• Mysteriózní

Nebe (2002)

Přestože film pojednává na jedné straně o zločinu, terorismu, korupci uvnitř policie atd., na straně druhé o vznikajícím vztahu, navíc staví dost zásadní morální otázky, děj samotný je v podstatě bezkonfliktní, nedramatický, až lehce jalový. Film stojí hlavně na silném projevu Cate Blanchett.

Synku, synku, cos to proved (2009)

Když Werner potkal Davida... Vyšetřovací metody Defoeova detektiva vykazovaly jistou podobnost s Dalem Cooperem, i na trpaslíka došlo... Jinak ale se ale hrálo na Herzogově hřišti, místy ke škodě věci. Například právě postava svérázného detektiva zůstala hrubě nevyužita od okamžiku, kdy se film přehoupl do fáze flashbacků ve stylu "To bylo tak:...". Otázkou také zůstává, zda si Herzog tímto filmem řešil cosi osobního, třeba ve vztahu s matkou, ale to je spíš nepravděpodobné, ve své filmografii se už dávno vypořádal se všemi myslitelnými traumaty, spíš to byla čirá fikce. Rok 2009 byl pro Herzoga rokem bizarních filmů z "policejního prostředí". My Son bohužel nebyl tak zábavný jako Bad Lieutenant.

State of Play (2003) (seriál)

Scénář není úplně dokonalý, ne všechno do sebe zapadne, přesto je to podívaná, která vás na začátku chytne a nepustí až do konce. K tomu připočtěte herecké perly (John Simm a Paul Glenister v "předMarsovském" spojení, "BillyMackovská" gesta Billa Nighyho, úžasná skotština Kelly Macdonald, okouzlující floutek Jamese McAvoye, excentrická kreace Marca Warrena...) a solidní řemeslo Davida Yatese, a máte skvělou zábavu na několik večerů!

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

V téhle rodině něco určitě není v pořádku... Režisérský veterán natočil především herecký film, jenž dal vyniknout představitelům hlavních rolí. Režijně ho ozvláštnil nekontinuálním vyprávěním, ovšem využitým dost konzervativně, kdy flashbacky objektivně doplňují a vysvětlují scény již viděné; ačkoli některé situace vidíme opakovaně vždy očima někoho jiného, jejich vyznění se neliší jejich subjektivním chápáním. Největším diváckým problémem je zde absence jakékoli sympatické postavy, jíž by divák mohl držet palce.

Diamantoví muži (2000)

Zajímavý vhled do profesních tajemství obchodníků s diamanty. Taky trochu jiný pohled na tisíckrát viděné schéma "mazák dostane na starost nováčka". Vrcholný "konflikt" filmu je očekávaný, závěr naopak považuji za mírný podraz na diváka. Cekově je to slušný film, jehož největším trumfem je zralé herectví Roberta Forstera.

Sexuální rekonstrukce (2003)

Vztahová etuda čtyř zajímavých herců s celkem drsným koncem, zanechávajícím morální otázku. Herecky vyčnívala samozřejmě Rachel W., která ale také měla nejvíc co hrát. Paul Rudd občas přehrával ve své "gay" poloze, zbylí dva byli dost omezeni charakterem svých rolí a toto omezení nepřekročili. Skvělý sountrack.

Piknik na Hanging Rock (1975)

Příběh moc nedržel. Herecké výkony nepřesvědčivé. Některé záběry jakoby byly sebrané zpod střihačského stolu po Roegově Walkabout. Hudba často zbytečně tlačí na pilu. Některé rozehrané motivy zůstaly zcela nevyužity (sourozenecký vztah Sary a Alberta). Bohužel, co začátek slíbil, konec nesplnil. Přes všechny výše uvedené výtky to však pořád je film, který stojí za to vidět, ale ty lepší kousky má Peter Weir ještě před sebou.

Nevhodný den pro rybolov (2009)

Principo Orsini je spíš principál než princ, a on sám to dobře ví. Jacob je spíš pouťová atrakce než šampión, a i on to ví. The Turk by radši šel skládal zrní než bít se v ringu, to zas ví Adriana. Ale Adriana se chce vdávat... Chytrý scénář, střídmá režie, výborná kamera, přesné herecké výkony. Velmi dobrý film.

Páteční večer (2002)

S tímhle filmem jsem se nepotkal tolik, jako s pozdějšími pětatřiceti rumy. Tempo je obdobné, herci výborní. Atmosféra dopravní situace (smrtící kombinace pátek večer plus stávka) je z obrazovky přímo cítit. Zajímavým vyprávěcím prostředkem je nahrazení mnoha dialogů detailními záběry rukou. Přesto jsem to stále jen "z povzdálí sledoval".