• Mysteriózní

Pekelná díra (2022)

Začiatok vyzeral, ako koniec Satan prichádza z roku 2006 a tak som si mylne myslel, že to bude niečo podobne, ale nebolo. Bolo tu viackrát spomenutý gotický horor, ale ja som to tak vobec necítil. Bol tu impozantný cintorín, ale bol veľmi slabo využitý a interiéry ponurého kláštora skoro vobec nie. Ale na vine v tomto prípade nebol režisér, ale kameraman, nevedel sa s tým viac pohrať. Sú tu aj nejaké zvraty, ale sú veľmi predvídateľne a nezaujímavé. Je tu niekoľko slušne vygradovaných scén, ale ako celok išiel film po vyššom cieli, ale na ktorý rozhodne nemal. Od režiséra priemerného W lesie dziś nie zaśnie nikt som veľa nečakal a veľa  som ani nedostal. Nie každý horor, kde sa mihne cintorín alebo sa to odohráva v kláštore to musí mat prívlastok Gotický horror. Ide hlavne o atmosféru a tento jej mal minimálne. Slabé 3*.

Zločiny budoucnosti (2022)

Je to zaujímavé bizarné dielko, ktoré ma hned pohltilo do svojho sveta. Trocha som sa obával, či Cronenberg zachová niečo zo svojej dávnej slávy a rozhodne bolo sa na čo pozerať. Je to hlavne originálny a nevšedný vytvor, ktorý svojim dejom i prevedením mal moju pozornosť. Bolo vzrušujúce sledovať Vývoj udalostí až kam Cronenberg je schopný zájsť a hla dal to na pána. Pitva dieťaťa alebo slušne prepracovane dialógy, to je len zlomok toho, čo môže ponúknuť tento film. Je fakt, že je tu pomalšie tempo a niektorých to istotne odradí, ale je to Cronenberg a tak i keď ide pomalším tempom, je to úplne bez nudných častí a práve vtedy vie diváka osloviť niečím nezvyčajným a originálnym. A i keď sa nejedna o jeho veľdielo, tak určite sa jedna o mimoriadny počin, mimoriadneho režiséra. Len škoda, že sa nemôžem pripojiť k mojim obľúbencom i keby som rozhodne chcel dať tomuto filmu 5*, ale cítim to len na 4*, ale je škoda, že takýto originálny produkt ma len také slabé hodnotenie. Zaslúži si rozhodne viac.

Pearl (2022)

X nepatrí do kategórie mojich obľúbených hororov a nikdy ani nebude. Preto jeho prequelu som nedaval skoro žiadny význam a tak som sa do pozerania nehrnul. Ale to som nevedel, čo viem teraz a to, že tieto dva filmy i keď majú tu istú postavu, sú si celkom odlišný a to som rad. V X bola Pearl už neprirodzene stará a aj po scenáristickej stránke, to bol slabučký počin kopírovať tupé hixploitationy ako je napríklad Staunton Hill. Ale už stačí o X, teraz je tu Pearl a ako som už naznačil, je celkom iný a tak zaujímavý. Tu je Pearl ešte mlada a pripomínalo mi to začiatky Carrie, pokým neprešla na temnu stranu, čo sa stalo i tu. Ale Carrie ma vygradované hlavne finále, ale tu sa intenzita naberá postupne od začiatku až po neskutočný koniec.  Vidíme tu začiatky formovania osobnosti od nesmelej a ustráchanej dievčiny po nekompromisnú vražedkyňu. Mia Goth bola vynikajúca a v tejto roli sa rozhodne našla. Každé jej gesto či vyraz tvare bol ukážkový. A niekoľko minútový monológ o tom, že nie je dobrým človekom ma naozaj presvedčilo o tom, že nie je dobrým človečom, ale zato zdatným rečníkom a ešte lepším vykonávateľom vražedných chúťok. Tak toto Ti Westovi vyšlo a po nevýraznom X a psychologickej štúdie Pearl sa celkom teším i na tretiu časť tejto serie a to na MaXXXine. Silne 4*.

