Haló, haló! (1982) (seriál)

V podstatě strašná hovadina, ale zábavná. A poručík Gruber je k zulíbání :) + výborný dabing.

Chappie (2015)

Dovolím si vykrást jednu zahraniční diváckou recenzi, která mě přiměla jít na Chappieho do kina: "musíte zažít tu bolest, kterou prošel nový život, zrozený spíš než v laboratoři ze zvrácenosti lidského světa". Chappieho primárně považuji za akční sci-fi komedii, popř. rodinný film pro rodiče a odrostlejší děti, který se nebere až tak vážně, je jiný než většina mainstreamu, a přestože to z velké části mainstream je, je sám sebou. Má v sobě spoustu akce, nadsázky i značnou něhu. Je to v podstatě modernější upgrade ETyho, Čísla 5 a jim podobných, nicméně E.T. ani Číslo 5 mě dneska už neoslovují (postavy rozhodně nejsou vystaveny takové zátěži jako Chappie a je patrné i datum vzniku). Dnešní doba si žádá spíš Blomkampa. Přes veškeré oficiální kritiky a výkřiky v recenzích, jaká je to hrůza, podle mě na tom chlapovi něco je, žádný film od Blomkapma mě zatím nezklamal. Jako plus tady chápu i jeho určitou naivitu, která je v Chappiem maximálně patrná, ale bez ní by Chappie ani podobní hrdinové nikdy nemohli vzniknout! A to si kritika odmítá připustit. Plus pokud něco víte nebo si zjistíte ohledně kulis děje (např.Zef), film je navzdory béčkovému hávu larvovaně inteligentním snímkem. Děsily mě popisy typu kyberpunk a herci-neherci (tito "neherci" na mě zapůsobili rozhodně víc než nažehlení hollywoodští panáci, tito byli jako vystřižení ze života), elektronická hudba - přitom to všechno zapadalo krásně do sebe (a hudební doprovod byl skvělý) Přestože slovo hip-hop nebo název zde zainteresované skupiny považuji za nadávku, byla jsem příjemně překvapená, resp. se nechala unášet :) Možná je problém v tom, že lidi k podobným tématům nepřistupují s otevřenou myslí, ale vidí škatuli "sci-fi" a chtějí vážné sci-fi přesně tak, jak znali doposud. Kritizovaný závěr tady spíše vítám, bez něj by Chappie asi nebyl rodinný, ani oddechový film. Ale čekala jsem smutný nebo otevřený konec - na základě recenzí (nic neukončeného na filmu nevidím) Ať je finále sebevíc pohádkové nebo přitažené za vlasy, po předešlé rekapitulaci lidské úchylnosti je příjemným zakončením a zapříčinilo, že jsem z kina neodcházela v depresi jako po Elysiu. Podle mě se Blomkamp polepšil. To, co jiní Blomkampovi na tomto snímku většinou vyčítají (změť žánrů a přechod do tvrdé akce), vítám, protože life is tough, lidi jsou nevypočitatelné k**vy a v reálném životě se iracionálně chová víc než polovina planety, jenom u toho schází dobrá kamera, střih a roztomilá AI.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Po dlouhé době velice zajímavý, podnětný a především atmosférický film. Vynikající herecké obsazení s funkční biochemií, 4,5*. Film jako ze "staré školy", pozitivně hodnotím i závěrečnou pointu (předlohu jsem nečetla). Mimochodem Prokletý ostrov absolutně nemusím, nedodívala jsem se a už se ani nedodívám, jak mě nudil a Caprio mi pil opět krev :) Podle mě jde o úplně jiné typy filmů, zdejší atmosféra nechává tu ostrovní daleko za sebou.

Nekonečný příběh (1984)

Jako dítě jsem Nekonečný příběh zbožňovala. Zhlédnutí po letech byla těžká nostalgie a současně i deprese, protože určité naděje a sny se už nikdy nevrátí. A to je začátek stáří :)

Hrabě Drakula (1970) (TV film)

Vzhlem k tomu, že jsem poprvé viděla tohoto Drákulu až nyní (nemohu se upamatovat, že bych ho znala z dětství), působil na mne spíše úsměvně, rozhodně ne hororově, ačkoli některé scény jsou příjemně mrazivé, ale je jich dost málo. Ovšem Dracula ala Ilja Racek mi vůbec nesedl, ani dětské efekty. Herecké obsazení mohlo být lepší (hlavně nesympatická Mina), ale za Schánilce a Maciuchovou body k dobru. Ve své době to jistě mohl být působivý tv film. I po letech je pořád lepší než většina soudobé česká produkce.

