Volání divočiny (1966)

Dlouho jsem tento film neviděl a musel jsem si ho připomenout. Je to krásně zfilmovaný příběh Opavské rodačky, která milovala Africkou přírodu, zvířata, které v ní žijí, místní kultury a lidi, kteří zde žijí. Je to opravdu krásný a dojemný film s velmi podmanivou hudbou. Film jsem miloval jako dítě a miluju ho dodnes.

Bohouš (1968) (TV film)

Je to už delší dobu co jsem poprvé na Silvestra viděl Bohouše a od té doby se pokaždé strašně těším až ho uvidím znovu. Skvělá krátká komedie s úžasným hereckým obsazením.

Noc na Karlštejně (1973)

Tento film je naprosto úchvatný, krásné a chytlavé písně, skvělé herecké výkony. Brodského jsem měl rád snad ve všech rolích ve kterých jsem ho kdy viděl, ale v paměti ho vždycky budu mít jako Karla IV. I ostatní herecké obsazení v čele s Janou Brejchovou a Danielou Kolářovou, dále Matuška a Kopecký, jsou prostě nezapomenutelní. Je to snad jediný muzikál, který mně dokáže s naprostou jistotou dojmout.

Wednesday (2022) (seriál)

Wednesday je krásně sarkastická a psychopatická mysteriózní série. Popravdě můžu říct, že jsem si celý seriál skutečně užíval až na některé jednotlivé herecké obsazení, které mně opravdu bodaly do očí. Primárně to byla Bianca alias černá siréna. Pardon, ale pomineme-li mytologický původ sirén ta tmavá herečka s oholenou hlavou je tak extrémně nesympatická, že to až bolí. Až na tento přešlap (zcela typický pro současnou kinematografii) to opravdu stálo za to. Všechno ostatní fungovalo perfektně i když jsem uhodnul vraha ve 3. díle stejně musím uznat, že celé zpracování bylo velmi kvalitní a v duchu Addamsovy rodiny jak jsem ji jako děcko vnímal. Skutečně mně fascinuje jak dokáže Netflix vytvořit tak neskutečně poutavé seriály jako je Wednesday a Stanger Things a na druhé straně tak dokonale zprznit a zničit dokonalé knihy jako je Zaklínač. Osobně velmi oceňuji nasazení Jenny Ortega, která se kvůli této roli naučila hrát na cello, šermovat a mnoho dalších dovedností.

Jaderná havárie v Three Mile Island (2022) (seriál)

Dokument mi přišel docela natahovaný, každopádně objevilo se tam (pro mně) pár nových faktů. Jako celek to mohli možná oříznout o 1-2 díly a nic by se nestalo. Bylo pěkné, že se vyjádřili lidé z obou táborů což cením. Ale při dokumentech o katastrofách obecně preferuju zaměření na technickou stránku a vyšetřování + názory odborníků, než názory laické veřejnosti. Tím více, když jde o jadernou energii, která si naneštěstí vyžírá nepřiměřeně vysokou nelibost v očích laické veřejnosti.

Jednotky vesmírného nasazení (2020) (seriál)

U tohoto seriálu velmi oceňuji, že se vůbec nebere vážně. Na rozdíl od jiných akčních sci-fi filmů jsou tu chyby ve fyzice, astronomii, kosmonautice naprosto záměrné a účelné. Myslím, že cílem je skutečně zesměšnit celý koncept Space Force, americkou armádu i vesmírný výzkum a toto odlehčení opravdu funguje. Hodně jsem se nasmál a Steve Carell hraje svou roli generála naprosto skvěle.

Tajuplný ostrov (1973) (seriál)

Letos jsem tento seriál viděl poprvé, natočili ho daleko dříve než jsem se vůbec narodil a i přes to se mi velice líbil. Příběh byl poutavý příjemně utíkal a Omar Sharif ztvárnil kapitána Nema opravdu úžasně. Celkově se mi ztvárnění líbí, není tady ani žádný násilně nastrčený milostný románek což je v současné kinematografii velice otravným zvykem. V závěru i ta slzička ukápla.

Hurvínkův rok (2003) (seriál)

Za mně je to plnohodnotný nástupce původních večerníčků. Viděl jsem zde mnoho kritických komentářů, tak bych vám vzkázal jednu věc. Znám původního Hurvínka od Skupy, ale pokud má být Hurvínek užitečný i pro následující generace, tak se musí sám vyvíjet. Jsem přesvědčený o tom, že v brzké době bude mít Hurvínek chytrý telefon a příběhy budou daleko lépe odpovídat současné době a současné generaci dětí. pokud si myslíte, že jediný správný Hurvínek je ten, který vycházel před desítkami let, tak jste velmi zaostalí. Neříkám, že se mi nové nahrávky Hurvínka budou líbit, ale budou daleko lépe odpovídat době současné generace dětí a to je to hlavní, že se budou líbit současným dětem. Zachovat odkaz a ne bazírovat na starých neaktuálních hrách pro pamětníky, to je jediná cesta jak udržet Hurvínka v povědomí dalších generací. Proto si prosím odpusťte komentáře typu: "Skupa se obrací v hrobě atd." Vnímejte i větší souvislosti. Jsem si jistý, že Skupa by byl rád, že divadlo stále funguje a pokud mají hry, nahrávky atd. co říct a hlavně poučit další generace, tak jsem přesvědčený, že by je schválil i když by je nechápal.

Znovu u Spejbla a Hurvínka (1974) (seriál)

Naprosto skvělá česká klasika, úžasná vzpomínka na dětství a ještě lepší vzpomínka na audio nahrávky těchto dobrodružství, které jsem poslouchal na audiokazetách. Pochybuju, že dnešní děti pochopí tu radost a potěšení.

Krtkova dobrodružství (1957) (seriál)

Tradiční česká klasika Zdeňka Millera na které vyrůstalo mnoho generací dětí včetně mně. Krtkova dobrodružství ať už ve filmové nebo knižní podobě pro mně byly vždy naprosto dokonalé. Škoda, že jeho vlastní děti se k odkazu svého otce chovají tak jak můžeme v dnešní době vidět.