• Mysteriózní

Lovci duchů: Winchesterovi - Dobře své děti učte (2022) (epizoda)

Tato časť mi dosť pripomenula, iný podobne ladený seriál a  tým je Grimm. Monštrum celkom v pohode, ale nevenovalo sa mu toľko pozornosti, akú by si zaslúžil. Celkom mi to príde také nevýrazne. Veľa sa tu obkecava a akcia a iné veci, ktoré mam rad na podobne ladených filmov tu sú len sporadicky a to je škoda. Slabé 3*.

Lovci duchů: Winchesterovi - Pilot (2022) (epizoda)

Tak videl som všetky serie hrozby z temnôt a tak som bol trocha zvedavý i na tento počin. Dean sa s mladou Mary stretol asi dvakrát pri prechádzke do minulosti. Tam sa mi zdala sympatickejšia, ako tato predstaviteľka mladej Mary, ale to je len môj pocit. Príbeh nemá zase čim prekvapiť. Lebo v lovcoch sa hľadal na začiatku John a tu zase Samual Campbell, otec Mary. Najviac ma, ale prekvapilo, že hned od začiatku je tu zmienka o strážcoch slova. V lovcoch sa riešili oveľa neskôr a tu hned v pilotnom diely, zaujímavé. Je to ako by som pozeral Indiana Jonesa, ktorý spojil svoje sily s Larou Croft. Pekný vizual i prevedenie, ale nato, že som videl všetky serie lovci duchov, je to len vata. Na začiatok slabé 3*

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Zaklínača som si popravde už moc nepamätal i keď ubehlo len cca dva roky od videnia prvej serie. Asi do polovice druhej serie som sa trocha strácal v deji a aj keď prichádzali alebo odchádzali nove či staré postavy, jasno som stále v tom celkom nemal. Zlom nastal až v posledných dvoch epizódach, tam to už dávalo celkom zmysel o čom je tato séria. Monstra boli dokonale, ani si nejako neviem vybaviť, ktoré bolo z nich najlepšie, ale prepracovanosťou môžu konkurovať ktorémukoľvek fantasy seriálu.. Tá koncova vybíjaná v zaklínačovom  brlohu bola veľkolepá a úchvatná. Je pravda, že už to nebolo po celu dobu tak skvele ako prvá séria, ale stále má čo ponúknuť a do starého železa sa zaklínač i zo svojou partiou nechystajú. Strašne potešili trpaslíci, tých som si pamatal aj z jednotky a aj viem prečo.

Hra na oliheň - Série 1 (2021) (série)

Začiatok tohto seriálu ma celkom nechytil a to kvôli hlavnému hrdinovi, ktorý mi bol vrcholne nesympatický i z jeho debilnými skutkami. Ale hovoril som si, že keď sa skončí  jeho predstavovanie, tak film sa rozbehne a chvalabohu som mal pravdu. Vražedne hry boli neskutočne prepracovane a hlavne dokonalo sa vedelo zmanipulovať s divákmi, lebo tých zvratov je tu veľmi veľa a hlavne sú nečakane. Tu sa popravde ani nedá sympatizovať s nejakými postavami, keď nie je istota, že prežijú ďalšiu nástrahu ktorú si pripravili tvorcovia tejto hry. Najlepšou hrou u mna bol most, tam sa ukázali charaktery postav a aj už bolo jasne, kto bude bojovať o finále. Ale prekvapilo ma hlavne to, že seriál sa nesústreďuje len na  Hunger Games, ale ma aj postranne deje či je to ten detektívny alebo ten odľahčený s VIP hosťami. Je ich tu samozrejme viac, ale tieto dva ma zaujali najviac. Samozrejme je tu i nesmierna kalkulácia a pri hre s guličkami bola vyšperkovaná k dokonalosti. Bavil som sa a i keď som dal len jednej epizóde 5*, tak skoro všetky boli ozaj fajnové. Silné 4*.

