• Mysteriózní

Um Filme Falado (2003)

Tohle byl skutečně doslova "Um Filme Falado". Částečně to byl velmi poučený bedekr, částečně folsofický traktát o porozumnění bez ohledu na jazykové bariéry, celkově pak klidný a příjemný zážitek. Tedy, až na ten konec, který mi přišel celkem zbytečný, nemyslím, že by vyznění předchozího děje nejak měnil či posouval. Ale byl to můj první Oliveira, třeba v kontextu jeho předchozí tvorby i ten konec má své opodstatnění.

Nahý polibek (1964)

You can never pretend hard enough. Or can you? Odstřihnout se od minulosti není snadné.

Kosmos (2010)

Překonejte úvodní WTF pocit, nenechte se odradit iritujícím sountrackem. Obojí, tedy WTF i iritující, povětšinou diegetický zvuk, zůstane až do konce, ale s tím přichází i velmi zajímavý film, vizuálně vymakaný, dějově roztříštěný, v němž expresivní herectví hlavního hrdiny ostře kontrastuje s civilností ostatních postav, rozhodně ale film, který stojí za zhlédnutí.

Leaves of Grass (2009)

Žánrové zařazení filmu v záhlaví je, snad až na drama, zcela mimo mísu. Jedná se o celkem běžný, jednoduchý příběh hledání cesty ke svým blízkým v rámci jedné nefunkční rodiny. Veškeré ty komické, dramatické a jiné události byly vlastně jen kudrlinky navěšené na jednoduchém základním schématu. Mě se líbily změny vyprávěcího tempa (delší pomalejší pasáže střídané několikavteřinovými akcí nabitými úseky), naopak některé postavy byly iritující (zubař), jiné zbytečné (studentka). V souhrnu to je průměrný film, nenadchne, neurazí.

Strom (2010)

Citlivě natočený snímek o ztrátě blízkého člověka, s níž se každý vyrovnává po svém. Film zaujme výbornými hereckými výkony, a to i v dětských rolích, krásnou kamerou, skvělou zvukovou složkou, přesnou hudbou (a když se zdá, že hudba moc tlačí na pilu, ukáže kamera kluka, který to hraje...). Jasně, jsou tam i náznaky kýče (osmiletá holka s vadou řeči pronáší dospělá moudra, navrchu hromady suti je právě TA fotka...). Jsou tam dějové linie, jejichž vyznění utrpělo vystřižením jiných scén, nebo naopak samy omylem nůžkám unikly (Georgova minulost). Ale jinak je to silný film a rozhodně zdařilý debut.

Žít svůj život (1962)

Trochu filozofování, trochu manuál pro začínající prostitutky, spousta cigaret a hodně, hodně Kariny.

V přístavu (1954)

Trochu naivní pohled na drsnou realitu "pracovního trhu" své doby. Přesto i po letech skvělý film.

Nikdykde (1996) (seriál)

Vizualizace této látce neprospěla. Pokud si chcete příběh užít, přečtěte si knihu, nebo si poslechněte audiobook v podání samotného autora.

Úterý po Vánocích (2010)

Během pár dní (doslova) jsem si dal tři filmy na téma manželská krize (Revolutionary Road, The Kids Are All Right, Tuesday After Christmas), a tento, byť nejprostší, mi přišel nejsilnější. Na rozdíl od ostatních dvou nenabízí žádné dějové zvraty ani jiné kudrlinky, ale to život také ne. Film končí jen o malý kousek jinde, než začal, zároveň ale na míle daleko, a pořád je to strašně reálné. Ano, otázka, zda se na to máme chtít dívat na plátně, je oprávněná, ale nic nemění na faktu, že se jedná o silný film.