• Mysteriózní

Lví král (1994)

Ano, děti, smrt existuje... Už jen za tohle sdělení si ten film zaslouží uznání.

Marketa Lazarová (1967)

Po prvním shlédnutí (na BD) si zatím (pokud vůbec kdy) netroufnu kvantifikovat svůj dojem hvězdami. Co hodnotit? Nádheru obrazů podtrženou monumentální hodbou? Nebo občas nedoostřené záběry promítané ve špatném poměru stran? Uhrančivou nevinost Magdy Vášáryové či silné, charismatické herectví pánů Kemra, Veleckého, Menšíka, Kožucha, Kryzánka a dalších? Nebo to, že z techniky postsynchronu zbyl ve filmu jenom "post", zatímco "synchron" se někde vytratil (ať už to byl autorský záměr, technické nedopatření, nebo, což je můj výklad, na tom v kontextu filmu vůbec nezáleželo)? Nevím. A netrápím se tím.

Přizdis*áči (2011)

Špatný. Přiznávám, dal jsem tomu jen něco přes půl hodiny, ale... během té půl hodiny se valí vtipy s kadencí cca 3 vtipy za minutu. Víte, že jsou to vtipy. Víte naprosto přesně, v čem ty vtipy spočívají. Přesto vás to nepřinutí ani k náznaku úsměvu. Není to vtipné, není to trapné. Je to prostě zoufale NEVTIPNÉ.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Velmi úsporné a přitom neskutečně silné drama. V prvním plánu se můžeme zamyslet nad obvyklými tématy z regionu (postavení ženy, otázky víry...). Pro mě ale filmu dominuje vzkaz: Děti jsou děti, nenakládejte na ně břímě odpovědnosti za vlastní rozhodnutí!

Noc patří nám (2007)

Plusové body za slušný staromódní policejní film. Body dolů za občasné uklouznutí za čáru uvěřitelnosti a velmi časté přešlapy do přílišného patosu.

Prokletý klub (2009)

Tak nějak moc povrchní. Zábavné, to ano, ale o hrdinech se nedozvíme víc, něž že Clough je "big mouth".

Máme papeže! (2011)

Pár kroků ve stopách King's Speech, ale naštěstí včas uhne. Velmi zábavný, nekarikující.

Krev na křídlech (2010)

Objektivně vzato, byl to průser. Ale krásnej průser. Prostý děj, žádné extra zápletky, až naivně bezpodmínečný citový vztah... Rozhodně to má namířeno do mnoha "guilty pleasures" seznamů. Do mého určitě.

Snowtown (2011)

Takhle nějak by Mike Leigh natočil slasher... Nekouká se na to hezky, ale sílu to má. Ovšem zůstává to pouze na povrchu, motivace zůstávají skryté.