Batesův motel (2013) (seriál)

Lepší průměr, necelé 4* za atmosféru a herecké výkony. V české verzi hodnotím max. dvěma hvězdami - v současnosti bych byla jednoznačně pro zrušení dabingu, bohatě by stačily titulky. Veškerá novodobá produkce dabingem pouze ztrácí. Edit. po zhlédnutí páté a poslední série: původní Psycho bylo jednoznačně překonáno, závěr čtvrté a pátá řada jsou z celého seriálu nejzdařilejší a nabízí i celkem zajímavou sondu do mysli duševně chorého člověka. Sílu vypravování umocňují Chickovy komentáře a v podstatě až zvrhle romantický závěr v duchu Waltariho detektivek, kdy hlavní postava nakonec uniká spravedlnosti. Ve výsledku velmi působivé a dojemné, ústřední herecká dvojice skvěle sehraná.

S láskou, Rosie (2014)

Necelé dvě hvězdy za snad některé lehce úsměvné úseky. Přesto pro mě film, kde koupě lístku = vyhozené peníze. Abyste ocenili podobné typy filmů, musíte být buď velmi mladí (ideálně náctiletí) nebo staří (a dostatečně přecitlivělí), případně velmi a čerstvě zamilovaní, kdy je vám lhostejné, co zrovna promítají. Anebo žena odkojená na telenovelách, růžových ordinacích a podobných ohavnostech :) Kdyby mou drahou polovičku napadlo brát mne do kina na podobné filmy, zřejmě bych začala váhat, zda je to ten pravý :) Film je plný hloupých klišé, děj zcela predikovatelný, všechno bylo už někde viděno a přepohádkované je přespříliš, zvlášť pokud víte, jak to v Anglii opravdu vypadá - stará dobrá Anglie je k vidění možná tak ve filmu, pokojské a podobné profese ve čtvrtích pro movitější ve skutečnosti nebydlí. Další prostoduchý a oploštělý film, respektive hlavní postavy, těžko si k nim lze vybudovat nějaký hlubší vztah (možná působí vzhledem díky věku sympaticky, ale tam to začíná i končí - hezcí panáci, jinak naprosto nudní a hloupí, i náš vrátný v práci je zajímavější osobnost). Chlap, který přes deset let vyčkává, než se rozhoupe něco udělat, pro mě není snad ani chlap. Takového vyznání by se člověk ani nemusel dožít! :-) Znovu vidět nehodlám a v televizi bych se nedodívala, natolik vymytý mozek zatím ještě nemám. Byl-li by film prezentován jako pohádka pro náctileté, mohla bych být při hodnocení shovívavější (o jednu hvězdu k dobru), v televizi naopak pouze jedna. Na film se sice jednou podívat dá, ale chybí silný nebo aspoň zajímavý příběh. Za mne film pro náctileté a slabší pohlaví.

Zavolejte porodní sestřičky (2012) (seriál)

Jsem ráda, že jsem se odhodlala ke sledování tohoto seriálu, přestože porody pro mě nejsou příjemným tématem. Atmosféra, která na mě ze seriálu dýchla, je velmi podobná té, kterou můžete zažít při četbě Jamese Herriota,nesmírně lidské, dojemné příběhy, nepochybně trochu zidealizované vlivem uplynulého času i zákonitostmi fungování lidské paměti, nicméně tak nebo onak - pohlazení po duši. Kéž by se podobně podařilo zfilmovat i Herriotovy příběhy. Éru 50. a 60. let mám ráda, o to víc se mi seriál líbí. Doufám kniha bude ještě lepší (doplněno - kniha je výrazně horší než seriál, ale obsahuje zajímavé informace, jen autorka není zrovna excelentní spisovatelkou, i tak velký dík, že dala podnět ke vzniku jednoho z nejlepších ženských seriálů posledních let). Obavy z propagace pánbíčkářství naštěstí zůstaly liché, i řádové sestry jsou zde vykresleny jako profesionálky oddané řemeslu porodnictví, které neodsuzují a dokonce nemají ani problém s antikoncepcí. Opravdu krásný, leč z velké části pohádkový seriál, na dobových fotografiích můžeme vidět skutečnou bídu, v seriálu je hodně vylepšená. (Herecké obsazení považuji za výborné, hlavní představitelku nevyjímaje)

Co jsme komu udělali? (2014)

Jedna z nejslabších Clavierových komedií, plná hloupých klišé. Snad to ani komedie není, spíš další novodobý nudný až trapný film, kam se poděl kdysi skvělý francouzský humor? Současné "komediální" trendy jdou zcela mimo mě.