Karel Smyczek je bez debat naším nejlepším seriálovým režisérem. Podobně jako u Místa nahoře nabízí tato série zajímavou výchozí zápletku (tedy "chudí" versus bohatí). Není to nic, co by vás ohromilo, moc nečekaných zvratů také nečekejte, možná spíše lehce nepravděpodobných (Zuzana a její milenec.) Zkrátka: po delší době seriál z pera autorky-ženy, který mě až tak moc neiritoval. O to se postaraly jen občasné zpomalené záběry, které tam nebyly funkční. Největším objevem je jednoznačně Anna Kulovaná a to nejen díky jejím erotickým scénám ;-) Autorka Lucie Konášová již připravuje druhou řadu a mohla by psát i další díly Nemocnice. No řekněte: není to docela potěšující zjištění?(25.10.2005)

Po shlédnutí téměř všech dílů si troufám tento seriál hodnotit jako opravdový nadstandard a klasického plnokrevníka české seriálové školy. Ano, je to staromilské, ano, je to prosté těch "velkých" dramatických propriet, ano, je to opřené o komorní atmosféru a dobré herecké výkony. To je vše, co od českého seriálu očekávám: dobře napsané dialogy, určité řemeslné rutinérství a zajímavé charaktery, kol nichž se vše točí. Dobrá čtvrť je duchaplnou syntézou banálních študáckých zápletek a rodinných minipříběhů, chemie postav funguje, děj se vyvíjí, sice nijak překotně a překvapivě, ale přesto logicky a zajímavě. Plusové body za přirozený (což není tradicí) výkon Tomáše Hanáka a podobně slušně trefené postavy študentů. Závěr vše přirozeně rozmotá a otevře si prostor pro další možné vyprávění... to vše bez trapnosti a idiotského sentimentu, pouze nenápadnými (a přesto dojemnými) gesty. Jsem spokojen a očekávám další sérii.(28.9.2005)

• DaViD´82

První série byla příjemným, byť ve výsledku pouze průměrným, oživením tuzemské seriálové produkce. Druhá je přesně tím čím zbylé seriály současnosti. Scénáristicky nechtěně směšný paskvil bez špetky kontaktu s realitou. A to co se děje v závěru druhé řady, tak to je Smyczkův pomník. Kam dal tvůrce jeho formátu soudnost, to mi zůstane asi navždy záhadou.(26.9.2005)

V porovnání s ostatními "seriálovými skvosty" poslední doby lehký nadprůměr, žel bohu mi jediná z postav není ale ani trochu sympatická, snad jedině Vilma nebo Bára Hrzánová. Ale co mě naprosto rozčiluje a ano, dohání k šílenství, je postava Marthy Issové. Možná je dotyčná dáma v civilu vtipná a příjemná žena, co jinak by na ní ten Prachař viděl, nicméně v této roli bych jí nejraději setřela obličej cihlou nebo dvěma. Pokud bylo záměrem filmařů vytvořit naprosto nesympatickou, nedůvěryhodnou, vyhrabanou, vypatlanou a nevím ještě jakou osobu, potom se jim bez nejmenší pochybnosti povedl. *** Dodatek vzniklý během sledování druhé řady: Issová získává sympatie (ale jenom miniaturní trošku), zato Zuzana Anny Kulované začíná nabírat hrany naprosto jiným směrem, než si asi přála paní scénáristka, která se o této postavě vyjádřila jako o "hodné holce". Já bych ji popsala spíš tak, jak jsem se již výše zmínila o té druhé dívčině a nechci se příliš opakovat.(18.2.2008)