Vydrž! (2022)

Najprv som myslel, že ide, pozerať nieco podobne ako bol Fall. Ale okrem toho, že sú tam dve kamarátky, toho až tak filmy spoločne nemajú. Hneď od začiatku mi prišiel príbeh okolo jedného magora, ako hlúpy vtip. Kto dobrovoľne ide šplhať na horu zo psychopatom, tie dialógy hovorili za všetko. A cele to dianie vo filme, bolo viac k smiechu, ako k napätiu ci nejakému adrenalínu. Už len to, že na začiatku tragédie bola akože smrteľná nešťastná nehoda jednej z postav. Tak som myslel, že všetko tam bude vyzerať ako nešťastné nehody, ale tam sa začalo upaľovať a ine ,,nešťastne náhody". Po čase ma dianie vo filme začalo až iritovať. A to som myslel, že to bude niečo podobne ako Pomsta znásilnenej , že sa im babenka pomstí a to tam začal killovať, niekto iný a ona sama sa moc od odchod postav nezapríčinila, smutné. V pohode hrajúci herci a slušná kamera to vystrelili aspoň na slabý priemer, ale druhýkrát to už vidieť nepotrebujem.

Bestie (2022)

Je fakt, že eco hororov sa netočí až tak veľa a len zopár ich stoji zato. Tento mi dosť pripomínal po stopách zabijaka, ale ten oproti tomuto filmu bol oveľa záživnejší, nemal otravne baby, ale za to mal surovú potvoru Gustava a niekedy ešte surovejšiu občiansku vojnu. Na pozadí bola rodinná tragédia a odcudzenie sa a pravé tato dovolenka, to mala napraviť. A samozrejme aj napravila, ale inak ako by to postavy z tohto filmu čakali. Je to stále ta obohratá pesnička, rozdiel býva len v zvieracom monštre( Tiger, Krokodíl, lev, medveď, diviak) a iné. Ako som už písal, tie dve teenky boli neskutočne otravne a to hlavne tá staršia, ale im sa lev vyhýbal, ako inak. Boj leva s človekom bol úsmevný, ten koniec naozaj nezvládli. Digitálni levi mi nevadili, ale čo mi vadilo bol predvídateľný dej a to od začiatku až do konca. Čakal som aj stret s pytliakmi a veru som sa nemýlil. Len slabučké 3*.

Terrifier 2 (2022)

Art tu je zas a masakruje svoje obete ešte s väčšou surovosťou a sadizmom. Že je to zvrátené hovädo viem už dávno a keďže som to očakával, prekvapiť ma to nemohlo. Užíva si to ešte viac ako minule. Svoje obete teraz nemusí naháňať, ale pekne si ich nájde doma či v aute. Som trocha prekvapený, že i keď aj táto časť sa vyznačuje silnými explicitnymi scénami, tak sa tu našiel čas i na aspoň trocha rozvinutie charakterov postáv. Asi preto ma film cez dve hodiny, ale takáto striedačka mi celkom vyhovovala. Dialógové nezáživne scény sa miešali s gore šťavnatými a slušne prevedenými. Nečakal som to, že to poviem, ale tento Art ma bavil. Nehrá sa na nič, na čo nemá a v podobne ladených filmoch sa prihliada hlavne na gore stránku a tu zvládol do cela solídne. A, že pritom je trocha vaty už nikomu neublíži. Tento film a mnoho ďalších boli stvorené len za jedným účelom, trocha obohatiť hororový žáner. A tu nemôžem zabudnúť nespomenúť Hotel Inferno 2: The Cathedral of Pain, ktorý mi to tu najviac pripomínal. Nie príbehom, ale krvavostou sú si veľmi podobne. A aj keď sa dávno o originalitu nejedná, tak i takéto dielko si nájde fanúšikov. A aj keď ja k nim zatiaľ nepatrím, tretí diel môže všeličo zmeniť  A tak to vyzerá, že klaun Art bude nová hororová ikona a po tejto časti, mu to aj celkom prajem.

