• Mysteriózní

Detail (1990)

Iránsku filmografiu nemám moc napozeranú a táto pomalá vecička neprispela k tomu, aby som ju častejšie vyhľadával. Príbeh o podvodníkovi, ktorého zhody náhod ním urobili. Lebo, kto by aspoň raz nechcel byt rešpektovanou a uznávanou celebritou a tomuto sa to na chvíľu aj podarilo, ale nič netrvá večne. Tak obsahovo bol príbeh  naozaj zaujímavý, ale forma akou bol film natočený, mna osobne vobec nenadchla. Je to brané tak civilne až neosobne. Je pravda, že Európska mentalita je iná, ako tá Iránska, ale mna to dianie vo filme vobec nezaujalo a ani nezaujímalo a to určite len kvoli tej spomalenej forme rozprávania. Slabé 3*.

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

Dvojku s Ice Cubom som zatial nevidel, tohto herca ja fakt nemusím a tak som dal radšej príležitosť trojke už s navrátilcom  Vin Diselom. Zas je to všedné, Vin Diesel hrá štandardne  a aj keď je tu niekoľko nových postav, stále to je len priemerná akčná vecička s priemerným akčným hrdinom. Vôbec nič mimoriadne a tak aj moje hodnotenie sa tomu prispôsobilo. Silné 2*.

xXx (2002)

Pamätám si, keď som videl tento film prvýkrát ešte na kazete, tak ma uchvátila hlavne prvá scéna na koncerte so skupinou Rammstein. A teraz po dlhých rokoch to bolo to isté, ako zaznela pieseň Feuer Frei mi nabehli až zimomriavky. Úžasná scéna a tak nastúp mal film solídny, ale okrem dobre hrajúceho Vin Diesela film neponúka nič nove a aj tie kaskadérske scény mi pripadali už trocha ako z fantasy sveta. Xander Cage je borec, len škoda, že Rob Cohen nenadviazal na svoj parádny The Fast and the Furious niečím záživnejším a menej otravným. Silné 3*.

Plán útěku 2 (2018)

Ešte si pamätám, keď tento film išiel do kín, ako veľmi ho propagovali. No, ale pamätám si aj to, že ho kritikov nešetril asi nikto. Preto som pozretie odďaľoval, až teraz keď som si išiel pozrieť jednotku, tak, že dám šancu aj pokračovaniu, no spravil som chybu. Je to príšerne nekoordinovane, veľa scén do príbehu ani nezapadá a nie sú ani vysvetlené. Sly tam hra len druhé husle aj to je len plný moralizovania a tupých fráz. Nezaujímavý príbeh, formou  ťažko zaostalý a trikovo to tiež nebolo žiadne terno. Je to slabé po všetkých stránkach a tak odo mna dostane aj slabé hodnotenie.

Jan Žižka (2022)

Dlho som sa strojil pozrieť tento film, ale mal som obavy, ako to celé Jákl uchopí a aj keď som vedel, že tam hra medzinárodná herecká smotánka, neveril som, že od našich susedov sa dočkám takejto megalomanskej záležitosti. Je to surové, kamerovo precízne a bojové sceny brutálne brutálne. Je mi jasné, že film sa o historické skutočnosti moc neopiera, ale to mi nevadilo, lebo som to aj čakal. A aj keď obsahovo je jeden z mnohých, tak formou bol niečím nevídaným a veľkolepým. Užíval som si nádherne scenérie prírody, zámkov i úžasnej celkovej výpravy. Len škoda, že po príbehovej stránke nie je prepracovanejší, lebo takýto impozantný film aj osobnosť, ktorú mapuje, by si zaslúžili aj zaujímavejší príbeh. Ale aj tak je to fantastická filmová udalosť, ktorá sa v našich končinách rodí raz za niekoľko rokov. Silné 4*.

Havěť (2023)

U mna jedna z najočakávanejších hororových noviniek nedopadla tak ako som očakával. Pripadalo mi to ako arachnofobia, šmrcnutá hmlou (hlavne jedna scéna tam bola veľmi podobná), ale najviac mi to pripadalo niečo medzi REC 2 a útok na vežiak. A hlavne posledný menovaný sa celkom približuje tomuto filmu a i keď sa jednalo o Londýnske sídlisko a išlo o mimozemské napadnutie, tak v postate bojovali za to isté, za život. Spomenul som tu niekoľko filmov, ale ani k jednému sa kvalitatívne vobec nepribližuje. Je mi jasné, že tento film nebol o postavách, ale o tejto nepríjemnej hávedi, ale útok na vežiak určil zaujímavý smer, ale tento išiel celkom iným smerom a mna práve ten nezaujal. Je to uškriekané a veľa scén je natočených strašne chaoticky až zmätočne. Nemohol som sa sústrediť na postavy, ktoré mi nielen neprirástli k srdcu, ale liezli mi po celú dobu na nervy. A tak aj pavúčie útoky mi pripadali slabo vygradované a i keď aj snaha sa cení a je fakt, že v kategórii pavúčích hororov patri k tým lepším, tak u mna aj tak viac  ako slabé 3* dostáť nemôže.  Škoda toho, ale aj to sa stáva, že očakávania sú väčšie ako výsledný produkt.

