Noc na Karlštejně

• EN název

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Míla Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

• Cival

Trapný slepenec komedie, muzikálu a historického filmu. Jeden z nejhorších filmů zlatého fondu naší kinematografie.(25.12.2002)

Klasika, která vyniká hlavně výtečnou hudbou a písněmi Karla Svobody a velmi příjemným hereckým obsazením.(3.5.2003)

Jak by to bylo krásné, kdyby historie byla taková jako je nám předkládána v tomto filmu...laskavý a moudrý král český a císař římský Vlastimil Brodský, hluboce milující svou císařovnu Janu Brejchovou...netrval bych ani na těch písních, co se kolem toho vyskytly, ty spíš ten dojem ruší...tedy pokud právě nezpívá Waldemar Matuška v nejlepší formě. Tehdy se tomu tak ještě neříkalo, ale casting je naprosto brilantní - starý purkrabí Jaroslav Marvan, úlisný německý vévoda Miloš Kopecký, laskavý arcibiskup Karel Höger...čím jsem starší, tím mám Noc Na Karlštějně radši, alespoň když nebude vysílaná častěji než jednou do roka.(24.2.2005)

Skvělý český muzikál se skvělými výkony všech herců/zpěváků.(13.12.2004)

Dobově oblíbený filmový a televizní formát ,,hry se zpěvy" (je to něco na pomezí muzikálu a klasické činohry) byl tentokrát zasazen do (pseudo)historického kontextu, neboť jde vlastně o filmovou adaptaci známého dramatu Jaroslava Vrchlického. Látka ze školních čítanek se tak dočkala svého převedení na filmové plátno v poměrně ponuré době a uvážíme-li, že ač byla natočena v šedavém bezčasí té nejhlubší normalizace, její vyznění a atmosféra je až překvapivě retrospektivní a nechává diváka upomenout na ne tak dávnou dobu zlaté filmové éry 60. let, v kontextu normalizační tvorby 70. let patří k tomu výrazně lepšímu, co spatřilo tehdy světlo stínítka obrazovky i ztemnělého kinosálu. Osobně ale nejsem příznivcem ani Podskalského poetiky, ani muzikálů obecně, tudíž se ani k Noci na Karlštejně nevracím nijak pravidelně, potkám-li se ale šťastnou náhodou s její reprízou na televizní obrazovce, zpravidla nepřepnu, už jenom kvůli herecké elitě v Noci na Karlštejně obsazené...(28.10.2011)

Klasika českého filmu, která je dodnes hojně v TV pouštěna... já se ale ptám proč? Jsou přec mnohem lepší.(13.8.2008)

Nejlepší inteligentní československý muzikál, díky kterému se tato ne příliš výrazná divadelní hra stala asi nejznámějším dílem Vrchlického. Nepřeberné množství písniček, které doslova zlidověly, je hlavním důvodem nadčasovosti a oblíbenosti tohoto filmu. Vlastimil Brodský pak jasně ukázal, že rozsah jeho hereckých schopností je neskutečně široký.(27.12.2004)

Nejlepší film Zdeňka Podskalského, tentokrát beze vší té trapné lidovosti, jako třeba ve filmech 'Spadla s měsíce' nebo 'Einstein kontra Babinský'. Noblesní komedie s vynikajícími dialogy, nádhernou a velmi talentovanou Janou Brejchovou a s Vlastimilem Brodským, který bravurně zahrál i tuhle svou nejnetypičtější roli. Roli hofmistryně Ofky (Slávka Budínová) měla hrát Jiřina Jirásková, ale v té době už měla dva roky zákaz.(22.2.2003)

Příjemný romantický muzikál s prvky komedie s výborným hereckým obsazením. Skvělá hudba génia české hudby Karla Svoboda, na kterou nedám ani po letech dopustit. Přesvědčivá režie Zdeňka Podskalského jen podtrhuje celkový dobrý dojem. JInak zde také můžeme vidět Jaroslava Marvana v jeho poslední filmové roli. Líbí se mi to, ale myslím, že filmu uškodil zub času.(27.11.2007)

Jeden z mála TĚCH muzikálů... ale mě je snadný si koupit, stačí to natočit pěkně s jiskrou a historicky(29.9.2009)

Tahle romantická taškařice byla napsána volně na motivy divadelní historické veselohry Jaroslava Vrchlického a byť je následné filmové zpracování ovlivněno vzmáhající se normalizační bolševickou kulturní zvůlí (mimo jiné původně byla role purkrabího určena Janu Werichovi a role paní Ofky Jiřině Jiráskové) i cenzorskými zásahy v textu, jde až překvapivě o vydařené dílko, které i po třiatřiceti letech ztratilo pramálo na svém půvabu a písně zde prezentované takřka zlidověly... Plejáda tehdejších skvělých herců a zpěváků napomohla výsledné podobě šťastného setkání režie, scénáře i hudby a přestože jde o víceméně nenáročnou :-) zábavu, poprávu patří tenhle muzikál do "zlatého fondu" české filmové zábavy. Navíc v tomhle filmu uzavřel Jaroslav Marvan v roli pana purkrabího (přes zdravotní problémy a vyčerpání) důstojně svou téměř půlstoletou hereckou dráhu.(12.7.2006)

tak tenhle film moc nemusim, jen pár pro mě nezajímavých písniček a děsně nudnej děj. Noc na karlštejně bych nazval praodie na historickej film, nic jinýho si to fakt nezaslouží(14.1.2007)

