Zabiják Joe (2011)

Kto by si pomyslel pred zhliadnutím filmu, že Matthew McConaughey bude hrať toho najnormálnejšieho čudáka? Ja teda určite nie. Tento film je proste o čudákoch. Zobrazenie ich zmýšlania a správania sa v konkrétnych situáciach predpokladá rôzne komické situácie, čierny humor atď. Musím sa priznať, že som sa preto vcelku aj bavil a dokonca aj reklama na KFC má svoje čaro. No záver je na môj vkus až príliš prepálený a hrajúci na efekt. Svojím výkonom ma určite zaujal Emile Hirsch. Snímku dávam solídne 4* (7/10).

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

Historici sa zhodli na tom, že význam konferencie vo Wannesee nie je tak veľký ako sa jej pripisoval v dobe, keď bol nájdený jediný zachovaný protokol. Jednak tomu nasvedčuje zloženie zúčastnených osôb a ich pozícia v strane (nikto z nich nemal právomoc rozhodovať o genocíde) a samozrejme aj samotný dátum konferencie (20.1. 1942) svedčí o tom, že sa konala až potom ako už o konečnom riešení židovskej otázky bolo rozhodnuté. Takže čo film? Je to v celku zaujimavá rekonštrukcia tejto konferencie (v skutočnosti trvala len necelú hodinu a pol). Páčila sa mi strašne pasáž kedy Colin Firth svoj záporný postoj argumentoval porušením rasových zákonov. Čo mi ale na tom filme prekážalo najviac bola jeho autenticita. Samozrejme všetci sú to určite kvalitní herci, ale Nemcov z nich nespravíte tým že ich oblečiete do uniforiem SS. Proste tá vtedajšia nemecká nátura zmagorená Hitlerom mi tam strašne chýbala. Heilovanie a ani búchanie po stole tomu veľmi nepomohli. Určite by som si pozrel túto udalosť sfilmovanú nemeckou produkciou. Snímok teda hodnotím 3* (6/10).

Schindlerův seznam (1993)

Áno je to vybrúsený klenot filmovej kinematografie. Spielberg využil celý svoj režisérsky potenciál a pridal tak aj trošku toho židovského srdiečka. Holocaust je zobrazený veľmi realisticky a čiernobiely formát napomáha k ešte lepšiemu vcíteniu sa do snímku. Ku grandióznemu soundtracku nie je čo dodať. Či je to Spielbergov najlepši film? Ťažko povedať, veľmi záleží od uhla pohľadu a od toho čo preferujete. Ralph Fiennes je najlepšie zobrazeným SS-ákom na filmovom plátne a charizmu Liama Neesona je proste z filmu cítiť. V závere mi tá prílišná glorifikácia "zločinca" Schindlera už trošku liezla na nervy. To však nezhadzuje kvalitu filmu a kvôli množstvu pamätných filmových scén nemôžem dať menej ako 5 * (9/10).

Zloba - Královna černé magie (2014)

Určite jedna z najlepších hollywoodských adaptácií klasických rozprávok so skvelou Angelinou Jolie v hlavnej úlohe. Temný motív, ktorý snímku náramne svedčal je zvýraznený skvelou hudbou od Howarda. Dokonca sa mi miestami zdalo, že počujem určité prvky soundtracku z filmu Edward Scissorhands, čo určite potešilo. Celkovo teda kvalitná fantasy, ktorá vás určite rozcíti (ak teda disponujete touto ľudskou vlastnosťou) a nestihne nudiť (vzhľadom aj na výbornú stopáž). Za mňa 4* (7.5/10).

In Your Eyes (2014)

Svieža romantická komédia s predvídateľným, no netradičným scenárom. Vo filme hraje sympatická Zoe Kazan, ktorá ma zaujala už v Ruby Sparks. Celkovo teda za 4* (7/10). Páčilo sa mi to.

Noční jízda (2013)

Jedna noc, jedno rozhodnutie a k tomu ešte skvelý betonár Tom Hardy. Mám rád tieto filmy, ktoré človeka nútia premýšľať nad videnými skutočnosťami a sám neviem ako by som sa zachoval na Lockovom mieste. Chválim určite netradičné spracovanie. Pre mňa teda veľmi zaujímavý snímok, ktorý hodnotím 4* (7/10).

Jiná země (2011)

Jediná životná udalosť, ktorá dokáže zmeniť náš život. Čím by sme boli, ak by tá udalosť nenastala? Zmenili by sme sa vôbec? Chceli by sme sa stretnúť s tým druhým ja? Čo by sme mu asi povedali? Film nám ponúka otázky a pri tom nedáva žiadne odpovede. Myslím si, že scifi prvok dodáva tomuto snímku tú pravú šťavu. Bez neho by to tak dobre nefungovalo. Každopádne skvelá Brit Marling v roli Rhody. Celkovo som bol po zhliadnutí spokojný. Páčilo sa mi to. Film mi proste sadol do nálady, ináč by som to možno hodnotil odlišne. 4*(8/10).

Řím (2005) (seriál)

Opäť HBO a opäť kvalitný seriál. Musím priznať, že aj keď mám slabosť na tieto historické seriály, uprieť kvalitu týmto 22 častiam by bolo určite chybou. Na seriál pomerne veľký rozpočet je vidno. Vizuál a kostými super. Druhá seria pre mňa o trošku lepšia. James Purefoy má za rolu Marka Antonia môj rešpekt. Seriál hodnotím 5* (9/10) a škoda, že nepokračoval aj ďalšími sériami.

Legenda o Janě (2009)

Vcelku kvalitný európsky historický film o takmer zabudnutej legende. Zásadnú chybu vidím však v jeho nevyváženosti. Prvú časť (zhruba do príchodu do Ríma) vnímam kvalitatívne o niekoľko stupňov vyššie, čo je škoda lebo samotný Rím v 9. storočí by si zaslúžil oveľa väčší priestor. Snímku by svedčal skôr primát TV filmu rozdeleného na 2 alebo 3 časti. Každopádne samotný účel filmu - zobrazenie samostatnej, silnej a inteligentnej ženy, sa určite podaril. Filmu dávam preto 3* (6/10).

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Každý očakával veľký návrat Bryana Singera ku značke menom X-men. Skutočne však Singer naplnil vaše očakávania? Priznám sa, že ja som od X-Men: Days of Future Past veľké veci nečakal. Už po preklamovanom oboznámení s dejom som si povedal, je to síce zaujímavé, ale príliš prekombinované a aj samotný veľký fanúšik x-menovských komixov Singer bude mať čo robiť aby sa nepopálil. Moje obavy sa po zhliadnutí snímku tak len potvrdili. Áno, je to určite kvalitný blockbuster, ktorému nechýba akcia (aj keď je jej pomenej) a ako samotný by určite obstál. No v rámci série v ňom absentuje tá pravá x-menovská šťava. Proste to bol nex-menovský film o x-menoch. Okrem prekombinovanosti (nie neprehľadnosti) scenára a množstva nevyužitých postáv (na čele s Loganom) veľkým negatívom sa stáva aj absencia ústredného záporaka. Sentinely a ich tvorca sú predsa len slabým odvarom. Samozrejme je tu aj viacero pozitívnych momentov. Parádny Quicksilver a jeho naj scéna filmu, neohrozený Magneto v podaní Fassbendera alebo sexy modrá Jennifer Lawrence. Film je teda v blockbusterovských vodách ťažkým priemerom a viac ako 3* (6/10) odo mňa nedostane.