• Pohádka

Avatar (2009)

Avatar mě nechyt. Možná je to částečně i tím, že jsem ho neviděl v kině (o 3D ani nemluvím) a tento film je založený hlavně na vizualizaci. Viděl jsem ho jednou (+ podruhé na půl oka) a neláká mi to pustit si ho znovu. Základ příběhu není úplně můj šálek čaje. Ale natočený je velmi působivě a cítím, že by bylo nespravedlivé dát "jen" 3*. Čtvrtá je za efekty a animaci. Jinak ale ode mě max. 70%.

Poslední plavky (2008)

Dlouho jsem váhal 1 nebo 2* a pořád nejsem úplně jednoznačně vyhraněný, i když jsem to viděl několikrát. Film stojí a padá s jednou jedinou věcí, a tou je komika Petra Čtvrtníčka. Jeho příznivci si přijdou na své a více či méně by se jim mohl film líbit. Což je můj případ. Není to žádný šlágr, nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale kvůli Čtvrtníčkovi ho příležitostně rád zkouknu znovu, když ho dávají v TV. Nesmím také zapomenout na výborného Hrušínského. Ale, jak už zde zaznělo, kdyby se sestříhaly gagy se Čtvrtníčkem, byl by z toho výborný díl České sody. To je na základ filmu ale dost málo. A to ostatní kolem je jen slabá omáčka k tomu, navíc možná zbytečně dlouhá na daný typ filmu. Rovněž souhlasím s tím, že během filmu jeho kvalita klesá. (02/2021): Tak jsem tam tu druhou hvězdu přihodil. Čtvrtníček si jí prostě zaslouží. Ale ta je jenom pro něj :-) Já ho prostě žeru.

Osobní strážce (1992)

K srdci mi tento film nepřirostl, možná i kvůli mým nesympatiím vůči Whitney Houston (to nemá souvislost s filmem, je mi nesympatická obecně), možná je to na mě moc slaďák. Ale kvality mu nemůžu upřít. Minimálně 75% si určitě zaslouží. K romantice, dávka napětí, dávka vtipu, skvělý Costner.

Nestyda (2008)

Nestydím se říct výborný Macháček. Mně se jeho styl humoru a prezentace vtipných skečů ve filmech líbí a upřímně se při nich zasměju. Navíc tahle role je pro něj typická a opravdu mu nadmíru sedla. Ale když si odmyslím Macháčka a několik humorných scén, za to ale pravda špičkových, moc mi toho nezbyde, tedy nic světoborného. Film působí místy dějově jakoby nedotažený. Poněkud zvláštní (slabý) konec, spíše bych čekal nějakou jasnou a vtipnou pointu. Scénky ve kterých se hlavní postavy potkávají se známými osobnostmi jsou spíše minusové body (některé působí až trapně). Ale suma sumárum je to příjemný film, u kterého se rozhodně nenudíte a stojí zato vidět, i kdyby to mělo být jen kvůli vtipným scénkám s Macháčkem. U mě o něco lepší než Medvídek. 60-65%. 8.8.2014: Nedávno jsem si to znovu pustil a přihazuji čtvrtou hvězdičku. I přes některé výtky, mě film prostě baví.

S čerty nejsou žerty (1984)

Skvěle natočená filmová pohádka. Pohádkový příběh, kterému nic nechybí. Naprosto skvěle zpracované peklo, podtržené výbornou dokreslující melodií. Propracované postavy. Přesně nadávkovaný vynikající humor. Plejáda výborných herců a exelentních hereckých výkonů, pro mě v čele s Viktorem Preissem (naprosto famózní v roli správce) a Karlem Heřmánkem (jednoznačně nejlepší lucifer).

Taková normální rodinka (2008)

Dle mého názoru filmu ublížil jeho samotný základ, totiž, že je to jakýsi „remake" legendárního seriálu ze sedmdesátých let. Kdyby byl tento film natočený pod jiným názvem a bez podobnosti postav (respektive složení rodiny) se seriálem, tak by to byla celkem pohodová oddechovka, kterou navíc povyšuje skvělá Eva Holubová. A ohodnotil bych to výš. Ale v porovnání s vynikajícím seriálem nemůže obstát a nenaplnil vysoké očekávání, které jsem do něj (právě díky paralele na onen seriál) vkládal. Proto max. 20%.

Šestý smysl (1999)

Mistrně natočený duchařský thriller se spoustou napětí a naprosto famózním - překvapivým rozuzlením. Ten závěr mě totálně dostal, napoprvé seděl jsem s otevřenou pusou - a to myslím v kladném smyslu (v tom nejkladnější). A ještě dnes, když si to pustím, běhá mi mráz po zádech. Zdálo by se, že když už pak znáte pointu, nebude při dalším zhlédnutí z filmu nic. Opak je pravdou. Pointa jen dokresluje, jak skvěle je celý film natočený, jak se Malcolm Crowe (Willis) pohybuje dějem. I pro ne zrovna milovníky tohoto žánru stojí za to ten film vidět, už jen kvůli dvěma věcem - již zmiňovaný závěr a fantastické herecké výkony malého H. J. Osmenta a B. Willise.

Formule! (2001)

Napoprvé byl pro mě film velký zklamáním, protože jsem ho srovnával a hledal paralely se skutečným seriálem mistrovství F1 (moje mínus), což určitě nebylo záměrem tvůrců, aspoň doufám. Až po dalším zhlédnutí jsem film více docenil. Když se bere nezaujatě (ke skutečným sériím) jako příběh z jakéhosi fiktivního šampionátu formulí není to zas tak úplně špatné. Atraktivní prostředí závodů formulí je velmi dobrý základ, ze kterého by se ale dalo vytěžit víc. Velmi slušně natočené závodní scény. Slabší scénář, filmu by slušel větší důraz (orientace) na samotné závody a menší propletenec vztahů. Honička ve formulích městem je asi už trochu přes čáru, ale s přimhouřenýma očima se dá strávit. Film v žádném případě neuchvátí, ale neurazí. 40-45%.