Cesta do Indie (1984)

Nejdřív jsem čekal další ztřeštěnou cestovní taškařici, pak to vypadalo na slibnou chytrou a kritckou britskou komedii o fungování Britů v kolonii, jenže pak se to zvrtlo v rádoby drama kvůli absolutně pitomé spíš nijaké zápletcece. No a pak už to bylo plonkový až do konce. Škoda moh to bejt fakt pěknej biják, výprava, hromady komparzistů, přenádherné exteriéry, sociální napětí, zajímavé charaktery a psychologie postav. Místo toho to všechno pokazila nanicovatá nána, která nevěděla co se s ní děje. Scénař i rejža z toho vytěžili dost málo. / Tý brďo, vono to obdrželo i oskary? To teda nevím za co, nejspíš ze setrvačnosti, že to byl film od pana režiséra Davida Leana.

Svědek (1985)

Stačí když se po mnoha letech podívám na fotky. Tedle film mě prostě fascinuje svou atmosférou a Kelly McGillis, ale teď bohužel vypadá dost děsně. Prostě to byl super biják.

Duch ve stroji (2017)

Ta holka má asi nejhnusnější vlasy v historii filmu. Taky jsem doufal že zoufalejm bělovlasejm exotům s extra koutama ve filmu už dávno odzvonilo, ale ouha tady je taky jeden a ještě má vlasy debilně sčesaný dozadu. Tydle Stingové, a podobný skoroalbíní jsou teda strašný klišé. Jedině replikant Rutger Hauer z Balde Runneru má ode mně čestnou vyjímku. Tam to naštěstí nevadilo. Dobrá látka, ale to rádoby kůl klišé z komixu tu nefunguje. Kůl postavy se dělaj ve filmu jinak. Atmosféra města z Blade Runneru byla o dost lepší, než co tu předvádej za rozpačitou přeplácanost. A to jsem se na to fakt těšil.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Viděl jsem to až po dvojce a rozhodně je to jiný kafe. Denis Villeneuve ví co dělá a odevzdal nám kompletní balíček. Dobrý příběh, zajímavý postavy a nepříjemný vývoj, to je to co chcete vidět. Jediný co mi trochu vadilo byla křehkost osoby Emily Blunt. Tadle holka prostě nepasuje na nějakou zkušenou šéfovou jednotky FBI co vykopává dveře, ale jinak dobrý. Benicio Del Toro by měl bejt trošku víc raplej aby byl zajímavej. Holt nemá tolik charisma Alana Delona aby ustál charakter který by postava jeho zabijáka potřebovala.

Sicario 2: Soldado (2018)

Začátek je patetická šablonovitá premisa težící ze strachu z vnějších teroristů a ohrožení pokojného amerického života. Psk se to přesune úplně k jinejm problémům a z toho se vyvine spíš osobní epizodní kus příběhu jen pár postav. Film ve kterém se skoro nic nevyřeší a když to skončí tak máte pocit že to je někde v třetině. Nevím co tím chteli tvůrci světu řict, ale moc toho neřekli. Zůstal jen pocit a to je na trhák málo.

Nejtemnější hodina (2017)

Celý to působilo víc jako freska a britská agitka o národní hrdosti než živoucí ztvárnění dramatičnosti důležitého kusu dějin. Gary Oldman je ve své dokonalé masce uzvězněn a z pod gumy se nedostává ven nic z živého člověka, skoro žádné grimasy a napětí ve tváři. Režisér měl nechat vtisknout postavě Chrchila více lidské originálnosti aby byla více uvěřitelná. Takhle je Gary stále v jedené poloze a nějak mu to ne a ne uvěřit a specíalně jeho unylé oči v neustálém podhledu jsou nahony vzdáleny skutečným Churchilovým očím v kterých dříme jiskra. Co mi ale nejvíc vadilo bylo to, že Churchil měl během války ješte svojí barvu vlasů a nebyl takovej bělovlasej zoufale starej dědek jako v tomhle filmu. Takhle vypadal až teprv v roce 1955, kdy opouštěl Downing Street. https://www.youtube.com/watch?v=m_Uj_o1L-e0 Nakonec mi místy připadal lepší výkon u tý jeho sekretářky než u něj. Výprava, stavby, kasting i masky vše bylo Britsky dokonalé až věrné. Chtěl bych rád dát 4 hvězdy, ale prostě to na to nestačí.