MatiAnak (2019)

Podľa mna, veľmi veľké prekvapenie z Indonézie. Pred pozeraním tohto filmu, som naozaj nič nečakal, lebo poznám horory z tejto krajiny a vyznačujú sa hlavne nesympatickými hercami, urevanými scénami a neposlednom rade hnusnými všadeprítomnými lakačkami. Tak pri týchto neduhoch, sa nikto nemôže diviť, že do filmu som išiel zo značným rešpektom. Ale hned začiatok ma prekvapil, ako keby som ani nepozeral film zo štátu z juhovýchodnej Ázie. Sympatický herci, zaujímavý príbeh zo sirotinca a vizual bol tiež kvalitný. Lakaciek tu veľa nebolo, ale aj tých niekoľko stalo za to. Nie je veľa hororov, kde zomierajú aj deti a tak tento i tým prekvapil. Nie je tu veľká gore stránka, ale kvôli pálčivému námetu je to celkom pochopiteľné. Jediné negatívum vidím v tom, že je celkom predvídateľný, lebo ten koniec sa dal v pohode predvídat.

Ušikubi mura (2022)

Ďalšia variácia na známe duchárske Japonské horory, ale ich kvality rozhodne nedosahuje. Zdá sa mi, že mi počas tých dvoch hodín pozerania tohto nezáživného filmu niečo uniklo. Lebo nič, čo tu bolo predhadzovane mi nedávalo nejaký zmysel, ako keby som pozeral niekoľko filmov navzájom a z každého som pozrel, len niečo. Naozaj mi to pripadalo neskutočné chaotické a v konečnom dôsledku aj hlúpe. Ako keby sa nejakí fanúšikovia hororu rozhodli, že si spravia svoj amatérsky počin o príbehu dvoch sestier. To by trocha dávalo aj zmysel, keď sa zamyslím, že triky boli na urovni stužkovej slávnosti. Ale nemohol som sa ubrániť tomu, že niečo veľmi podobne som už niekde videl a ten úplný zaver mi to len potvrdil, ale zatial neviem, kde. Nechápem načo a pre koho bolo toto stvorené, nechapem načo to má skoro dve hodiny, nechápem príbehovú stránku, nechápem ... Slabé 2*.

Černé brýle (2022)

Od kedy Argento natočil jedno z najlepších giall aké poznám ( Profondo Rosso) ubehlo už 47 rokov a práve v tej dobe natočil svoje najväčšie skvosty. No, ale to nemal ani 40 rokov a i keď sa hovorí, že čo sa v mladosti naučíš, to ako by si v starobe aj našiel, tak sa hovorí i to, že Váž si starca i vtedy, keby zo stareckej slabosti zabudol to, čo vedel. A to je prípad aj tohto pána režiséra. Giallom by som to nazval, ale len na začiatku, potom je to už len klasická naháňačka o mačke a myši. Dochádza tu k neskutočným hlúpostiam, či je to správanie postav alebo napredovanie v príbehu. Veľa sa toho tu nedeje a aj keď to ma prijateľnú stopaž, je to dosť rozťahane a aj nezáživne. Mne nikdy v giallu nešlo o gore, ale o atmosféru a tu prakticky ani nie je a to je asi tak najsmutnejšie, lebo giallo bez atmosféry je ako rybník bez vody. Herci sa teda moc nevyznamenali a to hlavne  Ilenia Pastorelli, ako slepá to určite verne nezahrala. Ale ani ostatní neboli nejako schopní. Je tu veľa chyb, ale hlavne vrah, ktorý je nezaujímavý a totálne mimo úrovne, na akú som pri giallach zviknutý a preto toto giallo nemá šancu na úspech, lebo neponúklo nič, čo by bolo aspoň trocha stráviteľne. Slabé 2*.

