Prázdniny (2006)

Bavil jsem, dojímal, slzu uronil, z kina v povznesené náladě šel... I jindy pro mě nezajímavý Jude Law se mi líbil, natož skvělí Jack Black, Kate Winslet a Eli Wallach. Ano, druhá Láska nebeská to není, ale i tak Prázdniny aspirují na klasickou "vánoční" romantickou komedii, na kterou se vždycky rád podívám.

Plastická chirurgie s. r. o. (2003) (seriál)

Výborný, podmanivě amorální seriál, kterému nic lidské není cizí. Kdyby si tak čeští seriáloví tvůrci chtěli vzít příklad. Aby netočili ty bezzubé srágory a udělali něco, co má ostny, co vzbudí kontroverzi a co bude mít nějakou kvalitu. Ale nestačím se divit, jak to tady většina z vás stírá: tenhel seriál se nebere vážně a navíc přesně odráží to bahno, co je kolem nás a dělá si z toho legraci. Zrovna včera jsem rozkoukal třetí sérii, a jak tu někdo psal, že většinou jde úroveň seriálů s každou další sérií dolů, tak tady je to zřejmě výjimka poitvrzující pravidlo: první dva díly jsou absolutně bombastický!!!

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Původně jsem uvažoval o třech hvězdičkách, ale jak jsem nad tím tak přemýšlel, byly by jen za předchozí Menzelovy zásluhy. Jsem velikým obdivovatelem knižní předlohy, takže jsem trošku zaujatý, ale film je oproti knize jen líbivým retrem s několika mrazivými scénami. Jako by se Menzel snažil schovat za lehce "retardovaný" pohled hlavního hrdiny, aby nemusel všechny ty válečné a poválečné hrůzy ukazovat. Aby se vyhnul drsným scénám, které v knize jsou, protože mu prostě nejsou vlastní. A tak klidně udělá z Dítěte bezdětného manžela, ačkoliv v knize zplodí dementního synka, atd. atd. Navíc mě úplně drtilo, jak jsou tam pro mladší generaci komentované historické události. Hrůza. Některé scény vycházejí (u mě jednoznačně vede rozkošnické obkládání nahých žen vším možným a to, jak Lasica učí tu mladou holčinu francouzsky), a jiné naprosto selhávají (začátek a la němý film, bezuzdné dovádění v hotelu Tichota). Skvělý je Oldřich Kaiser, kterému všechno vyčtete v očích, Ivan Barnev je skvělý, dokud nemusí mluvit, Labuda a Lasica jsou také skvostní a dívky... ty mají krásná těla, ale s hraním je to horší. A zapomenout nesmím na výtečnou hudbu Aleše Březiny. Jenomže to jsou všechno jen dílčí věci, které bohužel nezapadají do vynikajícího celku, jak se očekávalo. A je mi to moc líto, protože na tenhle film jsem se těšil opravdu velmi a sliboval jsem si, že právě on bude tím skutečně výjimečným snímkem, na který česká kinematografie už pár let čeká.

Jeden navíc (2005)

Zpočátku rozpačitý, ale ve výsledku nesmírně působivý a citlivý film, kterým Steve Martin dává zapomenout na trapnost jménem Růžový panter. Něco tak empatického a lidského už jsem dlouho neviděl.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Osciluji mezi třemi a čtyřmi *, ale nakonec se přikláním ke čtyřem. Až do té doby, než Jeana zatknou, je ten film naprosto, naprosto, ale naprosto strhující, podmanivý, pod kůži se zadírající, vizuálně a dějově fascinující. Jenomže ten konec... já naprosto chápu, co tím chtěl básník říct, ale co snese papír, to na plátně vypadá jako parodie. Jak má člověk do té doby zatajený dech, tak se najednou musí začít smát. Hergot, to nemohl tomu klukovi šikovnými Tykwerovýmu říct, že ten konec nefunguje? Aby nás nevystavil takovýmu zklamání?

Eragon (2006)

Nebýt Jeremy Ironse, nedá se na to dívat. Ed Speleers je herecky naprosto tuhý, Galbatorix se potácí v kulisách, které připomínají české televizní studiové pohádky a příběh... něco tak neoriginálního a "ušlechtilými" myšlenkami napěchovaného jsem už dlouho neviděl. Podruhé jedině za trest.

Apocalypto (2006)

Totální zklamání. Jak se mi dosavadní Gibsonovy režijní počiny líbily, tak tohle mě absolutně zklamalo. Nejenže délka je příběhu absolutně neodpovídající, ale něco tak primitivního a blbě natočeného jsem už dlouho neviděl. Snad jediné, co mě u toho přimělo vydržet až do konce, byl hlavní hrdinův protivník. Jeho představitel si svou roli skutečně vychutnával. Ale když pak zařve, není se už na co dívat, a ten konec... to snad ani Gibson nemohl myslet vážně. Ale co, i mistr tesař se někdy utne a já už se nemůžu do¨čkat té slibované biografie Jana Pavla II. To myslím vážně :)))) Fakt!

24 hodin (2001) (seriál)

1. a 2. s=rie - 100 %, 3. série - 70 %, 4. série - 50 % Asi bylo dobré skončit, co, páni producenti? Kráva už je vydojená!

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Člověku chvilku trvá, než se odpoutá od "Las Vegas" a přestane tuhle "lokální variaci" vnímat jen jako kopii. Ale když se vám to povede, tak si Miami zamilujete stejně jako Las Vegas. Navíc pro mě má David Caruso s úžasně melancholickým a medovým hlasem Jaromíra Meduny zcela podmanivé kouzlo. Jistě je možné pochybovat, zda by byl polda na jeho místě skutečně obdařen takovou mírou empatie a citlivosti, ale mně se právě kvůli tomu tak líbí

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

Já tenhle seriál prostě žeru. Občas má sice výkyvy v kvalitě, ale hlavní hrdinové, ti nemají chybu. A skvělý je český dabing. Nedávno jsem viděl po ulici jít Vladislava Beneše, který dabuje Grissoma, a on vám šel úplně stejnou kolébavou chůzí, jako Gil.