Tmavě červená (1975)

Klasické giallo, Argento sa v tomto hororovom subžánri cíti ako ryba vo vode, všetky postupy dodržané. Na druhú stranu však musím priznať, že narozdiel od väčšiny užívateľov, ma tento snímok oslovil menej ako som čakal, taká Suspiria alebo Tenebre sa mi páčili viac. Úvod bol veľmi dobrý, navodenie atmosféry prítomnosti vraha ako i jeho identity bolo ukážkové, avšak nevydržalo to celý čas. S blížiacim sa koncom strácala atmosféra na sile a keďže tu vystupovalo relatívne málo postáv, tak tajomstvo identity vraha prestalo byť tajomstvom už relatívne skoro. Krv tiež mohla byť urobená lepšie, pripomínala mi temperovú farbičku, presne takú istú akú nosí moja dcéra do školy. Lepší priemer. 65/100

Mé soukromé Idaho (1991)

Tak tento snímok od Santa mi akosi nesadol. Ani vlastne poriadne neviem o čom to bolo. Dej by sa dal hádam najlepšie vystihnúť spôsobom skladačky na báze jednotlivých čriepkov, ktoré niekedy spolu súvisia a niekedy nie, pričom často dokonca nedávajú žiaden zmysel, len smutný obraz alebo výjav zvýraznený Shakespeareovským dialektom. Možno sa to snažilo len byť umelecké, v tom prípade ma táto forma neoslovila, skôr naopak, často som zívol od nudy. A záver? Ten mi prišiel ako odnikiaľ nikam a zbytočne. Pozitívum vidím len v oboch ústredných hercoch, hlavne River Phoenix bol zaujímavý, škoda ho. Slabý priemer. 50/100

Rocco a jeho bratři (1960)

Brilantne rozvedené charaktery hlavných postáv a reálne zhodnotenie spoločenského vývoja celej rodiny v spojitosti s ich konaním. Ale to je asi tak všetko. Na mňa to bolo až moc otravné, iritujúce a s neskutočne naťahovanými scénami, ktoré sa miestami tiahli ako sopeľ z nosa. Otravnosť vyplývala hlavne z konania Rocca (Alain Delon), ktorý mi teda poriadne liezol na nervy, až sa mi žiadalo ho prefackať. Človek si často ani neuvedomuje, aké škody dokáže napáchať prehnaná dobrota, svätuškárstvo a nekonečné nekritické odpúšťanie. Nie darmo sa hovorí, že ten kto sa nečinne prizerá na zlo a nič proti nemu nepodnikne, pácha ešte väčšie zlo. Tu sa mi žiada dodať iba jednu vec. Narozdiel od distribútorského obsahu si nemyslím, že Ciro celú pointu filmu vystihol až úplne na konci. Pekne sa vyjadril už o čosi skôr - Naša rodina má zdravé korene, ktoré sú potrebné na to, aby vyrástlo zdravé ovocie. Pokiaľ sa ale medzi nimi vyskytne hnilý kus tak ho treba odstrániť. Podobne ako keď naša mama preosieva šošovicu... Pekná myšlienka, pekná pointa a sakra pravdivá. Rocco to nepochopil. 60/100

Fermatův pokoj (2007)

Takýto námet mám veľmi rád - uzavretá skupinka ľudí, ktorá musí na svoju záchranu použiť rozum, alebo šikovnosť. Ale narozdiel od napr. takého Would You Rather (2012) tu chýba thrillerový, prípadne hororový šmrnc. Ani scénok s napätím nebolo bohviekoľko. Obávam sa, že keby bol snímok o čosi dlhší, tak by preto skĺzol do ťažkej nudy. Navyše aj rozuzlenie mi prišlo akési nemastné neslané a hlavne bez nápadu. Slabší priemer. 55/100

Africká Královna (1951)