Dobrá čtvrť patří bez debat k tomu nejlepšímu, co televizní obrazovka v posledních letech nabízí. Nestihnul jsem první reprízu v roce 2005, ale na opakování jsem si už počkal. A od jiných křečovitých pokusů plných klišé je skutečně ze života (i když nelze čekat něco převratného nebo překvapivého; řadu scén si navíc šlo bez váhání odpustit). Na scenáristce Lucii Konášové je znát, že si osvojila rukopis svého vzoru Jaroslava Dietla a podařilo se jí před kameru protáhnout skutečné emoce v precizně propracovaných postavách, kdy každá má svůj vývoj a které do jedné v divákovi probudí enormní zájem. Ať už se ocitneme na gymnáziu, v malém lahůdkářství, honosné vile nebo panelákovém bytě. A to, se domnívám, tu dlouho nebylo. Nemalou zásluhu na tom má zkušený televizní „veterán“ Karel Smyczek, který lacině neždímá slzy. Naopak kupředu ho táhne „obyčejnost“ lidských osudů, které neprahnou po nadměrných ambicích. Seriál pak těží zejména z několika vyzrálých hereckých výkonů (nerudná profesorka Jana Preissová, starostlivý otec Tomáš Hanák, „neúspěšná“ manželka Vilma Cibulková nebo svérázná a rezignující matka Veronika Gajerová) a i mladé herecké naděje nezklamou. Co naopak zarazí je jistá rozporuplnost a nevěrohodnost v některých dialozích postav (zejména studentů), v jejich stylu, v oblékání (jakoby zaspali dobu) a přístupu k okolí. Např. hlavní hrdinka Anna Kulovaná talent bezpochyby má, ale na jakýkoliv problém nastaví vyjukaný výraz jakoby právě vyšla základní školu, a přitom se chystá na medicínu (a při každém jejím otráveném „já nevim“ by zasloužila). Není to o mrazení v zátylku, ale s ohledem na nepřeberné množství TUZEMSKÝCH seriálů našich komerčních televizí to na 4* docela stačí!!(12.3.2008)

Zatím jen po pěti dílech, ale musím uznat, že to Smyczek zatím zvládá výborně. "Kvalita" herců v průměru téměř stejná jako v souběžně jdoucích seriálech na komerčních televizích, ale ten kumšt (scénář a režie) je tady několik světelných let před "konkurencí". ...... Po skončení můžu s klidným srdcem hvězdičku přidat s konstatováním, že v "porevoluční" seriálové tvorbě máme jednoznačného krále a tím je Karel Smyczek.(5.10.2005)

• NinadeL

Kdo si myslí, že tohle je život, tak nematuroval v posledních dvaceti letech :X(20.2.2009)

• xxmartinxx

Ze začátku jeden z těch lepších seriálů, postupně stejné mýdlové bahno. Ze slušnosti za slušný začátek zachovejme dvě hvězdy.(13.12.2009)

• WANDRWALL

Dobrá čtvrt? No děkuji pěkně za takovou společnost.(29.9.2010)

Po hodnocení Bazénu a Ulice se dostávám k podzimnímu seriálovému koni České televize. A ačkoli moje sympatie patří nejvíc Bazénu, i blbec musí uznat, že Dobrá čtvrť má z těch tří nejlepší scénář, který se očividně někam vyvíjí. Jen by se Smyczek nemusel tak bát pohnout kamerou, použít filtr nebo využít služeb opravdu dobrého hudebního skladatele.(11.10.2005)

Nedokážu tak úplně sdílet všeobecné nadšení nad tímto seriálem. Staví na dobře napsaných, věrohodných postavách a jejich přesvědčivém ztvárnění ať už osvědčenými herci, či nadějnými nováčky. Ale v každém díle (možná s výjimkou posledního) bylo pár scén, které bych si radši odpustil a spoustu podzápletek jsem odhadnul na několik dílů dopředu (například kam až zavede scénáristka Katku Marty Issové, ale kterou hranici přitom nepřekročí). Výsledkem je u mne solidní průměr... Druhá řada sice ze začátku vypadala nadějně, ale směřovala k únosu tu či vydírání tam... Ach jo!(26.10.2005)

Příjemné překvapení. V úvodní řadě nějsilnější scény, kdy se Katka prodává, aby měla na trip. Postupně Martha Issová přehrála Annu Kulovanou, takže ve druhé řadě se stala středem pozornosti Katka (Isssová). Scénář Konášové nadmíru dobrý. Zbytečné bylo až moc děje z nemocničního prostředí ve druhé řadě. Tím se stal seriál zaměnitelný s Ordinacemi, Nemocnicemi a pod. Ve druhé řadě nejvěrohodnější chování pubertálních bráchů - dvojčat. Naprosto nepochopitelný zkrat ve scénáři - moment při přijímačkách, kdy nově nalezený otec - lékař (Bartoška) Zuzaně (Kulovaná) jen tak mimochodem ukáže správnou odpověď v testu... Ale díky výborné hudbě (Michal Pavlíček) a ústřední písni "Osedlej labuť" ještě za pět.(8.7.2008)