Průměrné opěvování našeho nejslavnějšího hradu straví na velmi jednoduché zápletce plné ještě jednodušších písní. Bohužel scénář také moc dokonalosti nepobral a chudé dialogy nenahrazuje ani žertovná nadsázka s chytře zamaskovanou manželkou panovníka. Vypadá to, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnou co vlastně chtějí natočit, proto máme jen možnost vidět tuto ne zrovna povedenou záležitost.(13.7.2006)

Snad jedna z mých nejoblíbenějších českých komedií (s příměsí muzikálu a historického filmu :-)(17.1.2009)

"NUŽ, DEJ SEM ČÍŠE PÁŽE, A DOLEJ VÍNA. JE Z PRVNÍ RÉVY, UROZENÍ PÁNOVÉ, KTERÁ DOZRÁLA ZDE V ČECHÁCH. ZPRVU TROCHU TRPKÉ ZDÁ SE, ALE JEN NA PRVNÍ OCHUTNÁNÍ. A TAK JE TO SE VŠÍM V TÉTO ZEMI..." Roztomilý patriotický muzikál. Výtečně obsazeno (Bróďa na hrad!) a odehráno a písničky jsou jedna vedle druhé pecky. "OPĚT ŠŤASTNĚJŠÍ NEŽ JÁ..."(11.12.2011)

Noc na Karlštejně jsem v životě nečetla, ale viděla jsem ho asi dvacetkrát v televizi. Pokaždé mě okouzlil Waldemar Matuška. Skvělé herecké výkony generace herců, na které se dalo ještě dívat a ještě byl člověk pyšný že je čech,což bohužel dnes nejde. Pouze, když si člověk pustí staré pecky jako je tento skvělý muzikál.(28.4.2012)

Höger, Brejchová, Brodský, Kopecký - klasika. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=MBjr4iy0gmc(2.1.2009)

Dá se ještě spojit víc výchozích jistot kvality než tady? Podskalského režie, literární klasika, historické téma, dobří herci, humor a ještě navíc muzikál! A z výchozích bodů skutečně vznikla ojedinělá směs více žánrů. Film má však hodně zřetelné chyby díky tomu, že dlouhé natáčení neprobíhalo chronologicky a když se ještě přidal razantní střih, tak se divákovi před očima neustále střídají všechna roční období! V jednom záběru stromy zelené, v druhém holé, ve třetím to kvete. Leda, že by ta situační komedie měla trvat více let a já to nepochopila... :-))) Toho nenavazujícího střihu je opravdu škoda, jinak by to byla dokonalá věc bez sebemenšího kazu!(13.10.2003)

Ať si kdo chce co chce říká, Svoboda ve svém proudu prostě písničky psát umí (nebo alespoň uměl) a vyčítat tomuhle muzikálu nevalný děj nebo nehistoričnost mi přijde kapku scestné, protože to u muzikálu slouží většinou jako kulisa. Naopak potenciál zápletky je v rámci muzikálu využit znamenitě a ten se tak u mě řadí do naší muzikálové TOP3 (Spolu se "Starci na chmelu" a "Kdyby tisíc klarinetů"). I když popravdě, na ten nejlepší stále čekám.(17.10.2005)

Jedno z nejzralejších děl Zdeňka Poskalského je současně i jedním z absolutních vrcholů Podskalského životní tvorby. Hledat v tomto skvělém muzikálu historii za každou cenu se nutně musí minout svým účelem: už autor předlohy, kníže českých básníků Jaroslav Vrchlický, usiloval o kratochvíli. Očekáváme-li od NOCI to, co do ní bylo opravdu vloženo, nevycházíme z radostných překvapení. Brodského Karel, Högrův Arnošt z Pardubic, mladý pár Hanzlík-Kolářová, Marvanův purkrabí, to všechno jsou jen sondy do souhvězdí skvělých výkonů soukolí jakoby samozřejmě probíhajícího příběhu. Až avantgardně působí aktualizační prolínačky mezi milostnými motivy filmových melodií a dobových gotických kreseb, které vrcholí klíčovou písní Heleny Vondráčkové v závěru filmu, v níž se Jana Brejchové v nachu milostné lásky mění až ve světici s mariánským nádechem mladičké dívčí Madony. Za zmínku stojí i hudební a pěvecká kulisa hudby často podceňovaného - někdy naopak přeceňovaného - Karla Svobody. I lehká Múza má svou nadčasovost a klasiku. NOC NA KARLŠTEJNĚ by bez ní nebyla představitelnou. Toto vynikající dílo se víc než zaslouženě řadí k nejlepším klasickým českým muzikálům šedesátých let; lze je současně považovat za jeden z nadčasových vrcholů česk muzikálové tvorby.(5.11.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18