Jestli některý z nových letošních seriálů stojí za vidění, pak určitě tenhle. Zatím jsem viděl prvních 7 dílů a musím říct, že jsem nadšen. Téma terorismu se ve scénářích seriálových tvůrců neobjevuje vůbec často, ale tohle pojetí je (zatím) velmi přesvědčivé. ... A tak jsem po dlouhé době ve stadiu netrpělivého očekávání každého nového dílu. (A to se mi stalo tuším naposledy u "Lostu" ...)(2.12.2011)

Výjimečně hodnotím už po pilotním dílu, který mi v některých částech vyloženě vyrazil dech. A to jsem od něj čekala hodně. Damian Lewis v roli vojáka, který se po osmi letech vrací z iráckého zajetí zpět domů, opět hraje jako o život. V jeho stínu zatím poněkud zůstává Claire Danes jako agentka CIA Carrie Anderson, která Sgt. Brodyho považuje za nepřítele. Její postava je však stejně nejednoznačná. K tomu navíc tvůrci rozehrávají i motivy kolem vedlejších postav, ať už Brodyho manželky (v podání "fireflyovské" Moren Baccarin) či Carriina nadřízeného, kterého si střihl Mandy Patinkin. Seriál má skutečně našlápnuto k zajímavé a mrazivé "konspirační" podívané. Jisté je jedno: kabelovka Showtime si rozhodně nebude dělat starosti s nějakou politickou korektností. Naštěstí. / Po posledních dvou epizodách jsem naprosto nadšená z výkonu Claire Danes. Jak jsem si v průběhu seriálu stěžovala na to, že by to v roli ženy s bipolární poruchou mohla mnohem více rozjet a drží se příliš zpátky, ke konci tuto možnost dostala a manickou i depresivní fázi zahrála naprosto dokonale (prosila bych pro ni Zlatý glóbus :-)). Už se těším na druhou řadu. 1. série - 100% --- 2. série Wow! 100% Výstižný komentář: novoten --- Třetí série se vydala maličko jiným směrem, který se hlavně zpočátku zdál pro spoustu diváků nestravitelným. Tvůrci se více zaměřili na psychologickou stránku a šli dále i v rovině špionážní a politické hry. Obojí kvituji s povděkem, stejně jako bezútěšnost celé série. Tvůrci se nezalekli toho, že jejich dílo nebude tolik líbivé pro mainstreamového diváka, nepodléhají potřebě budovat stereotypní příběh a zároveň se vyhýbají tomu, aby se opakovali. Depresivní třetí řada už na rozdíl od těch prvních dvou není úplně "pro každého", ovšem ti, kteří zvládnou sledovat syrovější podívanou, budou v sedmém nebi. 3. série - 100%(13.9.2011)

Nejlepší nový seriál letošní sezony a obrovská šance, kterou tvůrci nesmí zkazit, jinak už přestanu věřit na zázraky. Autoři výborným způsobem vykreslují postavy v různém světle, nikdo tu není úplně jednoduchý, což působí velmi atraktivně. Všemu však vládne "znovu-nalezený americký syn" Brody a "nesu na bedrech bezpečnost celého národa" Carrie. Konspirace, osobní krize, dilemata, vyrovnání se s vojenskou/vládní službou a vším, co se jí musí obětovat, národní paranoia... Miluju Ameriku. Po E06: jak mě může každý díl něčím překvapovat, klást nové otázky, přinášet nová témata (sexuální chtíč podpořený vzájemnou nebezpečností, paranoiou a pochopením ve dramatu o bezpečnosti národa?) a v neposlední řadě udržet každou hodinu diváka napnutého jak strunu? Po E08: JÁ TO VĚDĚL!!!(12.10.2011)

Upsal jsem duši dalšímu seriálu, na který bych se rád, pokud možno, chtěl dívat poctivě díl po dílu. Bůhví kolik jich už je, ale Homeland bude zaručeně jeden z těch, na které prostě jen tak nezapomenu. Nápad v něm je totiž opravdu brilantní a zpracovává myšlenku, o které se po světě muselo mluvit minimálně od roku 2001 rovnou několikrát. Do toho Damian Lewis je naprosto perfektní. On byl vždycky perfektní, ale až seriál Na doživotí z něj udělalo člověka, na kterého se prakticky nezapomíná. No a jeho další projekt a seriál, ve kterém hraje titulku, z něj už pomalu začíná dělat člověka, který bude zlatým písmem zaznamenán v době, které vládnou především seriály. Homeland je prostě skvělej. Uvidíme, jako již tradičně u seriálu bývá zvykem, jak se to bude všecko odvíjet dál. Po první sérii ale mohu říct, že vývoj může být prakticky jakýkoliv. A to je přesně to, co ze seriálu činí něco absolutně božího a nevyzpitatelnýho...(9/10)(12.9.2012)