Dejovo síce nijak prevratné, ale potešil ma pekný farbičkový vizuál a nádherné africké prostredie. Samozrejme K. Hepburn a H. Bogart tiež odviedli výbornú prácu, obaja si svoje postavy užívali plnými dúškami, a preto aj keď ich romanca pôsobila trochu naivne a klišé, zanechala vo mne príjemný dojem. Taká pohodová, roztomilá river movie. 65/100

Frankenstein (1931)

Čakal som, že to bude trochu viac akčnejšie a napínavejšie, ale nebolo to v tomto smere ani vyslovene zlé. Snímok má svoje slabé aj silné chvíľky, a v tých silnejších som sa aj celkom dobre pobavil. Kvalitu tu dosť zráža naivné herectvo niektorých postáv, našťastie väčšinou len vedľajších. Z hercov jednoznačne najviac vynikol chudáčisko Colin Clive, veľký talent, škoda ho. Suma sumárum strata času to nie je, ale raz stačilo. Priemer. 60/100

Konec šňůry (2015)

Na takéto niečo musí mať človek náladu. V podstate sa vo filme nerobí nič iné len kecá a kecá.... Niežeby to boli všetko hlúposti, to nie, s niektorými vecami by sa i dalo súhlasiť, skôr väčší problém som mal s predstaviteľom hlavnej postavy - Jason Segel. Vôbec mi sem nezapasoval, jeho mimika bola otrasná, skoro až odpudivá. No a do toho ten otrasný dabing... Preto kto môže, tak tento film pozerajte iba v pôvodnom znení. Priemer. 60/100

Démon (2015)

Zaujímavý námet židovskej legendy o posadnutosti, ktorý však nebol rozvedený do niečoho zmysluplnejšieho a zaujímavejšieho. Hlavne koniec bol taký nemastný-neslaný. Naproti tomu stred snímku ponúkol niekoľko nepríjemných a spoločensky trápnejších situácií, takže som sa ani nenudil. Priemer. 60/100

Žena v Berlíně (2008)

Chápem, že sa mnohým divákom tento vojnový film na pozadí skutočnej udalosti opísanej v denníku jednej Berlínčanky o tom, čo sa dialo (hlavne so ženami) keď do mesta vtrhla Červená armáda, páčil. Námet je naozaj silný a hodný zamyslenia. Ale myslím, že si zaslúžil lepšie spracovanie. Nudu tu striedajú násilnícke scény akoby vytrhnuté z kontextu, s jasným zámerom vyžmýkať z diváka nejaké tie emócie. To všetko je doplnené nejakým tým tancom a spevom, aby potom zas prišlo niečo smutné... Do istej miery mi to pripomenulo film od Agnieszky Holland - V tme (2011). Podobne účelové a hlavne so slabo vykreslenými postavami. Ako celok tak snímok postráda väčšiu dramatickú hĺbku. Škoda, pretože priestor by tu určite bol, len sa žiaľ nevyužil. Slabý priemer. 55/100

Hyena (2014)

Krutá a surová sonda do sveta drog a skorumpovaných policajtov. Áno, asi takto nejak to môže vyzerať vo väčšine svetových veľkomiest. Páčil sa mi aj casting, všetci (až na jednu výnimku) boli na svoje miesta vybraní veľmi dobre, Albánci boli Albáncami, Turci Turkami a vymletí policajti vymletými policajtmi. Vidno, že si Johnson nechal záležať a že chcel byť čo najpresvedčivejší. To je ale asi tak všetko. Ako celok ma to nadchlo menej ako som čakal, možno keby bola výraznejšia hlavná postava (herec mi pripomínal jedného bývalého spolužiaka, ktorého som nemal rád), tak snáď.... A vôbec najhorší bol koniec, pretože to skončilo práve vtedy, keď to začínalo byť najzaujímavejšie. Vzhľadom na povahu a surovosť tejto kriminálky by záverečný masakrík nebol od veci. 65/100