Jesus Camp (2006)

Deti sú náboženskí roboti. A celá vina leží na ich vymletých rodičoch, ktorí z nejakých "neznámych" príčin prišli o zdravý rozum. Ten im dal Boh, ktorého veria. Krásny paradox. Odporúčam Deliver us from evil. To je väčšia pecka!

Pí a jeho život (2012)

Náboženstvo nám ukazuje svet krajší ako je v skutočnosti. Pretože ho taký chceme vidieť. Je tak znesiteľnejší a nezatvárame pred ním oči. Len ho žijeme ďalej... Naozaj výborná pointa v závere. Počkajte si na ňu ;) Poctivé štyri.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Prepána! Ako toto okomentovať. Jednotka je oproti tomuto len slabý čajový odvar. Ak vám pri pozeraní tejto časti do desiatich minút zostane rozum stáť, máte vyhrané. V opačnom prípade ani nepokračujte v pozeraní. Nebudem sa opakovať po kolegoch kvôli čomu to vlastne pozerať. Proste si to pozrite. Ten film má gule za všetky baby na svete!

Kdo přežije - Caramoan (2013) (série)

Po predchádzajúcom "prúseru" to tentokrát vyzerá ako návrat ku koreňom. Hoci má fakt debilný výber "favorites", ale všetko ostatné sedí! Zatiaľ (5 častí).

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Prvá séria: V prvom rade treba povedať, že 89% hodnotenie (marec 2013) si Homeland v žiadnom prípade nezaslúži. Čím sa dostáva do kategórie preceňovaných seriálov. Od amerického publika by som to ešte ako tak bral, ohľadom na tematiku. My sme sa zrejme dali len opiť úspešnosťou v zahraničí a veľkým povykom (ocenenia) okolo neho. Téma je originálna. K hlavnému príbehu s jeho odbočeniami nemám čo vytknúť. Okrem neho však Homeland neponúka nič viac. Mne osobne to na 90% seriál rozhodne nestačí. Pretože po jeho dokončení divák nemá žiadnu motiváciu ho prežiť znova. Chýbajú hlbšie myšlienky a emócie. O logike v motívoch hlavnej mužskej postavy polemizovať nebudem. Netuším aký dopad má osem ročné násilie a týranie na človeka. SPOILER - americký vojak kresťan prichádza bojovať na stredný východ, po ôsmych rokoch sa z neho stane arabista moslim? WTF? - KONIEC SPOILERU. Napriek scenáru moja najväčšia výhrada ide na tričko hlavnej ženskej úlohe. Neviem, kde splašili tú blonďatú šteklu, ale na nervy mi liezla vždy, keď sa zjavila na scéne. A keďže je to hlavná postava, bola tam dosť často. Teda, nič proti postave, ale pani Claire Danes nie je taká dobrá herečka, za akú ju pokladajú, keď jej zverili hlavnú úlohu v seriály. Jej mimika a prejav pôsobí neprirodzene. Afektuje nad únosnú mieru, čo v konečnom dôsledku pôsobí otravne. Preháňanie v jej prejave ovplyvňuje dôveryhodnosť postavy, ktorú stvárňuje. Okrem toho chémia medzi ňou a Lewisom nefunguje vôbec! Herecké obsadenie tak zachraňuje práve Lewis a niektoré vedľajšie postavy v podaní hlavne Patinkina a Marciana (úsmev). Ale podľa toho ako skončila posledná časť, možno sa z našej Claire stane predsa len lepšia herečka... (sorry) A všetci päťhviezdičkvý lapiduchovia by si mali dať podobnú terapiu rovnako! Za prvú sériu tri. Výstižný komentár: sharky. Druhá séria: Herectvo pani Claire je ešte horšie. Terapia nepomohla. A to sme sa na konci mohli dočkať novej ženskej postavy, keby... A zvláštne, v CIA pracuje viac moslimov na meter štvorcový ako je počet chytených teroristov. Nebyť podarenej hlavnej línie príbehu pošlem seriál do horúcich pekiel. Rovnaké tri!