1. seria - 70%, 2. seria - 90% (ocenujem ten posun nerobit iba kopiu I. serie a vyvoj postav dalej, nez som ocakaval, plus prijemne mrazenie z toho, co potom nastoleni novej sachovnice ponukne 3. seria)(28.1.2013)

Showtime opakuje "Dexter koncept"; tentokrát v hávu Mandžuského kandidáta. A dle úvodu to vypadá, že i neméně zajímavě a kvalitně. Obavy z Claire Danes se rozplynou při její první scéně s Lewisem tváří v tvář. To napětí a chemie mezi nimi... Nepopsatelné. Pokud Showtime postaví celou sérii právě na tomto, mám(e) se na co těšit; zvlášť pokud se vydají cestou neočividných zvratů a nebudou se zdráhat překročit hranice politické korektnosti. EDIT: Tak po první sérii bych to zhodnotil, že jsem to docela i trefil. Pokud se tvůrci zrovna nebáli zvratů či se věnovali ústřední dvojce, tak to funguje na výbornou. To co tomu nakonec podkopne nohy je závěr; tohle mělo mít jen jednu sezónu. Ne, že by otevřená vrata neslibovala zajímavé peripetie i nadále (a netvrdím, že se nebudu i tak dívat), ale vše od začátku spěje k tomu jedinému momentu (zajímalo by mě jak se v tomhle vyvíjel izraelský originál). Ani takto to není špatné. V mnoha ohledech jde i o logické vyústění. Jen... Jen tam vše od telefonátu s dcerou dále vůbec nesedne. Navíc vzhledem ke kvalitám a sevřenosti celé série překvapí množství nedořešeností v poslední epizodě. Přijde mi prostě celá na zcela jiné vlně než vše před ní. Druhá série sice započne hned několika oslími můstky, aby se dostali zpět do hry všichni hráči z první série, ale jakmile se od druhé epizody rozjede, tak je až překvapivé, co vše si tvůrci dovolí, k jakým zvratům mají odvahu a jaké tempo nasadí. Až se dostanou do momentu, kde stejně jako v minulé sérii udělají veletoč, kterým to zdánlivě zazdí, zvolní tempo a... A tentokrát neudělají stejnou chybu jako minule a tak toto ticho před bouří plní svůj účel důstojné finální tečce. A pokud jsem po první sérii byl na druhou "pouze" zvědav, tak po této se na třetí regulérně těším. Což byla chyba, protože třetí série se nevyhnula (staro)novým problémům. Opět je v ní hluchá pasáž; a to hned v úvodní čtveřici epizod. Brodyho rodině je v první třetině věnováno neúměrné množství prostoru, které nemá sebemenší opodstatnění pro pozdější vývoj a je to ukázkový příklad seriálové vaty. Škoda také, že tvůrci Carrie dostali do bludného kruhu "neuposlechne rozkaz - jedná na vlastní pěst - udělají na ni bububu". Bylo to i v minulých sériích, ale zde je to díl za dílem a tak okaté, že to funguje jen a pouze díky Claire Danes. Když se k tomu přičte, že celá série od počátku příliš očividně míří k "tomu" jednomu momentu, tak se žádné nadšení nekoná. Spokojenost však ano, protože herci to táhnou a veškeré čistě špionážní pasáže jsou stále ještě napínavé jako máloco.(6.10.2011)

Nesmírně napínavý špionský seriál s hereckými výkony z říše snů. (Viděl jsem tři série.)(1.4.2013)

MUCH LESS THAN MEETS THE EYS. Reflexe Ameriky po 9/11 povrchní, představa práce armádních složek a tajných služeb naivní, triky s flashbacky a prolínačkami laciné. Premisa je zajímavá, postava Carrie výborně napsaná, ale jinak to takovému West Wingu nesahá ani po kotníky. (pilot plus 2. díl) Hype sezony. 7/10(13.10.2011)

