• Mysteriózní

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Silno mrazivý snímok. Film ma nepustil,stále ma držal v napätí, ako to s postavami dopadne. Mal niekoľko nudnejších scén, ale ktoré vždy vykompenzoval krutosťou alebo šialenosťou. Kamera bola úžasná ako aj herecké obsadenie. Scenár mal tiež moje sympatie, ale keď by som sa v tom viac vŕtal, našiel by som viacero nelogickostí, ale nemení to nič na tom, že ma film bavil. Je tu krásne znázornená psychika muža idealistu, ktorý rýchlo musí prehodnotiť svoje ideály, alebo je to úplne inak. Výprava do sveta šialenosti, čim vyšinutejšia myseľ tým lepšie. Za pointu, ktorú som netušil a ta ma naozaj odzbrojila,dávam 5*, lebo ta bola čisto nepredvídateľná.

Hooligans (2004)

Tak tomu sa povie "mazec". Dialógy boli fakt sprosté a tak Srandovné, viackrát som sa s chutí zasmial nad dianím vo filme. Bol veľakrát úsmevný a to hlavne kvôli spracovaniu, ktoré neraz bolo fantazmagorické, hlavne vedelo pozitívne naladiť, to si robím srandu, ale vážne, spracovanie bolo ukážkovo dráždivé. Film sa zameriava na viacero generácii, bitky, drogy, bujará zábava a niekedy aj boj o svoj život, tak toto všetko prežívajú postavy v tomto filme, užívajú si , pokiaľ sa dá, lebo všetko raz skončí a to oni vedia. Herecky sa mi to tiež páčilo a viackrát mi tento film pripomenul Trainspotting , či sa mi to len zazdalo, alebo tvorcovia sa naozaj nechali trocha inšpirovať, týmto kultom, ale ja už neviem. Soundtrack bol skvelý a k filmu sa hodil. U mňa silné 4*, len mám par výhrad, preto nedám najvyššie hodnotenie.

Pes baskervillský (1939)

Prostredie bolo ponuré, temné a stvorené na legendu. Holmesovi to neuveriteľne pálilo a rozhovor s jeho priateľom Watsonom bolo vtipné i sympatické ako aj herecké prejavy, neboli dokonalé, ale slušné boli určite. Film je silno ladený do gotického hororu, všade samá hmla, cintorín, ponuré sídlo a tak u mňa prevláda spokojnosť.

Černá kniha (2006)

Tento film skladá poctu ľudom, ktorý riskovali životy a životy svojich blízkych na záchranu ľudí a neboli to lekári a ani hasiči, ale obyčajní ľudia, ktorým záležalo aby druhí netrpeli, boli tu aj kurvy, ktorí mysleli len na svoj prospech, ale aj to patrí k takým situáciám. Je to aj o špionáži, ktorá vo vojne nemôže chýbať a k tomu patria aj krásne ženy. Film je posiaty ťažkými a krutými scénami a film ich vedel veľmi pôsobivo vyzdvihnúť. Od začiatku až do konca si film udržuje silnú úroveň, nenudí a nemá ani žiadnu hluchú scénu. Aj keď film je o nacistoch, niesu tu žiadne ideológie, od toho som bol ušetrený, chvála Bohu. Film nieje silný len príbehom, ale aj castingom a to hlavne Carice van Houten bola vynikajúco vybraná, hodila sa do tejto role aj ju zahrala s veľkým rešpektom. Fantastické, fenomenálne, už som dlho nežral takto ladený príbeh. Do dvoch hodín režisér vsunul krutosť, sentiment, akčnosť, lásku, oddanosť, ale aj ľudskú prefíkanosť a ľahostajnosť. K životu patri aj nespravodlivosť a tá tu má silné zastúpenie, ale na každého raz dôjde.

Simon Birch (1998)

Nelákal ma tento film a ani obsah ma nezaujal, ale nebola to taká tragédia, ako som si predstavoval. Príbeh bol veselý i smutný a takto sa to striedalo ako na hojdačke aj keď tých smutných scén tu nieje až tak veľa. Vela vecí tu bolo brané na srandu, keď nad tým uvažujem celé to na vtipu bolo postavené a tak je tu máličko dramatu, bola tu snaha ako tá, keď Baseballová lopta zabila matku, to mohlo byť chápané ako irónia života, lebo to bola jediná lopta, ktorú Simon odpálil v živote a hneď aj niekoho zabil. Film má vtip, pár dialogov bolo dosť zábavných a inteligentných, len je tu veľa nudných pasáži. Ako komédia to beriem, ale ako drámu nie. Lebo jediná silná scéna bola tá, kde autobus plný detí spadol do jazera a dospelí boli v koncoch a tak deti museli prevziať iniciatívu.

