• Krátkometrážní

Mělký hrob (1994)

It´s my happy heart you hear. Singing loud and singing clear. And it´s all because you´re near. Be my love..... Danny Boyle má čierny humor proste v krvy, a niekedy k tomu stačí aj vhodne zvolená pesnička, ktorá vám ešte bude v hlave znieť veľmi dlho aj po skončení filmu. Lalalalala lalala lalalalalala......https://www.youtube.com/watch?v=1QySSV19St0

Szabadság, szerelem (2006)

Spomedzi filmografie režisérky Krisztiny Goda pre mňa najslabší film (aj keď jej životopis tvrdí niečo iné). Téma bola nadmieru zaujímavá a v podstate pre mňa aj dosť veľká neznáma. Napriek tomu však mám pocit jeho historická výpovedná hodnota bola dosť otázna a nebyť môjho manžela, ktorý sa v tomto trochu vyzná, zostala by som úplne mimo. Ak by som však aj sled udalostí brala ako nevyhnutnú historickú kulisu, zvyšná časť príbehu, ktorá sa mala týkať maďarských vodných pólistov bola napriek tomu veľmi mizivá. Bol to vlastne príbeh jedného pólistu a jednej revolucionárky. Veľká téma, ktorá sa ale nedočkala adekvátne veľkého spracovania. Musím súhlasiť s tými, ktorý tvrdia, že toto už bolo pre režisérku priveľké sústo, ale nemožno zabudnúť na to, že samotný príbeh robí scenár a už tam sa stala prvá chyba...

Malá smrt (2014)

Dávno som nevidela pre mňa prekvapivejší a nečakanejší záver, ktorý vlastne záverom nebol...naozaj výborne vymyslený filmík.

Koupili jsme ZOO (2011)

Pre mňa pomerne nevyrovnaný film. Miesta v ktorých sa riešila samotná bolesť zo straty matky a manželky boli výborné, miestami až dojímavé. Naproti tomu časti filmu, ktoré riešili cestu ako za znovu postaviť na nohy boli neveľmi vydarené, príliš kŕčovité a s priveľkým množstvom zbytočnej "omáčky". Akoby zostrihali dva rôzne filmy do jedného celku. Tomu prvému dávam štyri a tomu druhému dve hviezdičky, takže v konečnom sumáre pre tento mix to budú 3*.

Pomáhat a chránit (2011)

Zvláštna zmes parodických prvkov, suchého humoru a vážnej detektívky namiešaná vo veľmi vhodnom pomere. Obzvlášť ten írsky svojrázny humor je myslím najzaujímavejším článkom celého filmu a niektoré narážky mám pocit, dokáže presne pochopiť a precítiť iba skutočný Ír. Nakoľko však aj súčasťou mojej kultúry je rasizmus a okrem neho ešte aj mnohé iné "dobroty" nemala som najmenší problém si tento humor vychutnať čo najviac.

Nenávist (1959)

Nemôžem si pomôcť, ale niektoré scény v starých filmoch mi vyvolávajú úsmev na tvári. Najmä tie s prehnanými mimickými výrazmi a som rada, že dnes je už herectvo menej afektované. Pretože to bolo dôvodom, že tomto filme namiesto toho, aby bola naháňačka policajtov a Johnnyho pre mňa napínavá ma skôr príjemne pobavila. Odhliadnuc však od týchto mojich nepodstatných "výhrad" sa jedná o skutočne kvalitnú kriminálnu drámu poodkrývajúcu "démonov", ktorý v nás žijú.

Children of God (2010)

Neviem prečo som tento film tak dlho obchádzala. Dnes už viem, že to bola chyba a som rada, že som ju napravila. Veľmi pekný film nielen o homosexualite, ale hlavne o nás ľuďoch. Najzaujímavejšie bolo totiž sledovať stret dvoch rôznych chápaní a prezentácií viery. Ten jeden je nenávistný, žiaľ prevažujúci (God Loves Uganda). Ten druhý, ktorý šíri lásku a porozumenie je v uzadí. Agresívne odsudzovanie a odmietanie potom vedú presne k situáciám, ktorými sa tento film končí. Skutočne kvalitne spracovaný, hutný príbeh bez slabých miest potvrdzuje, že dobrý film sa dá natočiť aj za málo peňazí, ak je v ňom um a srdce.

Oběť (1961)

Keby sa títo nešťastníci radšej najprv vždy obrátili na nás...*Keby žili normálne, nemuseli by sa na nikoho obracať. *Keby zákon trestal každú anomáliu, nevedeli by sme čo skôr robiť seržant.* Ale aj tak, pane, tento zákon vznikol z dobrých dôvodov. Keby bol zrušený začali by sa objavovať ďalšie "slabosti". *Ako vidím ste skutočný puritán, Bridie, že? *Na tom predsa nie je nič zlé pane. *Isteže nie. *Ale bývali časy, keď to bolo protizákonné, viete?.... Ak by to bol film zo súčastnosti tak mám viaceré výhrady, avšak vzhľadom k roku vzniku som ochotná ich prehliadnuť, pretože podľa toho čo som videla, muselo byť skutočne pomerne odvážne siahnuť po tejto téme. Melville Farr mi žiaľ až príliš pripomínal Cliva z filmu (či knihy) Maurice a tým svojím postojom ma niekedy skôr dráždil, ako by mi mal byť (zrejme podľa mienky autorov) sympatický. Na druhej strane ho však aj chápem, veľa možností na výber totiž nemal...Každopádne film je veľmi zaujímavým pohľadom do minulosti a každý kto sa v tejto problematike trošku vyzná si určite príde na svoje a to je podstatné.

Blikající světla (2000)

OK takže u mňa to bude jedna hviezdička za Sørena, druhá za Ulricha, tretia za Madsa, štvrtá za Nikolaja a posledná piata za výborných 109 minút komediálno-akčnej-krimi zábavy.

Hafið (2002)

Uf, veru ťažkotonážna islandština, ale nemôžem si pomôcť "divný" ľudia ma jednoducho bavia!