Maniodepresivní agentka vs. po letech se navrátivší válečný zajatec, k tomu všudypřítomná hrozba terorismu a náhled na onu problematiku z úhlu pohledu jedné rodiny. Homeland ve správnou chvíli svým tématem šikovně vyplnil prázdné místo na seriálovém poli, a kupředu táhne jak díky nervydrásající akci, tak díky vynikajícímu hereckému obsazení, které udrží divákovu pozornost i skrze hluchá místa. Jednoznačně největším tahounem je v tomhle ohledu Claire Danes, která svou komplexní a zajímavou postavu Carrie ztvárňuje dech beroucím způsobem, sympatie si ale hravě získá i správňák Saul v podání Mandyho Patinkina. Hluchých míst je ale bohužel čím dál víc, a výsledný dojem navíc sráží absurdní a nevěrohodné náhody, které mají obrovský dopad na děj (SPOILER např. nalezení záznamu, pád v lese při útěku KONEC SPOILERU). S odřenýma ušima to tak stačí na 70%, alespoň prozatím. P.S. Nepamatuju seriál s horší úvodní znělkou(17.1.2014)

Po dvou vynikajících dílech zkrátka nevěřím, že to může nějak jít do kytek. Zdaleka nejlepší novinka sezóny. UPDATE: Poslední díl první sezóny natahovací fail, druhá série slabší, ale pořád dobrá, naopak s vynikajícím finále!(10.10.2011)

1. série - 80% - Přestože se občas v seriálovém světě objeví příjemná akce nebo snaživí agenti, regulérní nastupce Jacka Bauera chyběl. A do jisté míry chybí pořád, ale s hudbou Seana Calleryho a nekompromisním obrazem politiky i světa špionských úkolů a intrik se stal Homeland jeho vzdáleným bratříčkem. Paranoia kolem seržanta Brodyho, emoce agentky Carrie nebo důvtip sympaťáka Saula vtáhnou do děje nápaditým pilotem i samotným odvážným tématem a je jen škoda, že se ve druhé polovině tempo občas překvapivě zasekne. I tak ale pod křídly Showtime vznikl další sugestivní seriál, jehož první série byla teprve začátkem, který pomohl redefinovat žánr. Tím spíš, že tvůrci i při nejvyšších možnostech nikdy nezachází za hranici, kde by se z jejich dítka mohl stát přepálený zmatek. 2. série - 100% - Když by na nejvyšší hodnocení stačily jen brilantní dialogy; když i ze situace typu prohledávání kanceláře nebo projíždění kolem stojícího auta je bez nadsázky nervy drásající okamžik; když se ústřední parta herců předhání v co nejúžasnějším výkonu - to jsou chvíle, kdy se Homeland stává králem sezóny a dává nám do hlavy pořádné dilema. Chceme, aby se tvůrci zastavili na adekvátně nízkém počtu sérií nebo budeme Carrie fandit ještě pěkných pár let s rizikem zbytečného natahování zápletky? S paranoiou na druhou, kterou druhá sezóna přinesla, jsem ochoten klidně riskovat i druhou možnost. 3. série - 90% - Unkillable, bringing misery wherever I go. Tíživé, místy zničující a v důsledku tak mnohem méně divácky líbivé než hra na kočku a myš nebo thrillerové naháněčky. Hlavní hrdinové tentokrát padají do nejedné sítě intrik a bolest i zklamání jsou na denním pořádku až tísnivě často. Politická špinavost se o Carrie či Saula otírá snad v každé epizodě a Brody či Dana čelí následkům vlastní minulosti. A seriál tak získává zcela novou tvář, která je na sledování o něco náročnější, ale jako celek se definitivně stává nadčasovým.(13.1.2012)

• DaviD3141

{1. séria} » (Pilot - 70%)▐ Priemer 70% = 3,5*(12.10.2011)

Homeland je velice příjemné seriálové překvapení, o kterém jsem dopředu vůbec nic neslyšel. První sérii jsem dal za čtyři dny celou a maximální spokojenost. Kvalitní napínavý příběh, který nemá příliš hluchých míst ( 12x55 minut je přeci jen docela dost ), má precizně napsané postavy, které jsou neméně kvalitně zahrané. Finále bylo potom už jen třešničkou na dortu ;-). Už teď vyhlížím druhou série a jak už jsem párkrát říkal ( můžu se jen opakovat ): SHOWTIME prostě umí.(10.3.2012)

