• Mysteriózní

Hnus (1965)

Pokud režisér zamýšlel natočit film se znepokojivou atmosférou, tak se mu to povedlo. Ale to je tak vše. Jinak jsem se totálně minul s hlavní hrdinkou. Ta holka se od začátku chová jako magor, od půlky filmu pak jako totální magor, a já vůbec netušil proč! Měla nějaké trauma z dřívějška? To jí tak vykolejilo, že byla pár dní doma sama?

Nůž ve vodě (1962)

Působivé drama pro tři postavy. Po celou dobu se daří držet atmosféru, pnutí mezi postavami, v němž se převaha co chvíli přelévá od jednoho k druhému, resp. k třetí.

Opilí slávou (2006)

Tom DiCillo už natočil lepší kousky (Living in Oblivion nebo Box Of Moon Light), ale i tak je to stále velmi dobrý film, který baví (zařadil bych ho někam vedle Johnnyho Suedea, a to jak tématem tak zpracováním). Působí tu kontrast cukrkandlového světa celebrit a syrové reality na druhé straně. Za zmínku stojí rozhodně herecké výkony ústřední trojice. Pevně doufám, že Alison Lohman vytvořila pouze zdařilou karikaturu, a nikoli portrét, protože jestli je její K'Harma založená na skutečnosti, tak potěš... Michaelu Pittovi tato role celkem sedla. A Steve Buscemi se do postavy Lese opravdu položil, to není žádný komický podivín, to je prostě zahořklej, chvílema až zlej vychcánek.

Vojáček (1963)

Syrový film o agentech a teroristech, kteří nejsou ani trochu "cool". Politická love story. Příjemná Anna Karina.

Bronson (2008)

Zábavný film od začátku neuvěřitelně šlape, aby mu v půlce trochu došel dech a upadl do mírného stereotypu... Ale přesto pořád zábavný film.

Vetřelci (1986)

Dobré pokračování "ságy". Jiné. Oproti temnému, až "psychologickému :-)" prvnímu filmu je tohle spíš akce s jednoduššími postavami a celkem předvídatelným dějem. Ale bylo to tak dobře natočeno, že to ani nevadilo.

Piráti na vlnách (2009)

Curtis opět tlačí na city. Oproti Love Actually (a tomuto srovnání se dá těžko vyhnout) tady moc nefungují "dojky", film je spíše silnější v "euforických" scénách, kdy se celé kino pohupuje, podupává a přiblble usmívá. Herci si to zjevně užili, hudební podkres (permanentní) složený z největších dobových hitů je příjemný. Brannaghova ministerská karikatura taky celkem pobaví, i když trochu rozbíjí náladu filmu. Celkově je to velmi příjemná letní jednohubka.

Francouzská spojka (1971)

Poctivá drsná kriminálka z dob, kdy se plný bar černochů nechal postavit do latě dvěma neozbrojenými strejdy, z dob, kdy, abyste mohli vlak zastavit, museli jste ho doběhnout...

Vetřelec (1979)

Ono omleté "film, který definoval žánr" platí beze zbytku. Tento vesmírný slasher je totiž i vynikajícím filmem, v němž fungují všechny složky. Režisér si k navození tísnivého pocitu vystačí s trochou páry a pár tóny hudby. Hercům stačí v expozici několik replik a pohledů k nastínění mezilizdských vztahů posádky. Strohý vzhled lodi Nostromo je pak v přímém kontrastu ke komplikovanému, až mrazivě dokonalému designu "vetřelčí" populace (i jich samých). Viděno po letech už to nepůsobí příliš hororově, ale stále (znovu opakuji) jako vynikající film.

Život v sedmém nebi (1996)

Vynikající, a tak trochu jiná road-movie. Vcelku modelové základní schéma o tom, jak pedantský suchar změní náhled na svět a překope si svoje hodnoty je výjimečné svou velmi příjemnou atmosférou, citlivou režií, skvělými hereckými výkony Turturra (naprosto přesný, uměřený projev) a dokonce i Rockwella (fakt, tady nejenže vás nesere, ale dokonce baví!!). Ta "jinakost" spočívá i v tom, že hrdina se nezmění působením okolních vlivů (lidí, událostí), on se změní, protože se změnit CHCE!