Útok na Bílý dům (2013)

S niektorými súčasnými filmami je to ako s módou. Staré veci sa stávajú modernými. Vracajú sa staré úžasné akčné filmy, kde jeden drsňák hluší celú partiu ozbrojených chlapíkov. Má to šmrnc, napätie, dynamiku, vtip, nostalgiu a nehrá sa na nič reálne. Zábavná oddychovka, v ktorej si každý akčný fanúšik nájde to svoje. Tatum je zábavný sympaťák, ktorému prvky „alá McClane“ bez problémov uveríte. Filmu odpustíte scény plné všemožných klišé, škoda len tých prehnaných digitálnych záberov a dlhej stopáže. Obrana amerických ikon však išla dobre Tatumovi i Butlerovi. Ja som spokojný. PS: Keby takto vyzeralo pokračovanie Die Hard, bolo by to super.:)

Území mrazu (2013)

Film podľa krutých skutočných udalostí, ktorého mrazivá atmosféra sa dostane hlboko pod kožu. Napínavá dráma, ktorá zanechá v človeku ten správny autentický dojem. Výborne zahrané a zrežírované. Až na pár chybičiek jeden z najlepších filmov Nicolasa Cagea za posledné obdobie. Cez zimné obdobie ideálny film na narušenie pokojných večerov.

Trans (2013)

Dany Boyle je tým režisérom, ktorý netočí zašednuté (priemerné) filmy. Nebojí sa do nich vkladať svoje predstavy a dravosť. Ignoruje zažité štandardy, nehľadá kompromisy. Ide si svojou vlastnou cestou. Tranz je rovnako iný, ako jeho tvorca a to je na Boylovi fajn. Svižný, živelný, premyslený s dobre zakomponovanými zvratmi. Javí sa príliš komplikovane, ale všetko tu má svoju logiku, na nič sa nezabúda, má to hlavu a pätu a na rozdiel od iných filmov sa na nič nehrá. Je to zaujímavé, divácky pútavé a neprehliadnuteľné. Často sa opakujúce scény, ktoré sú vysvetlením tých predchádzajúcich v závere už tak nebavia. Inakosť je však v dnešných fádnych a povrchných filmoch cenená a vítaná. A nad významom hypnózy sa zamýšľať vôbec nemusíme, jednoducho más voju silu, históriu a tajuplnosť. PS: Je to po piči skvelý film so všetkými hladkými miestami a krásami sveta :)

Rychle a zběsile 6 (2013)

Justin Lin urobil zo série Rýchlo a Zbeslilo akčnú klasiku, ktorá sa natrvalo zapíše do kroniky filmového sveta. Dnes nemať doma celú zbierku Rýchlych a Zbesilých je rovnaká chyba, ako nemať kolekciu akčného Ramba. Partia (rodina) rýchlych, drsných, vtipných borcov a ich nežných, krásnych polovičiek sa stávajú akčnou modlou, ku ktorej sa budeme klaňať. Brutálna akcia, dynamika, zábava, nadväznosť na predošlé časti, neprerušená príbehová línia, skvelé obsadenie, viditeľné emócie nemôžu znamenať nič iné ako úspech. A že je to stále to isté? A akcia je až príliš prehnaná a zostrihaná? Kto by to riešil. Zbesilá Domova banda je nesmierne obľúbená a cool. Pri nej sa motá drsný The Rock, krásne ženy, nádherné autá a úchvatné súboje. Čo viac si môže akčný fanúšik priať? Asi len vydržať čas plný slintania, kedy už príde pokračovanie. PS: Záverečné zneškodnenie obrovského záporáka v spolupráci Diesel a Rock? Labužnícka parádička. Suprový a zábavný akčáćik. PS2: Bez Paula Walkera to už nebude ono.