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Vykradačky, vlámačky, pouličné bitky, za všetkým bol Rocky, všetci to už s ním vzdali, lebo všetci vedeli, že je to len malý hajzlík, ktorý nič iné nevie. Ale jediný človek, ktorý je ešte na jeho strane je je ho matka, aj keď je zločinec v očiach matky je stále jej syn, ale aj ona má len jedny nervy. Rocky má v sebe veľa zloby a potreboval ju niekde vydať a box mú veľmi zapasoval. Ale je stále arogantný, drzý, tvrdohlavý a má v sebe neukojiteľnú nenávisť. Newman ako vždy hral skvelo, ale pre mňa najväčšou hviezdou bola Pier Angeli, bola krásna, mala príjemný hlas a dobre sa na ňu pozeralo a hrať tiež vedela, ale hlavne do toho drsného sveta vniesla niečo príťažlivé a milé. Sú tu emócie, je tu aj nejaké to posolstvo, len tých boxerských zápasov tu nebolo veľa a keď aj boli, nevenovali sa ani tak zápasom ako iným, v tej dobe nepodstatným veciam. Pochopil som, že film nechcel byť len o boxe, ale chcel ukázať ako sa z mladíka stáva muž, alebo aké starosti prežívajú bežný ľudia, no mne to troška vadilo. Box bol zachytený len tak vlažne a preto dávam 4* a už viem, kde Stallone čerpal inšpiráciu pre svojho Rockyho.

Revenant (2009)

Tak ideme nato: Je to komédia, nie originálna, ale pekne šľape. Najprv vykradnuté nemocnice a potom hold zabíjačka zloduchov práve začala. Keby tento film bol natočený do roku 2003 dám hádam aj plný počet, ale v roku 2009 bolo veľmi veľa podobných filmov a práve tento ich riadne kopíruje. Ked hral valčík a pritom sa odohrávala akčná scéna, vykríkol som len jupííí. Hlášky boli vydarené, nie všetky, ale väčšinou sa vydarili. Srandovný film, ináč sa brať ani nedá.

Vše o Evě (1950)

Už začiatok napovedá, že film sa bude niesť v duchu irónie a nadneseného humoru. Film má neskutočne prepracované dialógy, sú inteligentné a to aj v tedy, keď sú brané s riadnym humorom. Eva vstúpila do sveta povýšenectva, pokrytectva a sebaklamu, ale hneď od začiatku mi neprišla ako šedá myška, ale ako dievča, ktoré niečo chce a to, že sa náhodou zoznámila s hviezdami, ktoré obdivuje, nebola až tak velká náhoda, presne taký pocit som mal a aj sa mi potvrdil. Evka ide tvrdo a odhodlane za svojim snom a tým je, že úplne nahradí hviezdu Margo či na doskách, ktoré znamenajú svet alebo aj v osobnom živote. Neveril som jej to dobráctvo, rolu chudinky hrala dokonale, ale za tým všetkým bola faloš a pokrytectvo. Film má krásny a príjemný vizuál, prenádherné exteriéry a dokonalo bravúrnych hercov aj ta mala falošná hača, ktorú som hneď od začiatku nemal rád, ale preto môžem povedať, že Anne Baxter ju zahrala presvedčivo. Nečakal som takú dokonalosť, ale dostal som ju, v podobe hercov, dialogov, príbehu, každý detail mal film premyslený a ten koniec, proste paráda.

Svět podle Garpa (1982)

Ten príbeh okolo počatia Garpa som vo filme počul viackrát a vždy to bolo úsmevné a zmyselné. Príbeh bol parádne rozvinutý a pútavý. Matka Garpa bola silná žena, plná silných argumentov, len neviem či chránila svojho syna alebo svoje ego. Do doby pokým sa film do značnej časti sústredil na matku, film ma veľmi bavil, ale ako sa Garp osamostatnil, už to stratilo srandovnosť i dôvtip, a začala jazda dramatickou džungľou a to už hraničilo zo silnou klišéovitosťou. Na pozadí vidíme tragédiu, ktorej predchádzalo žiarlivostné vypätie a ľudská malichernosť. Aj tak prvá polovica bola vyspelejšia, lepšie sa na ňu pozeralo. Život nám vie nadeliť šťastie, ale nám ho vie aj vziať no, ale vo viacerých prípadoch si za to môžeme mi sami.

Příchozí z temnot (1921)

Film je o alchýmii, láske, o túžbe aj smrti. Čakal som, že príbeh bude temný a strašidelný, ale čakal som márne, lebo nedisponoval ani jednou z týchto zložiek. Dejová linka je trocha komplikovaná, lebo v niektorých scénkach som sa trocha strácal. Hudba ma tiež neoslovila. Čakal som od tohoto filmu oveľa väčšiu záživnosť, ale vobec to nesplnil.