• Western

Telefon (2020)

Kórejská variácia na Frekvenciu a Mirage, a rovnako vydarená, s dobre vyťaženým nápadom. Najneskôr od polovice je to ohromne napínavé. Výborné ústredné predstaviteľky.

Mrazivá pomsta (2019)

Bavilo ma to rovnako ako švédsky originál, skoro celý čas som sa smial. Keby nešlo o remake, tak je to v kariére Liama Neesona úplne unikátny projekt.

Nechte ho jít (2020)

"Eastwoodovka, ktorú nenatočil Eastwood" na to naozaj sedí. Diane Lane tu dáva jeden z najlepších výkonov kariéry, Kevin hrá esenciu costnerovstva (čo je fajn, pretože presne to príbeh potrebuje) a je to luxusne vystavané, takže napriek pomalému tempu už zhruba od polovice film drnčí napätím a smeruje k strhujúcemu záveru.

Mank (2020)

Nie, nie je to dobrý film, je to šialene nudná a prázdna zlátanina, ktorá bolestivo netriafa to, čo evidentne malo byť hlavnou pointou - teda zachytiť akýsi zlomový okamih či vzťah v Mankovom živote, ktorý viedol k napísaniu Občana Kanea. No, tak mu bol nejaký filmový mogul nesympatický a raz mu to na jednej snobskej večeri ožratý vykričal. To je celé? To má byť ten konflikt, ktorý viedol k napísaniu jedného z najlepších filmov všetkých čias? Čotijebe? :D Ten akože dobový audiovizuál so zastretým zvukom a "značkami pri prehadzovaní kotúčov" je úžasný (preto dávam neprimerane vysoké hodnotenie), ale herci nič nadpriemerné (Gary si tu ide maximálne svoj štandard a okrem neho tam nikto iný vlastne nič nehrá), vzťahy medzi postavami len veľmi vlažne načrtnuté (o Lily Collins sa dozvieme len to, že je snúbenec sa stratil a potom našiel, úúú) a príbeh ma až bolestne nezaujímal. A hoci o dobovom Hollywoode čo-to viem, dobrú polovicu času som iba vzdialene tušil, o čom je vlastne reč, a aj tak ma to nebavilo. Takže u mňa zďaleka najslabší Fincher vôbec, a to ho dosť uctievam. Viackrát som si spomenul na Vtedy v Hollywoode, ale tam je pod tým uctievaním dobového Hollywoodu aj veľmi zábavný príbeh so šťavnatými postavami. Tu nie. Vôbec.

Americká elegie (2020)

Veľmi dobrý film, jeden z najlepších za rok 2020. Nechápem tie nízke hodnotenia na IMDb aj na RT (tam dokonca 25%, pričom divácky rating je 90%). Áno, ten krutý pohľad na americkú "nižšiu vidiecku triedu" je zabalený do hollywoodskej melodrámy a nakoniec je vlastne optimistický, ale rozhodne to nie je film "bez sympatických postáv" (ale aj keby, toto predsa nie je o ľuďoch, ktorí majú vzbudzovať sympatie divákov). A je to zručne natočené, veľmi pekne to prelína niekoľko časových línií a hlavne je to herecký koncert všetkých hlavných predstaviteľov, predovšetkým famóznej Glen Close. Tá keď začne v polovici filmu naplno úradovať, tak je to takmer strhujúca záležitosť a jasný Oscar.

Valan (2019)

Maďarsko-rumunský "nordic noir". Dobre vystavané, šikovne natočené, presvedčivé postavy, výživná atmosféra. Len škoda, že páchateľ je pomerne jasný takmer od začiatku a šokujúce rozuzlenie, o ktoré sa tvorcovia tak veľmi snažili, sa nakoniec nekoná.

Liberator: Operace Avalanche (2020) (seriál)

Hm. Vlastne ma to príliš neoslovilo - ani tým akože animovaným vizuálom, ani príbehom. Mohlo to byť niečo ako realistické Inglorious Basterds, ale dej je rozhádzaný, epizodický, nedokáže vtiahnuť a dostatočne spojiť diváka s postavami, nemá to ten epický ťah ako napr. Bratstvo neohrozených. Paradoxne, naozaj zaujímavá dráma to začne byť až po ukončení bojových akcií - scény s objavením Dachau a postrieľaním nemeckých zajatcov sú najlepšie z celej série.

Noví mutanti (2020)

Uf. Finálna polhodina je aspoň solídna komiksová zábava s mackom, vĺčkom, dráčikom a svetelným mečom (obstojná v zmysle, že keby to bol pilot nejakého TV seriálu, tak by som si možno pozrel ďalšie časti), ale dovtedy môj vnútorný hlas zúfalo zavýjal. Čo sme komu urobili, že filmy z X-Men sveta dospeli až k tomuto lacnému a nefunkčnému polotovaru?

Pod vodou (2020)

Uf, chceli to byť Votrelci pod vodou, ale je to len matné, digitálne rozmazané a zúfalo nudné niečo. Z kómy ma prebralo akurát posledných 10 minút, nie kvôli megamonštru, ale preto, že Kristen zhodí skafander a pobehuje tam v čiernom spodnom prádle a ukáže, že dokáže byť sexy.

Kenau: Bojovnice z Harlemu (2014)

Nie je to veľmi dobrý film (ani výpravou, ani scenárom - je celkom sranda, ako sa tam konflikt matky s dcérou rieši opakovane asi 5x v takmer totožných dialógoch bez akéhokoľvek vývoja), ale je aspoň zaujímavý tým, že zobrazuje u nás nie veľmi známu pololegendu a kus holandskej histórie.