• Mysteriózní

Rare Exports (2010)

Osvěžující vánoční diverze. čas ukáže, ale dávám tomu slušnou šanci na místo v mém vánočním jukeboxu, hned vedle Griswolda.

Taking Off (1971)

První film natočený tam se zřetelnými kořeny ještě tady. Některé koncepty jsou prostě univerzální, lidi jsou lidi, bez ohledu na společenské zřízení. Svěží, vtipné, dobré.

At kende sandheden (2002)

Uvěřitelně napsaný, krásně natočený a výborně zahraný film, jenž diváka přiměje zamyslet se nad pojmy pravda, svědomí, odpovědnost...

Jiná země (2011)

Vcelku zajímavé drama (ano, spíše drama než sci-fi), jež otevírá téma (ne)zvratnosti osudu. Není to nijak převratné, ale také rozhodně ne hloupé. Ke cti tvůrců slouží fakt, že zhruba ve 2/3 filmu jsem čekal o něco jiné rozuzlení. Velmi solidní malý film.

Pomáhat a chránit (2011)

Lehce nahořklá sonda do života stárnoucího chlapa, okořeněná několika (mnoha!) velmi (velmi!) vtipnými momenty. Doporučuji.

V utajení (2011) (seriál)

Série s vynikající atmosférou a skvělými hereckými výkony bohužel dojíždí na scénář, jehož zápletky a rozuzlení jsou až příliš přitažené za vlasy. Ale rozhodně stojí za shlédnutí.

Muži v říji (2009)

Tomu nerozumím. To máme: Starosta, Podnikatel, Umělec, Blázen, Vietnamec, Šampión, k tomu Ministr, Premiér, tedy snad kromě Faráře kompletní obsazení typické venkovské "komedie". Celé se to (typicky) točí kolem příprav jakési bizarní místní Události. A víte co? NENÍ TO TRAPNÉ!!! Fakt, nemáte při tom ten (typický) intenzivní pocit studu za tvůrce. A zaplať Pánbůh to není ani "hřejivé". Potěšilo.

Politické kruhy (2009)

Neuvěřitelně vtipné. Tedy jen do doby, než si uvědomíte, že se to nejspíš hodně blíží realitě. Pak je to ještě o řád vtipnější.

Pád (2006)

Už úvodní titulek "Fincher and Jonze present" navnadí na podívanou - stylovost a preciznost jednoho, hravost a fantazie druhého, to je ohromný producentský vklad. A podívaná to skutečně je! Jen škoda, že předkládaná "story within a story" je z větší části nesoudržná slátanina, jen nahodile provázaná s realitou filmu. Ale audiovizuální obžerství nedostatky scénáře přebije. Zkuste to!

Den před krizí (2011)

Film stojí za vidění zejména díky excelentnímu castingu. Pokud nerozumíte těm finančním kecům, nevadí. Jednak to podávají pro každého dalšího (vyššího) manažera jednodušeji a jednodušeji (až po verzi "golden retriever" pro šéfa všech šéfů), jednak na tom nezáleží (stejně jako nemusíte rozumět, o čem se mluví v Social Network nebo Nemocnici na kraji města). Prostě pochopíte, že se blíží průser, to stačí. Co filmu vytýkám, je absence názoru. V porovnání třeba s vzdáleně příbuzným filmem The Company Men (který autorův názor vyjádřil naprosto jednoznačně, jakkoli naivně a kýčovitě) se toto jeví spíš jako studie krizového chování v rámci skupiny silných jedinců.