Wednesday (2022) (seriál)

Popravde som tento seriál v blízkej dobe na pláne nemal. Zmenilo to až to, že všade čítam o tomto seriály kladne alebo i negatívne správy. A tak som bol zvedavý, ako seriál osloví mna a môžem v klude napísať, že som celkom spokojný. Ikonická Ricci v tejto roli bola fantastická, vedela vynikajúco navodiť deprimujúcu náladu. Ale podľa mna sa nedá porovnávať s J. Ortega. Lebo CH.Ricci nebola stredobodom pozornosti a aj tak si vybojovala jednu z nezabudnuteľných postav v rodine Addamsovcov a to napriek tomu, že každá z postav bola bravúrne obsadená i zahraná. Za to Ortega to v tomto prípade mala oveľa jednoduchšie. Všetko sa točilo okolo nej a ona udávala smer, kam bude seriál napredovať. A zo strany nevýraznej rodiny na čele zo strašným Gomezom  nebolo až tak ťažké zažiariť, ale i tak to Ortega zvládla bravúrne. Jej ironické až pohŕdavé poznámky boli vždy trefne a niektoré z nich sa stanu hádam i  kultové. Vizuálne je tiež pekne zvládnutý a dosť mi pripomínal Harryho Pottera. Detektívna stránka troska zadrhávala, ale hlavne bola dosť predvídateľná, lebo uhádnuť, kto za tým všetkým je nie je až tak ťažké. Monštrum mi pripadalo, ako keby vyliezlo z Mlžnej hory a bolo príbuzným Gluma. Takže o originalitu sa tiež nejedna, ale v tejto dobe sa originálne monštrum hľadá veľmi ťažko. Ja som spokojný i keď niekoľko  výčitiek mám, ale i tak pozitíva určite prevažujú. Je to určite jeden z najlepších seriálov Netflixu za posledné roky.

The Accursed (2022)

Začiatok ma dosť navnadil i naštartoval. Bol vizuálne premakaný a tiež celkom atmosféricky, trochu mi pripomenul filmy od Sama Raimiho. Lenže potom to začalo byt až neznesiteľne rozťahane a otravne. Od toho začiatku, do posledných desať minút sa tu nič nedialo. Je fakt, že tu bolo niekoľko dejových liniek. Jedna sa zameriavala na detektívnu činnosť kamarátky, druhá zas na problémy v dome a tretia na nezaujímavé a zbytočné postavy u ktorých som nepochopil načo tam boli. Mohlo byt z toho oveľa záživnejšie dielko, len režisér by sa musel predtým trocha odviazať a to neurobil. I keď vizuálne mi to pripomínalo produkciu Sama Raimiho, tak prevedením vobec. Jedna dosť efektná ruka  s drápami bola solídne prepracovaná, ale len tá nemohla tomuto filmu zvýšiť razanciu. A  ani originalitu, keď niečo veľmi podobne som už videl v Kliatbe z temnot. Koncový Démon bol ťažký frajer čo sa týka vizáže, ale už ani on nemohol zastaviť vlažne pocity z premárneného potenciálu. Slabé 3*.

Lovci duchů: Winchesterovi - Mistři války (2022) (epizoda)

Zase je to nevýrazne i keď prepracovanejšie ako predchádzajúce epizódy. Je pekne, že aspoň zatial každá časť ma svoje monštrum, ale to na začiatku mala aj Hrozba z Temnoty, ale tam to bolo skoro dokonale, čo tu už na začiatku skoro ani priemerné. Čoraz viac mam obavy, ci sa mi aj oplatí v tomto seriály pokračovať. Slabé 3*.

Lovci duchů: Winchesterovi - Jsi ztracená malá holka (2022) (epizoda)

Tu mi už vadilo zase monštrum. Bolo ako z tretej cenovej ponuky a aj príbeh o nom bol celkom smiešny. Toto bolo viacej roztomile ako strašidelne. To čo mala hrozba z temnoty, tu celkom chyba a to takú temnu zrelosť, tu len vidím naivnú detinskosť. Hodnotím hlavne vizual, ostatne je veľmi slabé. Slabé 3*.