Světová válka Z (2013)

Svetová voja Z je skvelým príkladom toho, že téma o nemŕtvych ľuďoch je nevyčerpateľná a vždy je možné prísť s originálnymi prvkami. Jeden z ďalších úžasných filmov o zombíkoch. Oni už dávno nie sú pomalými a lemravými stvoreniami, ktorým uniknete krokom a s pivom v ruke. Oni sú už extrémne rýchlymi a brutálnymi skokanmi, pred ktorými neunikne nik. Ak nepochopíte prírodné zákonitosti, stanete sa jedným z nich. Pozrite si to a pochopíte. Takmer žiadny príbeh nahrádzajú dynamika, zábava, pekná akcia, výborná hudba a veľkolepo sa prepínajúca kamera. Nenájdete tu hluché miesta a nudné scény. Nájdete len nekonečnú zábavu s hordou hnusných nemŕtvych ľudkov a pointu. Netradične poňaté, štýlovo natočené celosvetové zombie šialenstvo, ktoré radi vidíme. PS: Popri Úsvite mŕtvych a sérii 28 dní/týždňov po tom, ďalší obľúbený film s rovnakou tematikou.

Po zániku Země (2013)

Pekný, svojrázny, dobrodružný sci-fi film, ktorý plynie bez výraznejších pozitívy či negatív. Je to film, v ktorom sa trúsi jedna nelogickosť za druhou. Nedostatky však vyrovnáva charizmatickým Smithom starším, zobrazením rodinných hodnôt a krásnym vizuálom. Bolo to celkom fajn.

Práskač (2013)

Je dráma zo života, ktorá ukazuje, že Rock nemusí byť vždy len „úderný hurikán“, ktorý zrovná všetko čo mu stojí v ceste. Hrá obyčajného otca, ktorý urobí všetko pre svojho syna. Má to príbeh, reálny základ, atmosféru, napätie a fajn herecké obsadenie. Plynulo to odsýpa aj bez prítomnosti nadupanej akcie. PS: Pepper bol naozaj skvelý drsný agent.

Tísňová linka (2013)

Napínavý, atmosférický, fyzicky i psychicky drsný a často originálny film z prostredia záchranárskej linky. Jedna z najnáročnejších a najstresujúcejších prác, pri ktorej ide neraz o psychický kolaps, zobrazená bravúrnym spôsobom. Človek nikdy nevie, kto práve zavolá a čo sa bude diať. Je to obdivuhodné. Únosy, ich prevedenie a priebehy, sú výborne zvládnuté, herecké výkony emotívne a uveriteľné. A pokazený záver nemôže vymazať mrazivú atmosféru skvelého zvyšku. Pôsobivý a prudko pozerateľný thriller o linke 911. PS: Halle Berry vyzerá na svoj vek stále k zahryznutiu...mňam.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Už to zďaleka nie je ten „wau efekt“ ako po zhliadnutí prvého dielu. Stále je to však vynikajúci film plný vtipu, akcie a úžasných efektov. Je to film, ktorý nás – dospelákov – vráti do detských čias, kedy sme nekonečne túžili ocitnúť sa na obrovskej a najlepšej hviezdnej lodi Enterprice a byť veľkými hrdinami. Stačí len malý podnet a zrazu sme ako malí chlapci, ktorí s ústami dokorán hltajú každý jeden filmový moment. Nemyslíte na problémy, starosti a povinnosti, ale len žijete svoj vesmírny sen. Zvyšok okolitého sveta máte úplne „na háku“. Užívate si parádne triky, citeľné emócie a nekonečnú púť vesmírom. Skvelé a prudko pozerateľné....80% PS: Star Trek som nikdy nemusel, ale nové dve časti pod taktovkou J. J. Abramsa sú naozaj super.

Bezpečný přístav (2013)

Každá týraná a utláčaná žena túži a sníva nájsť si svoj bezpečný prístav, kde sa cíti v úplnom bezpečí a pohode. A keď tam natrafí na najúžasnejšieho chlapa na svete, je dokonalá idylka na svete. To, že má v pätách svojho psychopatického (strach nenaháňajúceho) tyrana, je druhoradé. Bezpečný prístav je pre rodinne založených ľudí, romantikov a všetkých citlivých a vnímavých. Krásne prostredie, pokojná atmosféra, emotívne ovzdušie, harmonické spolužitie, láska, a hodnoty, sú tu pre romantický bezpečný prístav tak typické. Ako hlboká dojímavá dráma nemá najmenšiu šancu. Ako plytký romantický piatkový či víkendový film celkom ujde. Škoda len tých divných dialógov a gýčovitosti. V celku pozerateľné, keď už pre nič iné, tak pre sympatických hlavných predstaviteľov.