Bylo by sice zajímavé, kdyby se Homeland pokusil udělat pro výzvědné služby to, co pro policejní práci dokázal The Wire, ale ono nakonec vůbec nevadí, že zdejší realistické jádro je občas obaleno nějakou hollywoodskou senzaci, či absurdní náhodou, která situaci pořádně opepří. Na jedné straně máme brilantní tým CIA a proti nim fanatické, ale neméně chytré teroristické organizace. Tedy klasický boj "dobra a zla", který se snaží těžit ze skutečných událostí a realistických postupů. Krása seriálu však spočívá v tom, že mezi těmito institucemi osciluje charismatická agentka balancující na hranici geniality a šílenství a voják-hrdina, který si ne a ne vybrat stranu. Homeland oplývá výbornou atmosférou, vypjatými situacemi, ale zároveň neopomíjí ani propracovaný vývoj charakterů včetně jejich vedlejších vztahů, což je něco, co možná trochu scházelo v čistokrevně policejních seriálech jako je třeba The Shield. Speciálně je pak třeba dodat, že velkou porci úspěchu mají na svém triku skvělí herci... 9/10(23.2.2014)

Homeland stojí na stejných základech jako Dexter. Tajemná hlavní mužská postava s charismatickým hlasem, sexy ženuškou a dětmi, s kterými to příliš neumí a vyschízovaná hlavní ženská postava s častými fucky. Pomalejší tempo první série mi vůbec nevadilo, protože postupné odkrývaní minulosti a Brodyho neobratnost v rodinném kruhu mě bez problémů donutily hltat každé slovo. Pokud jsem u Dextera žasnul, jak tvůrci ždímou Michaela a Jennifer, tak tady jsem nestačil zírat a už naprosto chápu tu záplavu ocenění. Vrcholem první série byl pro mě Brodyho telefonát s dcerou, tam se šlo až na dřeň. Druhá série zvýšila tempo, přibylo akce a celkově o kousek převýšila tu předchozí, jenže to už je tak trošku u Showtime pravidlo a u mnoha jejich hitů druhá série sice zvýší laťku, ale zároveň zůstane předčasným vrcholem seriálu (Dexter, Californication, Weeds). Homeland není látka na osm sérií, takže věřím v soudnost tvůrců, ale na tu třetí se těším neskutečně. 1. série: 90%, 2. série: 95%, 3. série: 85%.(7.9.2013)

Dokonalý nástupca 24, ktorý sa však našťastie nesie vo vlastnom duchu a má čo povedať aj divákovi, ktorý očakáva len klasickú televíznu zábavu a na pridanú hodnotu až tak nehľadí. Výborne napísané postavy s uveriteľným vývojom, nečakané posuny na dejovej šachovnici, všadeprítomná paranoja, víťazstvá aj prehry na oboch stranách... Téma terorizmu snáď ešte nebola na malých obrazovkách prevedená tak inteligentne a súčasne elegantne. Zaslúžený úspech na všetkých frontách, ktorý Homelandu nejde nepriať. A že to mal vďaka nepôvodnému námetu o to ťažšie.(11.10.2013)

Zaujal mě námět Homelandu (a taky Claire Danes, ehm), tak jsem to dal i jako vpodstatě neseriálovec. Dojmy hodně rozporuplný, stejně jako vztah k hlavní hrdince, kterou by člověk občas chtěl utěšovat a občas jí pořádně nafackoval. Zahraný je to opravdu výborně, ale spousta věcí to kazila. Musej tam nacpat poměr mezi hlavníma postavama, i když je to postavený na hlavu, něco náhodou selže, v poslední chvíli záchrana a samozřejmě přemoudřelý dětičky. Ale hlavně mi tu vadí klasickej syndrom seriálu. Podle mě by to skvěle fungovalo jako film. Uzavřenej. Neroztahanej. Syndromem takovýhleho seriálu je to, že lidi prostě neudělaj věci, který by udělali, ne z vlastního rozhodnutí, ale protože jim to scénárista nedovolí, aby mohl bejt další díl/série. Takže žádná bomba...(22.12.2011)

