• Pohádka

Čas beznaděje (2014)

Gere to zahrál skvěle. Ale to je tak všechno. Vadila mi spousta záběrů na hlavní postavu z dálky skrz sklo, mříže.. neustále skrz něco prostě. Na dokreslení atmosféry to zas tak zásadní vliv nemělo, bylo to spíš na škodu. Postrádal jsem nějaký úvod, objasnění, proč a jak se do takové situace dostal. Defakto se najednou ocitáte uprostřed děje. A pokud pozadí příběhu nemělo být to hlavní a má to být jen jakýsi pohled či poukázání na život a těžký osud bezdomovců, který by měl s lidmi nějak zahýbat, tak to mohlo být nějakým způsobem propracovanější. Nevím... Ale celkem to nudilo.

Šéfové na zabití (2011)

Od začátku to mělo našlápnuto na 4*. Většina filmu je skvělá, ale zklamal mě závěr ...no zklamal je asi silné slovo… tak nemile překvapil. Jakoby tvůrci najednou nevěděli, jak to zakončit, nebo zjistili, že překročí nějakou minutáž a musí se to rychle ukončit. Tak jak se děj postupně nějak vyvíjí, vznikají tam různé zápletky a situace, tak najednou jakoby lusknutím prstů je hotovo vyřešeno konec. Možná v jednoduchosti je síla, ale pro mě to nekoresponduje s většinou filmu, jakoby k tomu ten konec nepatřil, nebo byl tak nějak odfláknutý... takový nějaký pocit jsem z toho v závěru měl.

Ženy v běhu (2019)

5* je asi přehnané hodnocení, ale po prvním zhlédnutí v kině to tak cítím. Uvidím později. Na stopro se na to podívám znovu. A velice rád. Na druhou stranu je pravda, že do pěti hvězdiček to překlopila postava a hlavně pak v první řadě výkon Ondřeje Vetchého. To je jednoduše bomba a nemá to chybu. Jasně, příběh (ten hlavní, i minipříběhy jednotlivých postav) je jednoduchý, předvídatelný, až trochu klišovitý. Ale tak to se dá říct o spoustě filmů... um je v tom, podat to tak, aby to nevadilo a byli jste ochotni to odpustit. A to se tady povedlo dokonale. Je vám celkem jasné, jak to dopadne, ale vůbec to nevadí. A až po skončení filmu si vlastně uvědomíte, že základ příběhu je až klišovitý, ale dobře pobaveni si řeknete „no a co“. Navíc takováto komedie se netočí úplně kvůli příběhu jako takovému. Dojem mi trochu pokazila píseň „Když nemůžeš, přidej“, která se sice vyloženě nabízí, ale kterou vyloženě nemám rád. V jednom komentáři jsem četl, že to je film „o ženách, pro ženy“, v jiném, že to je „poselství pro muže“. Ani jedno bych neřekl. A ani nic takového jsem v tom nehledal. Na tom je vidět, že každý ten film vnímá jinak a podle toho se pak odvíjí i hodnocení. Pokud v tom nebudete hledat nic hlubšího, tak se výborně pobavíte. Jednoduchá oddechová komedie, ale dobře a vkusně natočená, s hodně dobrým hereckým obsazením a výborným humorem (samozřejmě záleží na vkusu).

Staří a neklidní (2009)

Vzhledem k tématu a hlavně hereckému obsazení jsem od toho čekal o dost víc. Hodně jednoduché, až předvídatelné, zápletky (i na komedii). Scénář vůbec je celkově slabší, dost věcí je jen tak naťuknuto pouze do té míry, aby divákovi bylo jasné o co jde, jak se to asi stalo, slušela by tomu detailnější rozpracovanost. Ale není to úplně špatné. I když je fakt, že tomu hodně pomáhá obsazení hlavního tria. A i kdyby to mělo být jen kvůli tomu, tak se to dá a celkem příjemně se mi na to koukalo. Takový normální průměr, který neoslní, ale pobaví.

