• Western

matka! (2017)

WTF?! :)

Vražda v Orient expresu (2017)

Veľmi dobrá adaptácia! Vlastne je to presne v tom duchu ako Branaghova Popoluška - svojím spôsobom staromilská pocta predlohe, ale osviežená o moderný švih, vtip, nadhľad, pompéznu výpravu, drahé filmové zázraky a jemné posuny v charakteroch postáv a príbehu. Najviac ma bavila časť filmu pred vraždou, pretože dýcha takmer indianajonesovským dobovým dobrodružstvom, vrátane zámerne gýčových omaľovánok. Potom film zvážnie a potemnie a treba povedať, že v komorných vypočúvacích dialógoch výrazne stratí počiatočný šmrnc. Ale všetko smeruje k vynikajúco vygradovanému záveru, ktorý uspokojí aj v prípade, že v detektívkach ste doma a viete, že Agátin Orient Expres je ten príbeh, v ktorom páchateľ... Veď viete. :) Herci si to zjavne užívajú, na čele s Branaghom, ktorý hrá Poirota výrazne inak ako Suchet a ostatní predchodcovia (v jeho podaní je to omnoho životaschopnejší človek - stále zábavný, ale nie prehnane komická figúrka, v niektorých scénach dokonca veľmi otužilý a akčný geroj). Toto si s chuťou pozriem aj viackrát.

Blood on the Moon (1948)

Obzvlášť srandovný je ten žiarivý pestrofarebný plagát - film je v skutočnosti čiernobiely s parádne ponurou noir atmosférou... a vlastne i celkovo dejom. Skvelý Robert Mitchum.

Kolt pro leváka (1958)

Solídna billykidovka, hoci Newman aj Penn sa ešte iba hľadali a v scénach, ktoré sa točia okolo ženských, je to srandovne melodramatické.

Bezejmenná kulka (1959)

Zaujímavý príbeh o slávnom pištoľníkovi, ktorého príchod do mestečka vyvolá vo všetkých takú paranoju, že sa začnú mordovať navzájom. :) Škoda len, že hlavnú postavu hrá taký vylízaný šuhaj. Eastwood by tam krásne pasoval.

Thor: Ragnarok (2017)

Ohromná zábava. Tucty a tucty fakt podarených gagov. ("Welcome, son of Odin." "Thank you, son of... bitch.") Všetci herci si ten úlet očividne užili, dokonca aj bývalé poleno Hemsworth je tu fajn a zábavný. Blanchettka podľa očakávania výborný zloduch, konečne vieme, ako by dopadla Galadriel, keby prešla na temnú stranu. O vizuálnej stránke a trikoch ani nebudem hovoriť, filmy od Marvelu patria k špičke. A zároveň je to film, ktorý nejako extra nevybočuje zo série, pokračuje vo výstavbe (či skôr dejovo funkčnom rúcaní) Marvel Universe a dobre v ňom fungujú aj vážnejšie či cool hrdinské momenty (ten timing Led Zeppelinu je dokonalý). A aj keby sa odbúrali tie haldy vtipov, zostal by solídny kompaktný príbeh, v ktorom vystrelia všetky scenáristické pušky, nie iba duo Des a Troy. :)

Žluté nebe (1948)

Film, ktorý prácou s hercami, atmosférou a špinavosťou predbehol dobu o dobrých 20 rokov. Stavil by som sa, že toto videl Leone viac ako jedenkrát.

Chůva na zabití (2017)

Tučné guilty pleasure. Stačila by k tomu modelka spodného prádla Samara Weaving (je to Hugova neter), ktorá vyzerá ako kombinácia Emmy Stone a Jillian Janson. Film samotný sa až kŕčovito snaží byť cooool, ale je pravda, že od okamihu použitia dvoch nožov sa strhne poriadna divočina plná cheesy hlášok, stupídnych gagov a monumentálnych gejzírov krvi. Niečo vo mne sa tomu vzpieralo, no podľahol som a kráľovsky sa bavil.

Wheelman (2017)

Za málo peňazí veľa tvrdej muziky. Skvelý Frank Grillo skoro celý film nevylezie z auta a kamera a diváci sú tam stále s ním. So šoférom, ktorý sa dostal do problémov kvôli prachom z prepadnutej banky a teraz sa z toho musí dostať a zároveň zachrániť svoju rozpadnutú rodinu. Niečo ako Kuriér meets "ten film s Hardym, čo tam celý čas kecá v aute". Dobre napísané, dobre natočené, ostré, napínavé.

Rellik (2017) (seriál)

Ďalšia parádna detektívka od BBC. Bál som sa, že tá obrátená chronológia je len lacná finta, ako urobiť z tuctového pátrania po sériovom vrahovi niečo zaujímavejšie, ale tvorcovia s tým konceptom pracujú skutočne invenčne a celé to výborne funguje, pretože sú tam neustále nové zvraty a prekvapenia. Rozuzlenie som od istej chvíle predvídal, ale je naozaj pekne prepracované, všetky motívy dotiahnuté.