Góóól! III. (2009) odpad!

Sakra, to je tak blbý, až to bolí! Děj jak vystřižený z telenovely, který nemá s předchozími filmy vůbec nic společného, jen jim zbytečně kazí jméno. Na konci dvojky psali "to be continued" tak jsem naivně čekala pokračování a završení Santiagova příběhu. Dočkala jsem se jen jeho ksichtu, naprosto vytrženého ze všech předešlých souvislostí, jak dělá křoví pornohvězdě a alkoholikovi. Fakt bomba.

Mexičan (2001)

Sympaťák Brad Pitt a pár momentů skvělého černého humoru to bohužel nezachrání...

Góóól! II (2007)

Pokračování má možná ještě zajímavější a reálnější příběh, který přesně zapadá do mé představy o odvrácené straně slávy. Jen tu linii o matce bych vypustila, zdá se mi zbytečná. Na rozdíl od toho zápasy, především pak ten poslední, kdy za několik minut nastřílí 3 góly a vyhrají Ligu mistrů, moc věrohodně nepůsobí, a to říkám jako naprostný laik. Taky mě celkem rozčilovalo to nepřetržité přecházení z češtiny/angličtiny do španělštiny. Kuno Becker je ale děsně sexy a mezi fotbalové hvězdy skvěle zapadnul.

Animatrix (2003)

Takhle silnou atmosféru, kdy mi celou dobu běhal mráz po zádech, by mohl Matrix (a i ostatní filmy) svému krátkometrážnímu doplňujícímu bratříčkovi jen závidět. Mnoho otázek bylo zodpovězeno, spousta dalších vyvstala. Vizuální zpracování se pochopitelně liší s každým příběhem/autorem, ale nedá se říct, že by některé byl vyloženě nepovedené (nejslabší byly asi Světový rekord a Program, ale tam si to zas kompenzuju podobností s bojovou scénou v mé oblíbené Mononoke). Co se děje týče, druhá renesance je nezbytná k pochopení podstaty Matrixu, ostatní příběhy už přináší "jen" více či méně hádankovité zhmotnění myšlenek. Musím ale přiznat že poslední čtyři (hlavně Světový rekord a Přijímací zkouška) byly nad mé chápání. A je to škoda, protože motiv Neznámého území, by si rozhodně zasloužill větší (delší) pozornost. Poslední let Osirise si nehraje na žádné alegorie a podává nám sice celkem předvídatelný děj, ale především kvůli nezapomenutelné úvodní scéně ho považuju za nejlepší.

Góóól! (2005)

Nerozumím fotbalu a přesto (nebo možná právě proto) jsem měla dojem, že sleduji autentickou podívanou o vzestupu mladého hráče, který si prošel prakticky vším. Nutno dodat že s pohádkovým štěstím, ale kdo by to tomu talentovanému sympaťákovi nepřál?

Matrix Revolutions (2003)

Prvních pár desítek minut, které navazují bezprostředně na předešlý díl, je plných již klasických nepochopitelných rozhovorů a žádné zajímavé akce se nedočkáme. To se pak naštěstí změní, příběh je redukován a podáván ve formě srozumitelné i normálnímu divákovi a do popředí se dostává akce. Závěrečný souboj Neo x Smith je spíš splnění nutného, bitva o Zion je ale to největší nejzajímavější nejnapínavější nejlepší co jsem doposud v kategorii akce viděla. A další ohromné plus za konec, který skončil přesně tak, jak měl. Agent Smith měl vlastně pravdu, účelem života je smrt.

Merlin (1998) (TV film)

Anglické legendy, které mě na rozdíl od těch řeckých nikdy nezaujaly, jsou v tomto "telenovelním" podání (spoustu výrazných postav jejichž osudy jsou nekonečně propletené) po celou neobvykle dlouhé stopáže vyprávěny nesmírně poutavým způsobem. Jak skvělý je příběh, tak mizerné jsou efekty. Chápu, že se jedná o TV film, ale za takového draka nebo grify by se styděli i amatéři.

Matrix Reloaded (2003)

Nejspíš bylo hloupé myslet si, že snímek pochopím hned napoprvé. Radši jsem se měla kochat do detailu vymakanými souboji a efekty, které předběhly dobu. Já ale chtěla pochytit nějakou hlubší myšlenku, takže jsem v závěru byla dosti rozčarovaná. Zákony Matrixu se mění v zájmu co nejefektnější podívané, což ale rozhodně nemůžeme mít tvůrcům za zlé. Co bych ale vytkla je, že dvojka se posunula trochu jiným směrem, pro mě nepříjemným. Zatímco jednička ukazuje téměř dokonale naprogramovaný virtuální svět, v pokračování se více setkáváme s prostředím skutečných lidí, které zavání dobrodružnými filmy v rozmezí Cesty do středu Země až Hvězdných válek. Uvidím, zda budu po zhlédnutí poslední části moudřejší a schopnější se v Matrixu orientovat, nebo pro mě zůstane jen jednou velkou fascinující neznámou.

Méďa (2012)

Nejlepší pohádka pro dospělé! Roztomile nevinný příběh plný neotřelé zábavy si sám o sobě zaslouží plný počet, jenže kvůli množství zbytečně nechutných nadávek, které na sebe speciálně v dabované verzi přehnaně upoutávají pozornost, musím s hodnocením níž. Nic to však nemění na tom, že se jedná o jedinečnou zábavu, kterou především v originálním znění musím jen doporučit. "To je hovno?"

Matrix (1999)

Zajímavý námět, který nutí k zamyšlení, revoluční efekty, které ani dnes nepřichází o své kouzlo, scény a hlášky, které zlidověly. To je Matrix, velkolepá podívaná, které nikdo nemůže popřít její jedinečnost. Najdou se ale i drobné zápory. Zaprvé, některé souvislosti a motivy nejsou vysvětleny, ale to se doufám objasní dalšími díly. A zadruhé, sterilní atmosféra počítačového světa působí tak silně, až snímek postrádá emoce (mimo "pusy pro Šípkovou Růženku" v závěru). "Je to svět, který máš před očima, abys neviděl pravdu."