Psí dostihy (1983)

Bolo zaujímavé sledovať osudy ľudí, ktorí sa odhodlali na tak vážny krok. Lebo keby sa niečo pokašlalo, tak by mali veľké problemy vo svojej zemi a zas odísť od rodiny a známych a vedieť, že už ich nemusíte nikdy vidieť je fakt silne téma, ale tento film ju uchopil takou vtipnou formou, ale tu mi trocha taká prekážala. Mohlo to byt brané viac vážne a film by si ma určite získal. Je to naozaj zaujímavá téma a takých filmov sa v našich končinách veľa neurodilo, ale, že by to filmu prospelo sa nedá povedať, nevyužil sľúbenú šancu. Je tu niekoľko  vtipných momentov, ale, ani jedna nie je taká, ktorá by mi vyrazila dych. Rozhodne to nie je to, čo som očakával. Slabé 3*.

Double Blind (2023)

Po prečítaní obsahu som myslel, že takýto druh filmu by sa mi mohol páčiť. Lenže ja vyhľadávam filmy o spánkovej paralýze a tento i keď koncepčne mal niekoľko podobných prvkov, aj tak išiel inou cestou ako som čakal. Najväčšou chybou filmu u mna bola hlavná postava, nie ani tak tá postava ako herečka, čo ju stvárnila. Millie Brady sa mi sem vobec nehodila a ani nebola vobec presvedčivá a to mi vadilo z celého filmu asi najviac. Tak som dúfal, že sa film rozbehne aspoň po gore stránke, ale aj to som čakal márne. Je to čistá klasika, bez štipky nápadu, svižnosti a aj  hereckých prejavov aj keď Pollyannu McIntosh si vždy rad pozriem v nejakom filme, ale tu mala nepatrnú roličku a tak aj film dopadol. Fil beriem len ako jednoduchú jedno hubku, na ktorú si za niekoľko dní už ani nespomeniem. Silné 2*.

DarkGame (2024)

Dark Web ponuka širokú škálu možnosti, ako zapôsobiť na publikum a tento film je dôkazom, že sa dá ľahko vybrať aj zlá cesta. Hlavne mi tu vadila tá detektívna linka, ktorá bola nezaujímavá až hlúpa. Ďalším mínusom filmu sú až detinské súboje a tak vraždy už hádam suchšie ani vyznieť nemôžu.  Ale co mi najviac na filme vadilo bol ten maskovaný zmrd. Že bol škaredý som si uvedomil aj keď mal masku, dúfam, že si ju berie aj do kostola, s ňou je rozhodne zaujímavejší. Tvorcovia sa rozhodli viac staviť na policajne vyšetrovanie a tak vražedná misia išla do ústrania a to pri takomto koncepte je nemysliteľné. Za slabý námet a spracovanie aj slabé hodnotenie. Slabá 1*.

Fáze IV (1974)

Animal horrorov je veľa a aj keď v nich je najväčšie zastúpenie majú žraloci či hady, tak niekoľko tvorcov myslelo aj na mravce a Saul Bas bol jeden z nich. A aj keď to bol jeho jediný celovečerný film, tak sa s tou témou popasoval  viac než slušne. Začiatok vyzeral, ako keby som začal pozerať dokumentárny film, ktorý mapuje prostredie jedného zo silných organizovaných hmyzích skupín a tu to len dokazovali. Bol tu krásny vizuál a scéna, kde stoja vedci pred monumentálnymi prírodnými stĺpmi ma neskutočne uchvátila a bola mi od niekadiaľ známa, ako keby som niečo podobne videl na nejakom hudobnom nosiči. Veľká slabina filmu je v tom, že sú tu veľmi slabé triky aj na rok 1974 sa mi zdali pomerne mdlé a lacné. Potom aj postava dievciny ma celkom vyviedla z rovnováhy, nielenže herecký výkon bol strašne slabý, ale aj povahovo sem tá postava nezapadala a nemala tu čo robiť. Podľa mna tu bola vsadená len preto, že aby tam vniesla trocha súcitu a dramatickosti. Je tu niekoľko silných scén a aj pre ne dám tomuto filmu slabé, ale 4*. Je pekné, že sa nájdu ľudia, ktorý film pojmu svojsky až novátorsky, ale takýto pomalý až uspávajúci zjav ja až tak nevyhľadávam, aspoň čo sa natural horrorov týka. Až s komentárov mojich oblubencov som sa dočítal, že tento film bol v ponuke na diskusii V.RK. , ale ja som tento krát film objavil sám a to kvoli tomu, že je tu písaný aj horor i keď tých prvkov tu nie je až tak veľa., za to mrazivých momentov tu je dosť.