• Krátkometrážní

Dobrou noc, mami (1986)

Herecké výkony skvelé. Myšlienkový konštrukt príbehu a jeho argumentačné odôvodnenia však pre mňa absolútne neprijateľné.

The Song of Lunch (2010) (TV film)

Sfilmovaná báseň? Čakala som kdečo, ale vo výsledku to bolo príjemné prekvapenie. Pridaná hodnota v podobe Alana Rickmana, s žiaľ dnes už nostalgickým nádychom, bola len čerešničkou na torte.

Renoir (2012)

Dá sa povedať, že tento film bol pre mňa kinder vajíčkom. Čakala som životný príbeh o maliarovi Augustovi Renoirovi a dostala som k nemu aj bonus navyše. Počiatky umeleckej filmovej tvorby jeho syna Jeana. Film s veľmi krásnym obrazovým spracovaním, príbehovo pomalý nie však nezaujímavý. Minimálne pohľad na svet očami Renoirovho najmladšieho syna Clauda bol hodný zamyslenia. Okrem toho ma film navnadil na to, aby som si pozrela niečo zo Jeanových filmov. Som zvedavá!

Osamělost prvočísel (2010)

Pri tomto filme mám pocit, že ma jeho tvorcovia čímsi ochudobnili. Mala som miestami pocit, akoby som čítala (pozerala) slohovú prácu školáka, ktorý dostal za úlohu napísať o čom bola prečítaná kniha. Teda čitateľský denník vo filmovej podobe. Pre tých, ktorý knihu poznajú je čitateľným či dokonca výstižným, pre tých ktorý ju nečítali je však skratkovitým podaním holých obrysov. Nakoľko ja patrím k divákom nepoznajúcim knižnú predlohu, mám pocit, že som bola o niečo ochudobnená, na druhej strane však zároveň netuším či kniha ponúka uspokojujúce odpovede na moje mierne rozpačité pocity z tohto filmu. Film sa mi páčil, dá sa povedať, že ma nalákal ku knižnej predlohe. Zároveň však mám pocit, že by to celé šlo spracovať inak a lepšie. Takže 4*, ale len s odratými ušami.

Ludvík Bavorský (1973)

Mimoriadne časovo náročný o to však komplexnejší životopisný film o Luďovítovi II. Bavorskom. Premena krásneho, idealistického a zasnívaného kráľa na nepekného, zatrpknutého a osamelého vládcu. Príbeh človeka, ktorý sa nenarodil s danosťami, ktoré by mu umožnili, zvládnuť jeho vopred nalinkované životné role. Fyzická skaza a duševný rozklad poznamenali jeho život, ktorý vyústil v dodnes nevyjasnenú tragickú smrť. Veľkolepé výpravné dielo, ktoré si rozhodne zaslúži pozornosť.

Dar (2009)

Verím, že smrť dieťaťa sa znáša veľmi ťažko, ale toto bolo príliš, neviem ako to inak pomenovať "americké".....

Carrie (1976)

Carrie bola zrejme prvá a u mňa zároveň aj posledná kniha od Stephena Kinga, ktorú som čítala. Kniha sa mi páčila, zistila som však, že jednoducho na príbehy takéhoto typu nie som stavaná. Po viacerých takýchto dielach by som asi skončila, ako jediná plesová preživšia v závere tohto filmu. Vzhľadom k vyššie napísanému, však musím povedať, že tento film ma sklamal. Podľa mňa sa autorom neveľmi podarilo stvárniť ťaživosť knihy a celé mi to prišlo veľmi povrchne spracované. Mám pocit, že filmáry sa príliš spoľahli na divácku znalosť knižnej predlohy . Videné v rámci Season Challenge Tour vol. 2.

Maria Wern - Ztracený chlapec (2011) (epizoda)

Priemerná kriminálka so sympatickou vyšetrovateľkou a veľmi smutným príbehom o dvoch zmiznutých chlapcoch.

Taxi Teherán (2015)

Film, z ktorého "smrdí" človečina. Veľmi príjemná jazda.

How to Plan an Orgy in a Small Town (2015)

Nápad výborný, ale to spracovanie mňa osobne neoslovilo. Nebolo to síce najhoršie a vyhlo sa to aj trápnostiam, ale ja som sa počas celej doby trvania filmu ani raz nezasmiala. Možno to je tá chyba...