Černobílý svět (2011)

První krůčky na změnu čehokoliv jsou vždy těžké, o to víc snaha potěší na zdárném konci. Téma tak palčivé, že malinký krůček vedle by znamenal smích a odmítnutí. Není se čeho bát, snímek jde lineárním příběhem s menšími odbočkami na kalkulovaný konec. Příběh i přes své zaměření vás nenechá chladným a to je to oč tu běží. viděno 2D, 90%.

Signál (2012)

Ono nadávat umí každý, ale snímek musím pochválit. Pobaví a přitom nesklouzává do trapností. Herci jsou příjemní a neobjevuje se tu Karel Roden efekt. Takže velké plus. Největší problémem je délka, některé záběry jsou moc rozvleklé a díky tomu se film jeví jako málo komediální. Příběh je originální, akorát podaný v surovější verzi. Věřím p. režisérovi, že s každým filmem bude lepší a lepší. Své penízky si snímek zaslouží. Viděno v kině (Za účasti delegace) 75%.

Jeden musí z kola ven (2011)

Atmosférická pecka, při které je potřeba vstřebávat i ty nejskrytější náznaky. Pokud přistoupíte na tento režisérský přístup, obdaří Vás svou hutnou atmosférou. Zvýšený tón šedi působí správným depresivním dojmem. Celkově lze maximálně vytknout pomalejší tempo vyprávění, které se táhne poněkud loudavěji než je divák zvyklý. Viděno 2D, 80%.

Nebezpečná metoda (2011)

Výborní herci, zajímavé téma, tyto aspekty mě nutili shlédnout tento snímek. Největší překážkou se ukázala sterilní režie. Sledovat děj, který se nevyhrocuje, ale plyne pomocí dopisů nefunguje. Songová smyčka není otravná, protože hudební pod tón skoro žádný ve snímku není. Příjemná podívaná, ale oskarová těžko. Viděno v kině, 60%.

Den zrady (2011)

Vyjadřovat se o ději nemá smysl. Stačí říct, že v politice je více sviní než kdekoliv jinde, to ví každý. Snímek nejde do hloubky, pohybuje se pouze na povrchu a tím se jeví jako jednorázová záležitost. Režie v rukou Cloonyho je dobrá (tipoval bych, že nastudovaná), ale využívá klasických postupů (při třetím mluvení mimo obraz se objevuje sterilita v posloupnosti záběrů). Je to jasné, příběh šlape i bez "akčních" scén a hlavní výhodou je Ryan Gosling, který dokáže utáhnout i tak několikrát omývané politické drama. Viděno 2D, 65%

Kontraband (2012)

No Marka W. moc nemusím a nevyhledávám ho, ale na druhou stranu musím přiznat, že tady mu role padne jako ulitá. Lineární příběh si udržuje svou dávku napětí od počátku až do samotného konce. Role jsou dobře napsané a životaschopné. Originální příběh? Kde že, pouze výborně stavěné drama s dobrými herci. Akčních scén nečekejte hodně, spíš jsou laděné ve smyslu "třešniček na dortu". Takových filmů je přesto v kině jako šafránu, takže ve výsledku musím hodnotit pouze pozitivně. Viděno v kině, 75%.

Underworld: Probuzení (2012)

Přišel jsem, viděl jsem, odešel jsem. Je to docela krátké. Dialogy pro mne nepochopitelné, za to bad look hl. představitelky je dokonalý, akční scény dobře koordinované. Ale nechápu proč skoro v každé scéně blikaly lampy/žárovky?! Viděno v kině, 55%.

Vřískot 4 (2011)

Strach a napětí vyšuměli společně s třetím dílem. Zde se, ale stávají hlavním vítězem vtipné scénky, které využívají strukturu vřískotu naplno. Doba je jiná, takže je zde logický použitý jiný vyprávěcí postup. Ono nejhorší na tom určitě je, že už to není plnohodnotný horor. Ve výsledku stačí říct, že je to taková fajnová pocta sérii, ale prosím pětku dělat nemusíte. Viděno 2D. 75%.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Na pomezí geniality a čisté zakázkové práce. Díky skvělým výkonům nenudí. Maximální hodnocení sráží nejednoznačná emoční stránka snímku a slabší vykreslení postavy Michaela. Pár scén je geniálních, krásně mrazících, ostatní zapadají do detektivního celku vyprávění působivě, ale ne jednoznačně. Experiment nebo čistý detektivní film? Těším se na opakované zhlédnutí. Viděno v kině, 85%.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Guy Ritchie nezvládá jednu podstatnou věc, přechod z prvního dílu na druhý. Celý začátek je díky tomu nezáživný a řekl bych, že i zbytečný. V ostatních věcech režisér neselhává, jako efektní bombardování, gradace hl. hrdinů a ke konci vydařená partie šachů. Ale pořád se nejedná o nic světoborného, v zásadě akčnější než jednička, jinak se stejnými výrazovými prostředky. Viděno v kině, 60%.