly možná mohou působit lehce rozpačitě kvůli pozvolně plynoucímu ději, ale stále je patrné nadstandardní zpracování. Zajímavý pohled na život civilistů na britském venkově v době druhé světové války, typově trochu podobný Bomb girls, které jsou ale výrazně méně realistické a které obsahují podstatně víc hluchých míst. Home Fires se může pochlubit skvěle zvládnutou dobovou atmosférou a přesvědčivými hereckými výkony, navíc tu najdeme i Čechoslováky :) Škoda předčasného ukončení navzdory slušné sledovanosti.

Polednice (2016)

Na české poměry celkem povedený film. Ocenit lze zejména atmosféru. Spoiler: nejde v pravém slova smyslu o Erbenovu Polednici nebo horror, příběh je vyloženě zmodernizován. Psychodrama zachycující zrod duševní poruchy životními okolnostmi zkoušené ženy. Výsledný dojem kazí místy uspěchaný děj a značně nevyužitá role Kolářové. Jako symbolický příběh rozpadu zdařilé, na druhé straně marasmu všude kolem je víc než dost, tak proč se na to ještě dívat. Za mne díky českým reáliím, hereckým výkonům i atmosféře rozhodně lepší než Babadook.

Babadook (2014)

Jednou vidět zcela postačí. Nesympatický film s nesympatickým obsazením i atmosférou. Česká Polednice je zdařilejší obdobou. Babadook je primárně depresivní film, kde není pozitivního zhola nic. Horor v pravém slova smyslu nečekejte, je to škaredé psychodrama. Hlavních postav, přestože jsou nesympatické (i děj je predikovatelný) až běda, mi občas bylo fakt líto.