Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Deset minut stačilo. Na Vánoce jsem si k žehlení chtěla pustit něco poněkud jiného, ale babička s nejmladší sestrou vytvořily koalici s názvem "Nech to prosimtě, dyť je to taková pěkná pohádka", takže jsem byla krutě přehlasována. A vzkaz pro ty dvě - když vy na mě takhle, tak si svoje svršky laskavě žehlete samy!

Postřižiny (1980)

Pro mě je to jeden z nejlepších českých filmů. Ach, kde jsou ty časy komedií jako je tahleta?

Amadeus (1984)

Sdílím stejný názor s naší stařičkou učitelkou hudební nauky, kam jsem chodila ve třetí třídě. Pí uč Zajíčková tento film komentovala skoro každou hodinu, protože smějící Tom Hulce byl vyobrazen na cédéčku jejího jinak milovaného Mozarta. "Absolutní zesměšnění jednoho z největších géniů všech dob. Málem jsem u toho usnula. Záběry z oper nemohly být delší než půl hodiny, že? Nebo rovnou půlku filmu opera, to by bylo vzrůšo. Jediný co si pamatuju je to, jak ta baba jí čokoládový koule a pak se vysleče." -Jednom malý vzorník toho, co jsme se od paní učitelky dozvěděly. Zkrátka a dobře, i když jsem byla zaujatá, Amadeus mě hrozně zklamal. Jak v devíti, ve dvanácti, v šestnácti i v devatenácti letech. Pokaždé ten nekončíčí nudný životopisný film jenom o operách.

Zakletá Ella (2004)

Už jsem to viděla celkem dávno, ale pamatuju si to jako inteligentní pohádku, akorát na páteční večer se sourozencema a miskou brambůrek. Pamatuju si, že jsem se občas i zasmála nějakýmu vtipu, což se u amerických komedií nestává a dokonce jsem si neříkala, že to je další promrhanej večer s tou trapnou rodinou. Konec byl sice trochu přeslazený, ale u které pohádky není, co?

Bídníci (2012)

Možná je to trošililinku kýč, ale to ať posoudí profi kritici, já si můžu hodnotit podle sebe. A mě to sedlo parádně. Je příjemné vidět Hjůa Džekmena jinak než s drápama, Anne Hathaway toho Oscara asi taky nezískala jen tak, Amanda ani Russel Crowe mi zas tak nevadili, Eddieho Redmayna bych klidně umřít na té barikádě nechala, ten je mi hrozně nesympatický, ale to je jedna postava z davu. A Eponina byla víc sexy než Cosetta.

Anna Karenina (2012)

Po třetím shlédnutí téměř perfektní film. Aaron přestal být slizkým, Keira nepřiměřeně paraoidní a Levin s Kitty zůstali pořád stejně super. Ale asi to chtělo takhle i na ten první. A Levin (i zásluhou mého milovaného Domhalla Gleesona) jednoznačně nejlepší postava!

Samotáři (2000)

Míváme se skautem občas společné promítání filmů. Průměrná účast je tak 5 lidí, ale na Samotáře jich dorazilo k dvacítce. To musí sakra stát zato, říkala jsem si. Ale s každým vtipem a místností plnou šíleně rozesmátých lidí jsem si říkala, že jsem asi z jiné planety, ale Samotáři jsou pro mě blbý příběh s poměrně dobrým obsazením a vtípkama, kterým se jediná já nesměju. Nemůžu jinak, ale Samotáři jsou pro mě osobně dost zklamání. Ani ten "nezapomenutelný soundtrack" mi přišel dost ufonský než jakýkoli jiný.

Neopouštěj mě (2010)

Carey Mulligan je vážně dobrá herečka, protože v každém filmu vypadá úplně jinak. Moc pěkný, melancholický film.

Long Nights Short Mornings (2016)

Romantika v jednom... No budiž, budiž, věřím Richardovi, že to nějak zvládne :-)