Dredd (2012)

DREDD ukazuje, že 3D má zmysel. Vizuálne úchvatné, akčné, priamočiare, drsné a hláškujúce divadlo. Obrovské zničené mesto plné betónu, zloduchov, násilia a brutality, v ktorom sa snažia nastoliť poriadok dvaja sudcovia – drsný Dredd a krásna adeptka. Parádne to odsýpa a človek nemá čas sa nudiť. Strhujúce a vťahujúce efekty, suprové prestrelky a coolové hlášky si divák naozaj užije.

Nic nás nerozdělí (2012)

Nič nás nerozdelí je nielen o útrapách, bolesti, smútku, ale aj radosti, láske a šťastí. Jednoducho o emóciách. To, či im podľahnete a uveríte, je len na vás. Sila prírody je ohromujúca a človek má proti nej len mizivú šancu. Sila ľudskej túžby po živote je však prinajmenšom rovnaká. Človek tak bojuje do posledných síl a chvíľ. Film je plný dramatických a desivých momentov, ktoré cez vizuálny dojem vtiahnu diváka do deja a často sa tak prichytí, že sa zabudol nadýchnuť. Hlbšie myšlienky a prepracované charaktery však absentujú, čo je škoda. Filmársky dobre natočený, herecky fajn zahraný, hudobne krásne podmazaný a emotívny snímok, ktorý treba vidieť.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Kto by to bol povedal, že legenda akčnej klasiky John McClane a vôbec séria Die Hard, dopadne až tak zle. Divák, ktorý vyrastal na prvých troch častiach, bude nesmierne sklamaný a naštvaný. Brať novú Smrtonosnú pascu, ako pokračovateľa nesmrteľnej legendy, je urážka najhrubšieho zrna. John už nie je tým drsným, hláškujúcim a vtipným policajtom, ktorého sme tak žrali. Film už nie je tým colovým akčkákom, ktorý popri skvelých akčných scénach, napätí a primeranej zábave, prinášal aj zmysluplné dialógy, príbeh a dominantný charakter hlavného hrdinu. Vtedy to všetko krásne fungovala a odsýpalo. Die Hard sa jednoducho stala nesmrteľnou akčnou klasikou. V pokračovaní nefunguje nič, ale úplne nič. Snímok si naozaj nezaslúži niesť značku Die Hard, pretože s ňou nemá nič spoločné. Je to otrasné pokračovanie. Na druhej strane, ak si odmyslíme McClanea a názov, tak ide o priemerný oddychový akčný film s modernými vizuálnymi prvkami a naozaj výborne natočenými akčnými scénami. Niekedy je akcia veľmi presýtená, ale stále je to pozerateľné a divák nepociťuje nudu. Príbeh a dialógy sú hrozné, hlášky trápne a niektoré scény naozaj divné. Na štvorku, ktorá sa už tiež uberala moderným smerom, som si zvykol a celkom sa mi páčila, pretože si zachovala aspoň kúsok zo starej dobrej Smrtonosnej pasce. Na päťku si nezvyknem, nechcem zvykať a nebude sa mi nikdy páčiť v kontexte celej série. Budem ju brať ako jeden veľký prešľap...55% PS: Ak niekedy vznikne pokračovanie, už teraz mám strach, aké bude. Aspoň, že Sly stále točí filmy pre akčných fanúšikov, ktorí by akčné klasiky (Rambo, Rocky, Terminátor, Prepadnutie v pacifiku) nevymenili za nič na svete:)

Lincoln (2012)

Veľká historická udalosť o veľkom človekovi natočená nevýrazným štýlom pripomínajúcim nudnú učebnicu.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Brutálne nadupaná, dynamická, akčná gangsterka so skvelou kamerou a hudbou. A čo, že je povrchná, jednoduchá, priamočiara, bez dobovej atmosféry, dramatickosti a duše. Skvelá akčná oddychovka. Hrozný dobový film.

