Rudovous (1965)

Tak toto je pro mě zatím vrcholný Kurosawa. Herecky, režijně i scénaristicky dokonalé. Velice hluboký, psychologický, neuvěřitelně lidský a krásný film. Možná by prospělo trochu zkrátit stopáž, ale to je jen malá vada na kráse tohoto skvostu. Oba dva filmy jsou jiné a o něčem jiném, ale neuvěřitelná lidskost je v obou. Víc se mi možná líbil i ten druhý, kratší.

Yojimbo (1961)

Kurosawovi filmy mám docela rád, ale tento šel ňejak uplně mimo mě. Režijně a obsahově je tělesná stráž samozřejmě nápaditá, nicméně u některých pasáží jsem se i celkem nudil. Pro mě byl mnohem zábavnější, nápaditější a celkově lepší zatoichi, i když to je vlastně splácanina aspoň tří jiných filmu, ale ta splácanina je udělaná dobře, tak proč ne. Výkon Mifuneho je velice dobrý a ve své době to byl určitě revoluční typ nového hrdiny(vpodstatě klaďase, ale tak trochu parchanta). Je na něm vidět v průběhu filmu změna osobnosti. Některé scény byly okopírovány jinými filmy(např. závěrečný souboj a následná věta je naprosto totožná v kill billovi 1). Kurosawa byl holt inspirativní.

Žít (1952)

Hlavní chybou tohoto jinak skvělého a hlubokého snímku je určitě zbytečně dlouhá stopáž(zkrátit to tak na 100 minut, určitě by zážitek byl mnohem působivější a pár scén je doslova zbytečných a kazí dojem). Námět je výborný, ale scénář se jistě dal udělat silnější, s více silnějšímy scénamy, aby divákovi film způsobil doslova katarzi. Ne že by dojem kazily výkony herců, to vůbec ne. Hlavně Shimura je naprosto špičkový a úplně z té postavy cítíte, že je to člověk který hodně trpí a jen čeká na vysvobození ve formě smrti a přijde vám ho až líto. Některé sekvence mi trochu připomněly film Poslední eskotra s Jackem Nicholsonem (v případě Kurosawova snímku šlo o to, že umírající potkal člověla, který mu ukázal cestu a nábidl mu, aby si poslední chvíle dositosti užil a aby zažil něco po čem toužil, ale nemohl toho docílt). Je to silně zamyšlení nad životem, a hlavně životem umírajícího člověka. A ti úředníčci na konci filmu, to je krásná ukázka lidského pokrytectvý a trapnosti. Možná po druhém shlédnutí půjdu s bodováním výš, nicméně zatím je to u mě tak na 3 a půl.

Dokonalý svět (1993)

Jedno z nejlepších dramat zabývajících se vztahem mezi dospělým a dítětem. Costner opravdu velice slušný, ale na tomto filmu obdivuju hlavně scénář(některé scény jsou fakt síla), který je úžasně vygradovaný a nemá slabé nebo dokonce nudné místo. Konec je hodně přeslazený nicméně v tomto dokonalém světě mi to ani moc nevadilo. Prostě to tam patřilo. Costnerův kriminálnický humor je taky dobrý.

Skřítek (2005)

Zajímavá groteska, zabývající se dnešním konzumním životem(který bohužel každý den pociťuji na vlastní kůži). A toto vystihl Skřítek poměrně dobře. To, že je film němý je tak prvních 15 minut opravdu docela zajímavé a vtipné, ale potom už to začíná být takové samoúčelné a nezajímavé. Určitě bych nepohrdl tím, kdyby byl film mluvený. Ale zase někteří herci se tu ukázali v uplně jiných polohách, než na které jsme od nich zvyklý. Kdo mi groteskně moc neseděl byl Hanák. Na druhou stranu Polívka zde ukázal, že pantomimu a grotesku zvládá dokonale(jeho výrazy byly úžasné, prostě mim). No a vlastně chudák skřítek ani moc prostoru neměl a byl tam i celkem zbytečný.

Mazaný Filip (2003)

Potenciál tohoto filmu byl obzvlášť díky hereckému obsazení hodně velký, máme zde však několik ALE, kterých je bohužel celkem dost. Pokud bysme měli hodnotit film podle vtipu a hlášek je to tak na 4. Ale scénář, celková obsahová stránka a hlavně překvapivě herecké výkony jsou prostě bez momentu překvapení a dá se říct že slabé. Kdo mě trochu překvapil tak Preiss, který byl v pro něho hodně netypické malé roly a který snad ani neumí zahrát špatně a Kaiser, který zde byl jako docela zajímavý záporák. A Dušek ten je skvělý jako vždy. Inu, sklepáci už měli hodně světlejších míst a i zmiňovaná Cesta z města to potvrzuje.

Frankenstein (1994)

Ještě teď si pamatuji, jak jsem to poprvé viděl a na konci snímku jsem byl z toho uplně zpocený. Sice jsem to už 5 let neviděl, takže nemůžu znova kvality filmu zhodnotit, ale to nic nemění na tom nadšení po prvním shlédnutí. Naprosto famózní De Niro tu rozehrává hru na pravé monstrum, které se absolutně vymkne kontrole. Úžasné jsou i dobové kulisy, které velkou měrou přispívají ke autenticitě díla. Frankenstein už ani nemůže být natočen líp (takže velká pochvala i pro Braghnata).

Dobrá čtvrť (2005) (seriál)

Rozhodně jeden z nejlepších nejen českých seriálů poslední doby(no jo čt1 zatím ještě umý, ale také pomalu míří na úrověň jedné nejmenované televizní stanice). Autentické prostředí a postavy, kvalitní herecké výkony, zajímavý scénář, pravé emoce. To všechno seriál má, takže hodnotím za 4. Už se těším na další sérii, jen se obávám, že kvalita půjde trochu dolů.

U pokladny stál... (1939)

Tahle Burianovka mi moc nesedla. Jsou zde perfektní scény, ale i dost pro mě trochu nudnějších. A taky mi zde přijde mnohem lepší Marvan(i celkově ho mám radši)než Burian.

Big Lebowski (1998)

Senzační komedie s úžasnými postavami (souhlasím s marigoldem, Buscemi je opravdu smutná postava) a charaktery, s mnoha kultovnímy hláškami a ukázkou správného životního stylu ve formě bowlingu. Bridges se hlavní úlohy zhostil na jedničku s hvězdičkou i přesto, že pro něj je to celkem netypická role(nedokázal jsem si to představit:-). No jo, prostě bowling není Vietnam.