Minecraft: The Story of Mojang (2012)

Na príbeh Mojangu som bol zvedavý, pretože jeho úspech je celkom obdivuhodný. Za všetkým stojí jeden človek a jeho jednoduchý nápad. Niekedy sa stačí vrátiť k základom, prekombinovanosť vyhodiť von oknom a sústrediť sa na podstatu. A to sa pri Minecrafte podarilo, nejde v ňom o nič viac ako ťaženie kociek a stavanie z nich čohokoľvek, čo človeku napadne. Dokument opisuje vznik a vývoj tejto malej firmičky. (Teraz už možno nie tak malej.) Prvá polovica dokumentu je zaujímavá, hoci mne osobne mi tam chýbali technickejšie veci okolo vývoja. Výborné sú vsuvky iných vývojárov, ľudí z brandže, či veľké ego Molyneuxa. Od druhej polovice prichádza nuda. Mojang je relatívne mladá firma, nemá za sebou okrem Minecraftu v podstate nič, ale desaťminútová reportáž o deťoch hrajúcich sa ho v škole, je už trošku moc. Na to som fakt nebol zvedavý. Ukážky z ciest na konferencie mali za úlohu poukázať na "slávu" okolo hry, ale bolo ich tam tiež na môj vkus veľa. Z dokumentu bola cítiť Markusova (zakladateľ Mojangu) skromnosť, ktorá sa nezmenila ani v čase neskoršej slávy. Ten človek za mesiac naprogramoval podstatu hry Minecraft a o pár rokov sa stal milionárom. Zdá sa mi, že zostal rovnaký ako pred tým. Na rozdiel od horenosov ako je pán Populous ;)

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Tento test divákovej trpezlivosti ako vidím neurobila celá rada hodnotiacich. Film je prehliadkou nezáživných scén, dialógov a žiadneho príbehu vyvrcholená behom dvoch supermanov cez les. A tak je len obyčajnou a tupou fraškou, nad ktorou si Guy uspokojujúco mydlí ruky. A ako písal verbal, mal by sa doumývať a na istú dobu sa ísť slniť niekam veľmi ďaleko.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Rozbitie poslednej knižky do dvoch častí filmu vôbec neprospieva. Kniha sama o sebe má v porovnaní s predchodcami menej rozvitý dej, takže tu jednoznačne išlo o peniaze. Nie som naivný, o tie tu išlo vždy, ale tentokrát je to na škodu. V porovnaní s Hobbitom, kde ten balast okolo je žiadaným doplnením rozsiahleho sveta, tu je to len balast. Už prvý diel tejto dvojice nestál za veľa a brat sa pobral rovnakou cestou. Škoda!

Dům na konci ulice (2012)

Jennifer, Jennifer čomu si sa upísala? Film je chabý v motívoch a logike. Preto nemôže fungovať záverečné, ako tak zaujímavé, rozuzlenie. Navyše sa väčšinu filmu nič nedeje. Postupná výstavba príbehu, zrejme s cieľom gradovať atmosféru sa láme na zbytočných dejových odbočeniach a nude. Pretože v tomto "hororovom trileri" takmer nikto nezomrie! Nie je v ňom nič a nikto, koho sa treba báť. Slečna vychádzajúca z televízora veľa strachu nenaženie a chabá línia tak nie je vynahradená takmer ničím zaujímavým. A Jennifer, vieme, že si dobrá herečka, ale daj padáka človeku, ktorý ťa do tohoto namočil. Za Jennifer a nápad veľmi slabé dve!

Tajemný muž (2012)

Nezvládnutý námet. Pointa filmu prišla príliš skoro a zvyšok tak pôsobil zbytočne rozťahane, a úplne nezáživne. To "mysteriózne krimi", ktorým sa kategorizuje film naozaj nechápem. Nebolo tam ani jedno ani druhé, možno tak snaha. Biel asi ani nevedela, čo má vlastne hrať, tak sa tvárila rovnako v každej scéne. Rovné dve!