• Western

Vetřelec: Covenant (2017)

Zúfalo nesúrodý zlepenec dvoch filmov, ktoré si navzájom podrážajú nohy. Partia nesympatických hlupákov sa pokúša prežiť v béčkovom krváku bez štipky napätia či gradácie a dvaja androidi medzitým hrajú na flautu, mudrujú o stvorení a recitujú romantickú poéziu.

Cheyennský klub (1970)

Ohromne milý western o dvoch postarších kovbojoch, ktorých priateľstvo prejde skúškou, keď jeden z nich zdedí luxusný nevestinec plný očarujúcich dám. Má to špičkový scenár natlakovaný hláškami ako "Raz som si myslel, že som zamilovaný, ale potom sa ukázalo, že sú to tráviace problémy." alebo "Bola to taká dlhá a tuhá zima, že na jar boli všetky ženy v okrese tehotné." alebo "Pauline v skutočnosti nemala problémy s pečeňou, len nosila príliš tesný korzet." Stewart a Fonda to hrajú s veľkou pohodou a je cítiť, že boli aj v skutočnosti celoživotní priatelia. Réžia hladká, film nemám hluchú ani jedinú minútu (čo je pri starých filmoch veľká vzácnosť) a dokonca aj záverečná prestrelka je veľmi pekne natočená.

Muž ze Západu (1958)

Jeden z najlepších Mannových westernov. Drsný a bezútešný, ako keby vznikol o dobrých 15 rokov neskôr. Skvelá sada zloduchov, ktorá údajne inšpirovala neskoršie horory o primitívnych rodinných klanoch z divočiny. Výborná záverečná prestrelka.

Que Dios nos perdone (2016)

Excelentná kriminálka! Veľmi dobre funguje samotný prípad s extra odporným vrahom, ktorý akoby sa zhmotnil z talianskych giallo hororov z prelomu 70. a 80. rokov, ale ešte lepšie sú osobné línie ústredných dvoch detektívov. Napokon, obidvaja sú skvele napísané a zahrané postavy - jeden znepokojivo čudný koktavý polo-Monk, druhý agresívnejšia a nepredvídateľnejšia verzia Buda z L. A. Prísne tajné alebo Vicka z The Shield. Je to brutálne, je to napínavé, má to super čierny humor a sú tam neokázalo, ale pritom veľmi nápadito zrežírované scény. Toto bezpochyby dostane americký remake a režiséra budú ťahať do Hollywoodu.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Ultrafrajerská gangstersko-partizánska multikulti dark heroic sword & sorcery, v ktorej sa Guy Ritchie nadobro odtrhol z reťaze a je to celé ohromná zábava - od scén, v ktorých sympaťáci len tak hláškujú pri ohni až po megaslony, megahady, kung-fu a súboje so svalnatými megazabijakmi v obrovských čarodejníckych vežiach, pričom to všetko vyzerá ako zhmotnené obrazy Franka Frazzetu a Kena Kellyho. Všetko fantasticky natočené a zostrihané a geniálne ozvučené (keď po uštipnutí hadom začne hrať ústredná pieseň, je to najviac cool filmový moment za mnoho mesiacov, ak nie rokov). Charlie Hunnam obrovský sympaťák (pekne sa chlapec rozohral, už v Stratené mesto Z bol výborný) a k zloduchovi v podaní Juda Lawa ani netreba nič dodávať, lahoda. Negatívne recenzie tomu vyčítajú prznenie legendy a roztrieštený príbeh, mňa najviac bavili práve tie drzé variácie na klasiku (Merlinica) a rôzne rozprávačské finty (nespoľahlivý rozprávač, zámerne prehádzaná chronológia záberov, fóry typu "a keby sme zvolali anglických barónov, prebiehalo by to asi takto...", pričom je to tam fakt natočené, hoci je to udalosť, ktorá sa vlastne nestala). Šialený náhul, ktorý vstrebe málokto. Veľmi by som chcel pokračovanie, aj keď k tomu asi nedôjde...

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

Rýchlo a zbesilo 7,5, spin-off pre tých, ktorým rýchla séria pripadá príliš sofistikovaná. Kundy, výbuchy, kung-fu, muzika a armáda kaskadérov v úlohe Vina Diesela, ktorý sa celý čas tvári, ako keby mu Tony a Donnie mimo záberu robili blowjob. Bavil som sa, ale druhýkrát si to určite nedám...

Pyšný rebel (1958)

Pekne vystavaný "shaneovský" western so shaneovským hercom v hlavnej úlohe. Kvalitný príbeh v Curtisovej skúsenej réžii, ani nevadí, že k poriadnej streľbe dôjde až úplne na konci.

Johnny Guitar (1954)

Klasika, ktorá nechýba v žiadnom rebríčku naj westernov na popredných miestach. A naozaj, je to nádherná akčná dráma s perfektným, na tú dobu dokonca trochu revizionistickým príbehom, luxusne napísanými dialógmi ("Ak sa chlapec hrá so zbraňami, musí rátať s tým, že zomrie ako muž.") a výborným obsadením na čele s úchvatnou Joan Crawford (ktorej postava evidentne inšpirovala Claudiu Cardinale vo Vtedy na Západe) a démonickou Mercedes M.. Keď sa to v poslednom dejstve rozbehne, je to z toho nečakane intenzívna, parádne vydragovaná záležitosť s doteraz fungujúcim napätím. Nečudujem sa, že na film prisahalo toľko velikánov ako Scorsese či Truffaut.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Fakt, že sa to prakticky celé odohráva pred zeleným plátnom, ma otravuje. Takisto tomu chýba niečo z "čara nového" prvého dielu. Ale ten príbeh "otec-syn" nakoniec dáva zmysel, postavy sú stále sympatické, gagy z 90% fungujú (čo je vzhľadom na tú hustotu veľmi vysoké skóre). Plus Kurt, David, Michelle a Sylvester. Spokojnosť.

Velká čínská zeď (2016)

V rámci kategórie "fantasy o vojne so zelenými príšerami" u mňa dokonca lepšie ako WarCraft. Na nič sa to nehrá, proste poldruhahodinová rúbačka s rýchlym tempom, pekným vizuálom, sympaťákmi v hlavných úlohách a sem-tam vtipnou replikou. Výplach ako (ryžové) víno. Dokonca aj tá otravná recyklovaná Djawadiho hudba tam pasuje.