25. hodina (2002)

U mě na hranici mezi 3* a 4*. Dlouho jsem přemýšlel kolik dám. Ale film se mi líbil a bavil mě, takže pocitově, a i kvůli velmi dobrým hereckým výkonům, dávám 4*.

Labyrint - Série 3 (2018) (série)

První a druhou sérii jsem neviděl a teď, po té třetí, si říkám, že to je škoda. Asi to budu muset ještě zpětně dohnat :-) Velmi vydařené dílo. Zajímavé, napínavé, dobře natočené. Jeden mínus: v řadě situací se policisté chovali „zvláštně“, až moc nereálně. Např. co předvedl šéf detektivů (Miroslav Donutil) při zásahu bezprostředně před svým únosem…, nebo v posledním dílu, když jdou na hrad už s vědomím, že to je TEN hrad, že tam může být ozbrojený nebezpečný únosce, že tam pravděpodobně mohou být ještě živí dosud nenalezení unesení, tak tam nakráčí jen dva detektivové jen tak jako na prohlídku, bez zásahovky, u vrat minou jakési auto téměř bez povšimnutí, aniž by si nechali vysílačkou prověřit komu má patřit, jestli není v pátrání… atd. Já vím, že to je téměř ve všech seriálech a filmech, všude se něco najde, jinak by ostatně asi nebylo o čem točit a nebylo by to tak dramatické ;-) Ale u tak kvalitního a takhle koncipovaného seriálu je opravdu škoda. Druhý mínus: což je ještě větší škoda, že to hlavní – kdo a proč to dělá – bylo odhaleno už v předposledním dílu. Sice pořád bylo do posledního dílu co řešit a objasňovat a rozhodně poslední díl nebyl nezajímavý, ale tohle "předčasné" odhalení bylo takové divné. Ale v každém případě tenhle seriál zaujal, přiměl lidi o tom přemýšlet, diskutovat, spekulovat a s nedočkavostí se těšit na další díl. Mě určitě a ze svého okolí vím o dalších, které to chytlo a bavilo úplně stejně.

Sejmi je všechny (2007)

Film z kategorie „to je tak blbý, až je to boží“, u kterého sedíte a vehementně přemýšlíte, jestli je to myšleno vážně, nebo to má být parodická nadsázka, ale přesto vydržíte do konce plni očekávání jakou další „super“ akci film přinese. A po skončení si s lehkým úsměvem řeknete: to byla blbost. Přesto si ho ale budete nadosmrti pamatovat :-)

Bitva o Británii (1969)

Všechna čest, vzhledem k roku vzniku, díky němuž by si zasloužil i shovívavější hodnocení, ale jsou lepší válečné filmy, i z té doby. Hodně okaté bylo časté opakování stejných záběrů při leteckých soubojích. Ano, film má svůj věk, jak říkám, ale myslím, že se tomu mohla věnovat větší péče a líp to zamaskovat. Navíc film působil chvílemi neuceleně, jak již zde v komentářích několikrát zaznělo, některé scény na sebe jakoby dějově nenavazovaly, s tím musím souhlasit.

Nebezpečné pokušení (2015)

Z mého pohledu pan domácí jedná natolik iracionálně, až mě to přimělo se zamyslet, jestli by ve skutečnosti byla možnost jak se z této situace racionálně a bez právní úhony dostat. A to bylo asi jediné pozitivum filmu, i když jsem k žádnému konkrétnímu a rozumnému závěru nedošel, protože to mezitím skončilo :-)

Kandidát (2013)

Není to úplně špatný, ale něco tomu chybí. Nějaké "koření". Na první pohled je to takové jakoby bez náboje, bez pointy. Nevíte pořádně co je, nebo má být, stěžejní zápletkou, zda to, jak a jestli udělají z neznámého prezidenta, nebo to, proč a pro koho "sledovači" dělají. A když to na konci všechno do sebe zapadne, je to podané jen tak jakoby mimochodem, meziřečí. A obsazení a podání hlavní postavy - podnikatele Lamberta mi moc nesedělo, nemastné neslané. Dá se na to bez problémů a bez nudění koukat, ale není nutné a neláká to vidět to znovu.