Let (2012)

Nečakajte žiadny krutý katastrofický film a ani povrchný filmový hit. Let nie je len o páde lietadla, ktorý sa vďaka skvelému pilotovi neskončí totálnou katastrofou. Ide o film o ľudských hodnotách, o vnútorných ľudských zmenách a svedomí. Ak chce človek pretvárať svet, musí začať od seba. A to, že to nie je vôbec jednoduché, vedia viacerí z nás. Pohľady do svedomia – vlastného zrkadla správania a konania – sú nesmierne ťažké pre ľudí, ktorých najlepším priateľom je alkohol alebo drogy. Kvôli nim dokážu urobiť naozaj hnusné veci. Kto iný ako majster ľudských premien, vykreslených charakterov a dramatických momentov Robert Zemeckis sa mohol zhostiť danej úlohy. Podarilo sa mu natočiť skvelú nadčasovú drámu s vynikajúcim scenárom, kvalitným Denzelom a množstvom zmysluplných ľudských odkazov. Krásny pohľad na človeka, ktorý je celý život alkoholikom a žije v klamstve, ako sa dokáže vplyvom nečakaných životných udalostí zmeniť. Nájsť v sebe tak veľkú silu a vôľu, je nesktutočné. Od dramatického pádu lietadla, cez ľudské hodnoty a prepracovaný príbeh, až po humor a hudbu, je to elegantná ľudská dráma. Zemeckisove filmy mám rád bez ohľadu na to, či sú animované alebo hrané, sú totiž nositeľmi hlbších myšlienok a ľudských hodnôt. Let si nepochybne zaslúži dobré hodnotenie.

Tajemný muž (2012)

Je to pre ne lepšie? Nie? Nie? Nie? Ťažká a komplikovaná otázka, na ktorú je ešte ťažšie nájsť odpoveď. Každopádne film Temný muž je originálny, mrazivo atmosférický a napínavý. Divák si neustále kladie otázky, hltá hutnú atmosféru a je zvedavý, ako to dopadne. Prvoradá je atmosféra a komplikovať si divácky zážitok zamýšľaním sa nad morálkou a etikou činov nie je vôbec potrebné. Vydarený thriller

V cizí kůži (2011)

Ak človek natrafí na film, ktorý nie je len povrchným popcornovým žrádlom, je to fajn. Keď sa však spojí povrchnosť a zábava s emocionálno-myšlienkovým presahom, je to skvelé. Film V cudzej koži má trochu zvláštny a hnusný úvod, ktorý zaskočí nejdeného diváka. Neskôr sa však rozpúta nekonečná zábava, humor a hlášky. Je to tak vtipné, že nestíhate dýchať, smejete sa vytrvalo a dosýta. A pre prítomnosť emócií, myšlienkových presahov a životných odrazov, vám film nevyšumí len tak z hlavy. Potri trvácnom smiechu sa neraz pristihnete, že prijímate dávky emócií a dokonca premýšľate. V cudzej koži nie je originálna komédia, veď to sa pri dnešnom počte rôznorodých (suprových ale ja sračkových) komédií ani nedá. Má fiktívne prvky, niekedy je primitívna a sprostá, neznamená to však, že je nezaujímavá a okukaná. Je jednoducho fajná, taká ako má byť.

Sinister (2012)

Sinister patrí na poli hororového žánru k tomu úrodnejšiemu, čo sa v modernej dobe urodilo. Je to naozaj dobrý horor s hutnou strašidelnou atmosférou a hororovými prvkami, ale netreba ho preceňovať. V niečom je originálny, ale vo väčšine preberá to, čo tu už bolo (stará premietačka, 8 mm film, vyvraždenie rodiny atď.). Je hlavne o zvukovej stránke, ktorá je zvládnutá majstrovsky. Niektoré lakačky patria ku skvostom a neraz sa naozaj zľaknete. Vizuálna stránka je fajn, ale veľmi si ju nevychutnáte, pretože asi 70% filmu nebudete vidieť úplne nič. Všade samá tma, tma a ešte raz tma. Toľko tmy som snáď nevidel za celý život. Drsné a krvavé zábery sú poskrývané ako sa len dá a tak jediné, z čoho má človek strach sú podivné zvuky. PS: Pozerať film niekde na opustenej chate a úplne osamote musí byť dosť husté. V bežnom prostredí len ďalší horor, ktorého sa nebojí úplne nikto.

Neobyčejný život Timothyho Greena (2012)

Neobyčajne pôsobivý príbeh, plný krásnych prírodných scenérií, snov, ľudských a rodinných vzťahov, dojímavých a emotívnych scén, stojaci na pomedzí reálnych dramatických osudov a fantasy sveta. V popredí skvelý Timothy, ktorý zaujme od prvého šťastného okamihu až po smutný záverečný odchod. Bytostný problém ľudstva vyrozprávaný cez čarovný rozprávkový príbeh. Naozaj pekné.