• Krátkometrážní

Božský (2008)

Film jen pro velmi poučeného diváka, protože tomu, který se v italské politice konce období první republiky příliš či vůbec neorientuje, nedá nic zadarmo. Začátek 90. let a VII. vláda Giulia Andreottiho je totiž fascinující součást moderních italských dějin. Výkon Toniho Servilla a scenáristicko-režijní perfekcionismus Paola Sorrentina tradičně jedinečné.

Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

"Nejsme čtyřiadvacítka. My se budeme tvářit, že se nic nestalo." Moc fajn sitcom z netradičního prostředí, u kterého se lehce obávám, že nejvíc si ho užijí lidé z médií. Pro všechny ostatní je tu plejáda sebeironických cameo rolí typu Roberta Sedláčka, Haliny Pawlowské, Břeti Rychlíka, Patrika Hartla nebo Jů a Heleho. Podobně jako u Mostu je paradoxně první díl nejhorší, pak se Prušinovský rozjede a naopak graduje do toho nejlepšího s tím, jak je tam méně a méně fekálního humoru. Highlighty jsou určitě talentovaná Simona Lewandowská, Mucha, Milan Fridrich, Cardi B a především hlavní hvězda Jan Kolařík. --- Druhá série je méně vtipná, možná více existenciální, což ale není na sebemenší škodu. Hodně mě bavila hlavně dějová linie rosničky a při jejím rozuzlení jsem se nahlas smál. Hezký dějový oblouk tyto dvě série, vlastně víc ani snad není třeba.

BANGER. (2022)

Skvělá a na české poměry neuvěřitelně fresh a neokoukaná podívaná. Postavy mluví normálním živým dnešním jazykem, často jim není rozumět, neartikulují, iphonová kamera je extrémně neurotická a střihač je génius - intertextové prostřihy typu Pejsek a kočička a Svarta dokonale doplňují filmový příběh. Adam Mišík v životní roli a Mrsell Bendig je král. Na český film značně nadprůměrné 4*

Kdo přežije - Cookovy ostrovy (2006) (série)

Super série, kterou jsem si po letech rád zreprízoval. Yul byl král už od začátku a Ozzy byl celou dobu záporák, jen to málokdo poznal!

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Moc fajn dobová špionská akčňárna od Guye Ritchieho s ucházející ústřední dvojicí agentů a moc fajn Alicií Vikander. Humoru tak akorát, digitální to je možná až moc, ve výsledku ale ideální oddechová žánrovka.

Wild Wild Country (2018) (seriál)

Fascinující sonda do dnes již téměř zapomenuté epizody z 80. let v ospalém americkém oregonském venkově. Mimořádně talentovaní sourozenci Wayové se dostali i po dlouhých dekádách ke všem zásadním exponentům tehdejšího příběhu, navíc je vše doplněné o kilometry archivních materiálů, o Oshovi a o celém Rajneeshpuramu a jeho fungování přináší i po letech fascinující a plastický obraz. Některé pasáže se zdají být možná až příliš popisné a svižnější střih by místy neuškodil, kdybych ale sesbíral tolik materiálu, asi by mi také přišlo škoda ho nevyužít.

Bílý lotos - Série 1 (2021) (série)

Naprostý zjevení. Skvělá minisérie, která je přesně tak dlouhá, aby dokázala vybudovat přesvědčivou atmosféru, vykreslit jednotlivé charaktery, vypovědět sevřený příběh, ve kterém hrají všechny postavy svou roli, zároveň aby se vše udrželo ve srozumitelných hranicích, a přesto to nerozplizlo do rozvláčnosti nebo nudy. Hned začátek, úvodní scéna je super, která diváka navnadí na to, že kromě party bohatých bílých Američanů bude šest hodin sledovat i drama, které vyvrcholí smrtí neznámé postavy. Nakonec jsem byl mile překvapen, kolik až jsem toho ve formě Bílého lotosu dostal - sociálně sžíravou černou komedii glosující white priviledge, strukturální rasismus, krizi maskulinity, velkou otevřenost ohledně sexu i rasismus naruby... k tomu nepochopení mezi rasami, pohlavím, třídami i generacemi. To vše v jednom nevinném romantickém havajském resortu. I když celá minisérie šlape od začátku až do velkého finále, vrcholem je jednoznačně třetí díl, to je neuvěřitelná prdel, smál jsem se jako blázen, medvědí pokus o páření tomu nasadil korunu. Z hereckých výkonů mě nejvíc bavil samozřejmě Murray Bartlett jako famózní recepák, hlavně jeho válka s otravným hostem, fajn byl i Steve Zahn, kterému toho unaveného fotra ve středním věku uvěří každý. V neposlední řadě pak i Alexandra Daddario, která zatím nikde nedostala moc příležitostí ukázat jaká je to velmi dobrá herečka, pořádně až tady. A skutečně ukázala, že je talent... precizní civilní a uvěřitelné herectví. Naprostá spokojenost, skvělá záležitost.

Bílý lotos - Série 2 (2022) (série)

Perfektní. První série White Lotusu byla naprostým zjevením, ta druhá tento koncept povýšila téměř k dokonalosti. Zachovala si všechny trademarky a navíc vše povýšila. Je tu víc postav, které jsou ale často skoro i hlubší než v první sérii, na druhou stranu to ale do značné míry znamená trochu méně satiry. Obrovskou devízou jsou lokace, do kterých se filmaři vydali. Protože kromě toho, že je Taormina a vůbec okolí Sicílie neuvěřitelně fotogenické, shodou okolností jsem tam v létě byl taky a moc si to užil. Z tohoto pohledu je tak jediným nedostatkem absence výletu na Etnu. Jennifer Coolidge v 60 letech získala životní roli, jinak jde od recepční, přes skvělou Aubrey Plaza či F. Murray Abraham až po neuvěřitelně si svou hereckou polohu užívajícího Toma Hollandera o ještě lepší televizní zábavu než byla první série. A to už je něco.

Český mír (2010)

"Promiň, čůráku, že jsem ti řek kundo."

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

S osmi slivovicema v žíle to ušlo. Se střízlivým odtupem je to ale bída. Lepší 2*