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

Vždycky mi na Star Treku vadil ten všeobjímající humanismus, nezbytně důležitá federace, přiliš čisté kombinézy jak z DDR, topornost a černobílost průhledných charakterů. V Picardovi už mi to naštěstí vadit přestalo. Velmi chytře napsané dialogy + super efekty nakonec dokázali převážit nad tím otravným poselstvým. Hollywoodské rozpočty filmových adaptací konečně udělali z toporného papundeklového seriálu to pravé intergalaktické dobrodružství, kde příšeráci jsou řádně odporní a ne jen směšný. Picard je vycizelovaná prácička od A do Z. Jediný co mi vadilo byla ta nemožná ufňukaná doktorka co jí ze všeho furt cukala brada jak natahovala moldánky. Taky ma tvar lebly Patricka Stewarta si ne a ne zvyknout.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Nevím co JJ Abrams celou dobu šňupal, ale bylo to tak zbrklý že zapoměl natočit pár scén, aby občas ukázal co se stalo a ukázala se pointa. Celá tadle taškařice co uhání horem pádem jako o život mě upozornila na to že pořádný Války hvězd potřebujou i řádnou porci mysticismu a ne jen scénář na steroidech. Taky to nenádalé zjevování odnikud či mizení alá deux machina tomu nepřidalo. Hlavní hrdinka se svým nejšpičatějším nosem v celém vesmíru si mě konečně získala na svou stranu a překvapivě i ošlivému ksichtu Beníkovy jsem začal věřit jeho rozervanou roli. Jeho předešlé nehrectví mi zkazilo půlku filmu. Rebelové byla jen zoufalá smečka. Základ příběhu byl dobrý, ale moc by mu prospělo kdyby okolní balast a spousty dialogů proškrtali. Mystická zápletka nakonec byla pěkná, ale chtěl bych se o hrdiny víc bát. Asi nejhorší byly ty diznejovské happyendové davové scény. To bylo ale fuj moc řemeslný, jak z křesťanskýho filmu. Některé efektové scény byli fakt super, ale jiné vypadali zase jako ze laciné televizní pohádky. V osobních soubojích se v tom největším zápolení zbytečne moc kamsi čumělo. Rejža nebo střihač chtěli zvýraznit důležitej moment, ale místo toho to umrtvili. Nechápu. To byl ale vyloženě střihačskej problém. V reálným souboji by ho při takovým prostoji stihnul protivník 10x rozsekat. V celým filmu bylo dost momentů, kterým jsem ani zbla nerozuměl. Výsledkem je přílišnej guláš. Za to bych Abramsovi strhnul vejplatu.

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

1. série - Přímo špičková utopie, která formou "alternativní historie" protáhla utrpení nacistických režimů z protektorátu až do poválečné Ameriky. Nepříjemně sžíravej nekompromisní nešablonovitej esesáckej záporák se snaží tahat za nitku osudu úplně všech. Všechno to sedí a klape asi až do 7 dílu 1. série, kdy se ve scénáři objeví první vady na kráse a důvody konání hlavní hrdinky začínají být místy poněkud nelogické a dokonce nemají ani nějaký citový důvod. Ovšem oproti jakýmkoliv jinejm velmi dobře hodnocením seriálům či filmům, kde je oslích můstků víc než dost je toto zatím jen drobná vada na kráse, která se v poslednim dílu ale poněkud zvětší. Tíživá atmosféra okupace a represe je na americkou produkci vyobrazena kupodivu velci solidně a spousta epizodních a vedlejších postav to svými parádnímy někdy i špičkovými výkony (starožitník, dědeček) ještě víc umocňuje. Většinou to Američani zpracovávají dost naivně, šablonovitě s přehršlí sentimentu. Líbí se mi jak se zpočátku černobíle úlohy jednotlivých postavy postupně s průběhem událostí vybarvují a formují. Jeviště děje rozdělené na jednotlivé okupované zóny a neutrální zónu i se všemi jejich aspekty z toho vyplývajícími je málem brilantní. Skvělá kamera, výprava i efekty děj výborně umocňují. Další velké plus je že asi po 100 letech existence filmu konečně Japonci hrají Japonce, hrají je skvěle a produkce nespoléhá jen osvědčené holywůdské Asiaty, které vždy jen vyplňovali svoji šablonovitou škatulku. Celek ve vás vytváří zvláštní koktejl pocitů jako z filmů o meziválečném nástupu fašizmu, z okupace, vyhlazování, či Blade Runner, to vše stříknuté artefakty a atmosférou z 50. a 60. let a probleskujícími zbytky americké kultury. Jediný co mi zatím v 1. sérii schází je nějaký prvek sci-fi. Náckovskej konkord ani vysutá nadzemka mi fakt nestačí. Ale možná to teprve přijde. Zatím je to jen utopie. Bylo by pěkné kdyby pokračování nesklouzlo do přílišné překombinovanosti a do neustálých zvratů jako to nastalo třeba u pirátů v seriálu Pod černou vlajkou. 2. série je svižňejší. Vítejte v říši! :)

Aquaman (2018)

Pěkně udělaná pohádka s ekologickým podtextem o tom kterak vodníci zachráněj lidstvo, který si to vůbec ale vůbec nezaslouží. Hawajcovi Momoáčovi sedne ta role jako vyšitá a štabajzna Amberka Heardová se taky nakonec ukáže jako holka do nepohody, teda pardon princezna. :) Hraje akorát tak přesvědčivě, aby jsme nepodezřívali, že je tam jen za hezkou tvářičku. Akce je požehnaně a je fakt dobře zrežírovaná a natočená což cením. Akorát výprava je místy nevkusná hlavně v podmořském světě, ale dá se to přežít. Záporáci jsou záporný což je super, akorát ty roztodivný vodnorytíři maj tak vošklivě bombastický brnění jako by utekli z nějaký japonský kraviny. Moc mi tam nesednou. Story celkem vodsejpá, takže ty občasný filizofický a dojímaci kecy jdou překousnout. Za mě fajn komixovej biják, kterej konečně je odněkuď jinud než z povrchu zemského, vesmíru nebo jiné planety, je totiž pěkně mokrej. Black panther je proti tomudle úplná taškařice. Zajímavý že rejža to citový jiskření mezi hlavníma postavama dělá dost neumětelsky. Co mě ale hodně překvapilo je fakt povedený umístěný dobře známejch songů. Zajímavé. Asi nejhorší byla Nikol Kidmanová, působila jako pěst na voko. Na jejím místě by se určitě líp vyjímala třeba Charlize Theronová.