Příchozí (2016)

Ačkoli svým způsobem chápu, že někdo může být z Příchozích totálně odvařenej, tak já tyto řady nadšenců nerozmnožím. Nebyl jsem odvařenej ani z povídkové předlohy, ani třeba z Interstellaru, takže za sebe říkám, zlatý Pasažéři :-) I když nadšeně louskám sci-fi víc než 35 let, tohle je asi nějakej level, kam jsem zatím ještě evidentně nedospěl :-)

Pád (2013) (seriál)

Tenhle seriál jsem v televizi tak nějak přehlídnul, ale po doporučení kamaráda jsem si ho stáhnul z netu a během dvou dnů a dvou nocí shlédnul... 5 hvězd, jinak to nejde, a víc už k tomu napsat snad ani nemusím - všechno podstatné tu už napsali ti, kteří seriál ohodnotili stejně jako já :-)

Pasažéři (2016)

Tak jsem se vrátil z Pasažérů a přemýšlím, co k tomu napsat... na romantickej film bych nikdy dobrovolně nešel, ale jako starej poctivej sci-fista jsem si film z vesmíru (resp. z paluby kosmické lodi) nechtěl nechat ujít, romantika neromantika, to nějak překousnu :-) A nemůžu říct, že bych byl z filmu vyloženě zklamanej, ale... Záběry z vesmíru i z interiéru lodi byly výtečný, ale když už skončila romantika, tak se sice začalo "něco dít", ale kolikrát mi to připadalo hodně přitažený za vlasy SPOILER: (např. dva naprostí amatéři opraví kolabující kosmickou mega-loď apod.) a scéna "oživení mrtvého" mě dorazila tak, KONEC SPOILERU že jsem byl rozhodnut dát pouhé dvě hvězdy, ale nakonec kvůli opravdu krásnému vizuálu dávám tři.

Zpráva o Europě (2013)

Ke shlédnutí tohoto filmu jsem se dlouho přemlouval, protože nemám rád filmy found footage, ale na druhou stranu jsem starej scifík, a i vaše zdejší - poněkud rozporuplné - recenze mě k tomu popíchly. Takže co k tomu dodat? Ve filmu se opravdu nic moc akčního neděje, což se projevilo i na tom, že jsem zhruba v půlce usnul :-) Na druhou stranu si ale dovedu představit, že kdyby se lidstvo v současnosti nebo blízké budoucnosti vydalo někam dál než za orbitu, tak by to vypadalo rozhodně spíš tak, jako v tomto filmu, než jako v nějakým Star Treku :-) Jako laik nebudu hodnotit režii, kameru, střih, atd., ale u mě je to poctivejch 50 na 50, tedy za 3 hvězdičky.

Pavučina snů (2003)

Je to béčko jak poleno, ale koukat se na to celkem dalo. Druhá hvězda je za takřka kultovní hlášku Morgana Freemana: "Říkáme tomu Ripleyová, podle tý ženský z Vetřelce" :-)

Extraterrestrial (2014)

Ze začátku to vypadá na klasickou teenagerskou vyvražďovačku někde na chatě u jezera, ke konci se to zhoupne do těžkého sci-fi, aby to ve finále skončilo jako nějaká předehra k mým oblíbeným Aktům X :-) Takže začátek za 2 hvězdy, konec za 4, průměr 3***

Padesátka (2015)

Černý humor přesně takový, jaký mám rád :-) I když to byla - co si budeme povídat - občas ptákovina, tak jsem se v kině slušně pobavil a k Troškovi bych to určitě nepřirovnával, tento film hodnotím minimálně o stupínek výše, než všelijaké ty Kameňáky či Babovřesky. Závěrečná Taclíkova hláška "Seš nějakej studenej" a odpověď "To víš, hory jsou hory" (nebo jak to přesně bylo), to byl teda fakt nářez :-)

Cargo (2009)

Žánr science fiction mám už dlouhá léta ve značné oblibě a pokud se příběh odehrává ve vesmíru, pak to platí dvojnásob. Bohužel takových filmů je jako šafránu (pohádky typu Star Wars nepočítám), takže jsem rád, že jsem v posledních letech natrefil na dva filmy, od kterých jsem si pro jistotu nic moc dopředu nesliboval, a o to víc jsem pak byl příjemně překvapen. Prvním z nich byl Symptom Pandorum, a druhým právě Cargo. Poctivá (a pro mě uvěřitelná) space opera, odehrávající se nikoliv na nablýskaných můstcích supermoderních kosmických lodí, ale na notně otřískané nákladní kraksně, kde v potemnělých chodbách jsou na zdech rezavé fleky, světla mátožně poblikávají a furt odněkud kape voda :-) Takže aniž bych spoiloval, první půlka filmu mi ze všeho nejvíc připomínala jedničku Vetřelce, poslední třetina pak Vesmírnou odysseu střihnutou Matrixem. Je mi jasný, že kombinace těchto tří filmů působí na první dojem šíleně, ale já jsem si to (až na tu příšernou němčinu) fakt užil a dávám s klidem 4 hvězdičky. Dal bych 3 a půl, protože filmy jako Event Horizon, Sunshine, nebo zmíněné Pandorum mě chytly víc, ale 3 a půl dát nejde, takže to zaokrouhlím nahoru :-)

Pod kupolí (2013) (seriál)

Natočit něco kvalitního podle Kingových 400 - 700 i vícestránkových knih je vždycky problém (pomineme-li mistry typu Kubricka či Darabonta), a tento seriál není výjimkou. Nicméně, nezačalo to vůbec špatně (knihu jsem nečetl), ale pak to bohužel zapadlo kamsi do marastu Lost, kdy mi připadalo, že tvůrci záměrně natahují příběh jen proto, aby mohli natočit víc dílů :-( Sci-fi mám rád, ale tomuto seriálu to "scifoidní zauzlení" spíš uškodilo než prospělo - takže suma sumárum: Za první řadu bych dal klidně i 40%, za druhou a třetí po 10% - v průměru je to tedy 20% a dvě hvězdičky.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje (pravda, nejsem žádnej TV maniak), ale po shlédnutí jsem velice spokojenej. Jako skalní fanda SG jsem musel trochu rozdejchat přechod k něčemu úplně jinýmu, než na co jsem byl zvyklej, ale byla to, podle mě, změna k lepšímu. Žádný hlášky typu "Zachránili jsme galaxii, fajn, a co dál?", ale ze začátku takřka komorní drama na neznámé lodi, kde mi jen chybělo více toho sci-fi ve stylu Setkání s Rámou (zkoumání neznámého vesmírného plavidla), ale vem to čert - ve srovnání s jinými současnými rádoby sci-fi cykly je to pořád nadprůměr. Metalová muzika na začátku 11. nebo 12. dílu první série (nevím to přesně - byl to díl Space II), to byla vyloženě pecka mezi voči - a celej soundtrack vůbec - a já nemůžu jinak, než dát 4 hvězdy (dal bych i pět, ale to si nechávám jen pro ty extra-super pecky žánru...) Edit: Kdyby na Destiny neměli hvězdnou bránu, vůbec bych netušil, že tyto díly patří také do "rodiny SG", což by ovšem nijak neovlivnilo moje hodnocení. Naopak - SG i SG-A už ke konci trpěly přeplácaností a u posledních dílů jsem se vyloženě nudil a díval se na ně už jen z jakési setrvačnosti. Edit 2: Velice příjemně mě překvapilo, že mimozemšťané v této sérii nevypadají jako lidé a nemluví anglicky :-)