Tvář vody (2017)

Pohádka v retro kulisách. Sice mám éru 50. a 60. let ráda, ale ani ta nezachrání děravý scénář. Výjimečně se mi tedy víc líbil český Hastrman, včetně hereckých výkonů. Tento snímek mi připomíná ani ne tak motiv krásky a zvířete jako spíš Predátora, který se omylem zatoulal do zoofilní červenė knihovny. Přepálená stopáž filmu definitivně podtrhává nohy.

Hastrman (2018)

Po velmi dlouhé době zdařilý český film. Hastrman mne snad díky českým reáliím oslovil víc než proklamovaná a kritiky upřednostňovaná Tvář vody. Pomalejší tempo, lyričnost a melancholická krajina na mne v záplavě soudobých umělých hrůz zapůsobily jako balzám na duši. Na české poměry fantastické herecké výkony. Oceňuji i humorný antiklerikální podtext, který se podle mě i díky přesvědčivému hereckému ztvárnění podařilo zvládnout s grácií a bez úplné ztráty farářovy důstojnosti. Popravdě nejvíc mne překvapil výkon pana Kolaříka, jako kdyby se pro tuto roli narodil :) O hastrmanovi nemluvě, jsem jen ráda, že úlohy se neujal Roden, toho už nejsem schopná vnímat jinak než jako čistokrevného psychopata a vítám vícevrstevnatěji působícího Karla Dobrého (na Rodena jako Hastrmana bych fakt do kina nešla). V celém filmu mne paradoxně nejvíc rušily barevné kontaktní čočky představitelky hlavní ženské role. Skrytá motivace postav mne neobtěžuje, copak je nutné všechno točit polopaticky? Snímek nechává prostor i pro divákovu fantazii a to považuji za jeho delší devizu. Dokonce ani kritizovaný závěr mi nevadí, ač Urbanův román jsem zatím nečetla, tedy možná je můj výklad příliš osobitý a autor zamýšlel úplně jiné poselství. Spoiler ****************************************************** Katynka je odsouzená k věčnému spánku, neboť lepšîch časů se ani ona, ani hastrman nedočká. Bezprecedentní predátor, který bere a ničí vše, nejsou nadpřirození netvoři, ale člověk.

Tiché místo (2018)

Příliš originality v tomto snímku nespatřuji, celkem predikovatelná slátanina, postrádám atmosféru i logiku příběhu. Vizáž příšer je čistokrevná vykrádačka Stranger Things (ST je proti "Tichému místu" vysloveně místrovským kusem).

Čarodějky (1998) (seriál)

Je to pohádka jako bič, béčková pohádka s prvky úsměvného osmdesátkového horroru. Pro ty, kterým nereprezentuje NOSTALGII, asi nesledovatelná. Ale je to jedna z posledních připomínek mého mládí, tedy musím minimálně první série hodnotit ********* Sice jsem se na to nedodívala a zůstala u otevřeného konce, xkrát se rozčilovala nad debilitou všeho a všech, přesto před tou řádkou let se mi holky dostaly pod kůži :) Pokud to poprvé chcete sledovat až dnes, ani si to nepouštějte...toto je obdoba u starších generací oblíbeného robota Emila, bude se vám to líbit pouze jako nostalgická připomínka. Buffy a spol. a telenovely nesnáším, tohle je ale výjimka. Když jsem si pár prvních dílů pustila teď po letech, zas jsem na chvilku omládla :) Už chápu, co mají starší příbuzní na těch úděsných a nesledovatelných věcech z dob jejich mladosti :)

Místo v životě (2006) (seriál) odpad!

Odpornost. Mexická telenovela hadr. Veškeré kouzlo předchůce zmizelo v nenávratnu, atmosféra, scénář, herci...vše se propadlo do pekel. Zkrátka ze slibného konceptu vznikl paskvil ala Ordinace v prasečích zahradách a spol. Rozhodně nejsem cílovka těchto obludností. Škoda.

Místo nahoře (2004) (seriál)

Dnes už retro, přesto (nebo právě proto) hodnotím vysoko, protože mi připomíná éru, která se už nikdy nevrátí (ještě tlačítkové telefony! I s podvozkem :) A na rozdíl od prasečích ordinací apod. se na to díky hereckým výkonům i rozsahu celkem dobře dívalo, dnes by měl tento seriál nejmíň 1589 dílů a bylo by to něco na způsob mexické telenovely.

Po strništi bos (2017) odpad!

Bez atmosféry, trapné, nevěrohodné, bez jakékoli fantazie a poetiky, většina "hereckých výkonů" zcela neherecká (ochotníky urážet nechci, i ti bývají víc zapálení). Nejsem příznivcem tohoto typu "umění", tohle si měli Svěráci nechat doma v šuplíku. Nejsem schopná zhlédnout celý film, připomíná totiž rozvláčnější verzi Babovřesk.

Ať vejde ten pravý (2008)

To už je let, co jsem tento film viděla, část jsem sice i prospala, ale protože byl součástí kdysi tradiční předvánoční akce, musím hodnotit +

Sněhulák (2017)

Nelíbí se mi ani kniha, ani film. Snad jen Fassbender jako Harry Hole ujde víc než ten v knížce. Jinak klasická severská úchylárna. Mimochodem je zajímavé, že podle skutečných žebříčků prodejnosti vůbec nejsou severské detektivky v knižních prodejích na špici, je to jen marketing :)

7 životů (2017)

Místy třeskutá hovadina, přesto se místy o některou ze sester bojíte, místy je to i zajímavé, ale jako celek je film nesourodý, hloupý a předvídatelný. Tak 30%. Klasika z toho nebude, u mě rozhodně ne.