První série (70 %) je jen lehký (i když i tak místy výtečný) nadprůměr, ale druhá (80 %) se postupem času vyvíjí způsobem (na české poměry) pomalu nevídaným... Z takřka neškodného seriálu pro celou rodinu se začíná stávat působivá a dosti reálná dramatická mozaika pro dospělé. Zdejší postavy skutečně žijí a dýchají a některé situace, do kterých se občas dostávají (ať už vlastní vinou či nikoliv), jim skutečně nezávidím. Zásadní plusové body za herce (jak za ostřílené veterány, tak za nováčky - především Dolanský vždy byl, je a vždy bude cool frajer), pro Smyczka a hlavně pro paní scénáristku, která válí čím dál víc a na celé čáře.(25.10.2005)

Jak jsem mohl dát 4*, je to prostě můj oblibený seriál, takže změna: 5 *(19.9.2005)

Výjimečný seriál, který pro nás opět připravila ČT. V poslední době je to je právě ČT která divákům nabízí ty "lepší" seriály. Docela dost mě překvapilo, že diváci dají přednost pondělním seriálům na Nově. Přeci jen úroveň a kvalita Hraběnek a Dobré čtvrti je trochu jinde než sladké Pojišťovny štěstí nebo Místa v životě. Mimochodem scénář Místa v životě bych vyjádřil slovy Mařenky Škopkové:"...prvně že se vezmete, pak že se nevezmete, vezmete, nevezmete..."- neustále dokola. Dobrá čtvrť mě překvapila hned svým scénářem, který je velmi povedený a přirozeně působící. Nápad natočit něco se středoškolskýma studentama už sám o sobě zní zajímavě. Herecké obsazení těchto rolí je docela obstojné. Potěšila mě učast Jany Preissové, která se po delší pauze opět ocitla v televizi. A jak dokázala, stále nám má co nabídnout. I další herci jsou zárukou dobré podívané: Jiřina Jirásková, Vilma Cibulková, Lilian Malkina, František Němec atd. Příběh se mi zdá realistický a uvěřitelný, žádné přehnané a slaďoučké scény. Hudba se taky poměrně povedla, ale mohla být rozvedena ve více linií. Zní tam spíše jen jedno ústřední téma. Nová 2. řada není zatím o nic míň lepší než ta 1. a podle ukázek se máme na co těšit. Já se teda docela těším. Díky ČT a K. Smyczekovi, že se jim to tak povedlo. Jen doufám, že se v budoucnu na ČT neobjeví seriály typu Ošklivka Katka, Pojišťovna, Ordinace, Ulice, Stanice, Jitrnice a Smaženice...:-)(13.4.2008)

Řekl bych, že ze současných seriálových břeček, kterými nás televize v posledních letech vydatně zásobují je tenhle nejlepší, nebo spíše, nejméně špatný!!! Nejsem fanouškem tohohle stylu a i zde by se našla celá řada nedostatků, ale oproti takové Pojištovně štěstí, Redakci či Rodinným poutům je to v našich končinách hotový Shakespeare..(20.10.2005)

Nebojím se takto hodnotit již po zhlédnutí prvního dílu, věřím, že vysoko nasazená laťka zůstane na svém místě, Karel Smyczek dokazuje, že umí a my se můžeme jen těšit na další pokračování....(20.9.2005)

Prostředí gymnázia je sázka na jistotu. Nechat režírovat seriál Karla Smyczka je sázka na jistotu. Proč jen tři hvězdičky? Za poněkud stereotypem zavánějící scénář, který příliš nenadchne. Co se ale v tomhle seirálu hodně povedlo, byly objevené nové herecké hvězdy - zejména Anna Kulovaná, jejíž seriálová hvězda stále stoupá.(25.3.2013)

Rozhodně naprůměr mezi tou českou spodinou, která se tu točí(18.4.2008)

Dobrá čtvrť je jedním z nejlepších českých seriálů poslední doby. Karel Smyczek má na svém kontě desítky projektů, včetně takového klenotu jako dodnes nepřekonané Bylo nás pět. A je to na výsledku sakra poznat. Seriál se může pochlubit velice slušným scénářem, který má jistý přesah a řemeslnou, vyváženou režií bez jediné stopy patosu nebo typicky českého sentimentu (jako v otřesném pokračování Sněženek a machrů). Příběh zručně balancuje na hraně melodramatu s několika komediálními vsuvkami a zápletky jsou (v rámci žánru) uvěřitelné. Musím zde vychválit herce, jak v roli studentů (Martha Issová), tak dospělé hvězdy (vynikající Tomáš Hanák). Samozřejmě silný je závěr, který nekoncí vyloženě ani happyendem, ani tragédií, je to spíše něco napomezí. Tento seriál jsem viděl v roce, kdy jsem na gymnáziu maturoval, takže jsem se ještě více vcítil do kůže maturantů a prožil příběh.(7.7.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 5