Kolik důkazů s nejednoznačnou interpretací vám musí být předloženo, abyste začali věřit, že je nějaká osoba teroristou? Agence CIA Carrie stačí jediné: Popis teroristy, který obdržela od důvěryhodného informátora, přesně sedí na amerického vojáka, který se právě vrací z Iráku. Já jsem si jistá nebyla, a byť jsem některé zvraty dokázala odhadnout dopředu, v konečném důsledku jsem celou první řadu netušila, jak příběh seržanta Brodyho vlastně skončí. Což, přiznejme si to na rovinu, je u dramatického seriálu vždy příjemné. Ona nejznoznačná hranice mezi “těmi dobrými” a “těmi zlými” byla zkrátka velmi příjemná, takže jsem Homelandu nakonec odpustila i to, že narozdíl od mé velmi, velmi oblíbené Čtyřiadvacítky není emocionálně strhující a že nedisponuje tak charismatickým, sympatickým hlavním hrdinou, jakým je ve 24 Jack Bauer. Druhá řada Homelandu je od většiny záhad oproštěna, jelikož po prvních dvanácti dílech byly karty přece jen vyloženy na stůl. I proto jsem ocenila, že mě stále dokázala šokovat; třeba Saulovo odhalení z konce druhého dílu bych rozhodně nečekala hned v úvodu sezóny a vývoj poslední epizody jsem nepředvídala vůbec. Navíc rozhodnutí scénáristů dát Saulovi, podle mě nejinteligentnější postavě celého seriálu, větší prostor, bylo dle mého názoru jen ku prospěchu. (A předpokládám, že v třetí řadě budu ještě spokojenější.) Jediné, co tedy momentálně můžu Homelandu vytknout, jsou momenty, kdy seriál přece jen přichází o uvěřitelnost. (Proč by CIA svěřila pátrání po nejhledanějším teroristovi světa do rukou tak neprofesionálního týmu? Proč nikoho v celé CIA nezajímá, jak se jisté postavě podařilo utéct ze zajetí? Skutečně je možné za pár hodin ve vyšetřovací cele donutit člověka, aby zcela změnil stranu, za kterou bojuje?) V porovnání s klady jsou ale zatím veškeré výtky pouze maličkostmi. SPOILERoidní úvaha po konci druhé řady: Vůbec bych se nedivila, kdyby za vším stál Brody. Jeho obrat na správnou stranu byl překvapivě rychlý a nikdo neví, proč ho Abu Nazir nechal naživu a o čem se spolu bavili. Navíc jeho vražda viceprezidenta napovídá, že neviňátko se z něj zázračně ze dne na den nestalo. 1. řada 90% | 2. řada 90%(19.4.2013)

Po jedenácté části můžu říct, že tu buď máme skvělou minisérii, které nejde jinak, než dát pět hvězd. Dokonale rozvržené. Napětí střídá ještě větší napětí. Příběh není zdaleka tak přímočarý, jak se zprvu jevil. Nejspíš favorit na seriál roku 2011. Nebo tu máme dalšího adepta na pěti až šesti dílnou sérii a budeme celou dobu zvažovat kolísavou kvalitu jednotlivých sérií. Ta první je zatím zajímavá, jsem opravdu zvědavý, jak to nakonec celé dopadne a kolik to bude mít s prvotní ideou seriálu společné.(21.12.2011)

|| Scenár: Howard Gordon, Alex Gansa / Hatufim by Gideon Raff | Hudba: Sean Callery | Produkcia: Howard Gordon, Alex Gansa, Gideon Raff, Micael Cuesta, Henry Brommel, Chip Johannessen, Meredith Steihm | Distribúcia: Showtime | Štúdio: TeakWood Lane Productions, Fox 21, Keshet Media Group, Showtime Networks || Vlastne sa jedná o dejovú štruktúru s charakterom žuvačky, ale napätie to má aj napriek tomu. Niečo na tom jednoducho je. Možno je to len 12 ročnou propagandou antiterorizmu, možno seriálovým umom. Uvidíme Ďalej. S01E04. Ps: Po zhliadnutí 2. série zdvýham z 4 na 5. Výnimočná, pútavá, napätím praskajúca záležitosť k zamysleniu. Prvotný dojem z rozťahanosti je súčasťou celkového efektu a dojmu. Je to um. 3. séria to len potrvrdila.(8.2.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 24 32