Exorcismus mé nejlepší kamarádky (2022)

Od tohto filmu som si nesľuboval žiadne extrémne exorcisticke scény, ale len odľahčenú paródiu na filmy z čias minulých. Preto som čakal, že to bude hlavne komédia, ale prakticky som sa pousmial len nad jednou scénou, inak vobec mi to neprišlo vtipne. Ale ako to nie je komédia, nie je to ani horor. Nie je tu vobec žiadne napätie, o krvi sa tu da len snívať a aj koniec skoro nič neukáže. Nečakal som Vyháňača diabla a ani Scary Movie, ale aspoň trocha zábavy som očakával, ale nič také sa tu neudialo. Film ide svojom nezaujímavou linkou, ale zas nenudí a tak celkom v pohode odsýpa. Postavy celkom sympatické a aj keď som čakal viacej vtipu i napätia, tak aspoň za slabé 3* to napokon bolo i keď poväčšine takýmto filmom dávam slabšie hodnotenie, tu spravím výnimku.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Tato séria nejde v duchu predošlých časti, práve naopak. Rúca všetky zaužívané praktiky, na ktoré som bol v tomto seriály zvyknutý. A to, že sa tu príbeh nesústreďuje na jednu linku, ale na viacero. El hľadá svoje schopnosti a tak partia si musí poradiť i bez nej. Takže jedna sa sústreďuje na El a jej začiatky, ďalšia zas nás zavedie do ruskej väznice, potom je tu tá, kde partia pomaly odhaľuje čo je vo veci a nemôžem zabudnúť ani tú, kde sa hľadá El a popritom sa cestuje v dodávke s pizzerie. Je tu niekoľko nových postav, ale ten zahulenec je najlepší, aspoň čo sa týka odľahčenia situácie. Najviac ma bavil príbeh okolo Ruskej väznice, ale inač všetky mali svoju úroveň. Pripadalo mi to, ako keď sa spoja temne svety Freddyho Kruegera, Pinheada a Pennywise  a spolu stvoria veľkolepe temné monštrum a dali mu meno Vecna. Každý si tu niečo môže nájsť, ja som tu skoro našiel Riddicka ci Alice z Resident evilu. Je tu veľkolepý temný a prepracovaný svet a v nom zaujímavé beštie. Ale čo ma hlavne privádzalo do extáze bola vynikajúco mierená hudba, kdekoľvek zaznela, neskutočne splynula s dejom a i keď niektoré tie odrhovačky nepočúvam, tam mi prišli geniálne. Troska sklamanie bolo v tom, že i kej El sa prejavila až v poslednej epizóde, tak na strane dobra neboli skoro žiadne straty, to bolo trocha divne, ale asi praktické. Je to taká dospelacka temna rozprávočka, kde nenápadný princ v hodine dvanástej vyzná lásku umierajúcej princeznej a tá mu tu lásku od srdiečka vráti a jasne, že  prežije. Samozrejme, že tu nebolo len toto, ale spomedzi boja dobra so zlom, sa myslelo i na toto. Škoda toho konca, ale Happy end nemôže byt stále, tak sa teším na ďalšiu sériu. Silne 4*.

Virus:32 (2022)

Na tento film som sa celkom dosť tesil, keďže poslednej dobe o nakazených, moc filmov nevzniklo. Ale nedopadlo to tak, ako som očakával. Prvom rade, je to predvídateľne a hlavne nezaujímavé. Nie je to o zombie, ale len o agresívnych ľuďoch, ale je to zobrané takou nudne obvyklou formou, ktorá človeka ako som ja nemôže prekvapiť a vobec nie šokovať. A ani tá pointa o 32 sekundách ma nejako nezobrala, bol som si istý, že niečím podobným film vyrukuje. Chýbal tu hlavne dôvod, prečo sa to cele deje. Takéto komornejšie filmy o niekoľkých postavách a sú v tom namočení nakazení ma nikdy nejako nebavilo a ani tento to neprelomil. Ale zas nemôžem uprieť filmu sem-tam adrenalínové stavy a tie boli hlavne v šatniach a pri bazéne. Na jedno pozretie je to celkom v pohode, ale do budúcna si na tento film už určite nespomeniem. Slabé 3*.