• Mysteriózní

Cliffhanger (1993)

Stallone je pán, čo tu dovádzal ani Arnie na to nemal, milujem tento film a i keď má niekoľko slabších chviliek, stále má čo ponúknuť. Nádherná a zaroven drsná príroda, drsný Sly i jeho záporný kolegovia, pozriem si to kedykoľvek a negatíva niesu, takže jasných 5*.

St. Agatha (2018)

Od sestry agathy som čakal hlavne iný príbeh. Bol som prekvapený, že sa nejedna o ducharčinu, keď to začalo tak tajomne vstupom hlavnej hrdinky do kláštora, ktorý bol na odľahlom mieste a ani on, ani jeho prostredie nevyzeralo vábne. Na filme mi vadilo hlavne chovanie postav, ktoré má naozaj riadne iritovali svojim naivno detinským správaním. Finálny zvrat bol riadne nedomyslený, povedal by som, že bol celkom vypustený. Bousman je dobrý režisér, ale teraz to celkom nevyšlo.

Mercy Black (2019)

Toto bolo tak neoriginálne a fádne. Vymyslený príbeh školačiek, ktorý sa zhmotnil do skutočnosti, ako keby podobných príbehov tu už aj tak nebolo dosť. Ale to najhoršie ešte len prišlo o čosi neskor v podobe lacného, hnusne trápneho bubáka, ktorého by sa nenaľakali, ani deti v škôlke. Pointa i všetko ostatne v príbehu išlo mimo mna, asi kvôli predvídateľnosti. Ale nesral ma tak veľmi, kvôli ponurej atmosfére, ktorá v par momentoch bola fakt silná, preto aspoň silne 2*.

Vozka smrti (1921)

Geniálne dielo po všetkých smeroch. Má to hlbku, posolstvo, v každej dobe aktuálne ( až keď niečo stratíme, si uvedomíme, čo to pre nás znamenalo). Ked sa ma niekto opýtal, aký film z nemej éry ta napadne ako prvý, moja odpoveď bola dvojica Kabinet doktora Caligariho a Upír Nosferatu, ale po tomto zážitku k nim pribudla i vozka smrti. Nádherný film i smutný zaroven. Jedine čo by som vytkol je postava umierajúcej ženy, vobec nevyzerala ako umierajúca. Ale inač okrem tohoto, nemam filmu čo vytknúť.

Nightshift (2018)

Neskutočne nesympatický herci na čele s hnusnou herečkou v hlavnej role. Príbeh bol slabý a predvídateľny a nepomohlo ani akože vypointované finále, ale ktoré bolo, aspoň pre mna jasné, hned od začiatku. Vraždy nulové, atmosféra tiež žiadna a pred ešte nižším hodnotením ho zachránil fakt, že poslednej dobe som videl oveľa horšie sračky.

Třeba jsi vrah (2018)

Parodia na klišé v hororroch s vynikajúcou dávkou irónie i krásnym nadhľadom, ktorý mi teda bol po chuti. Je to vyrozprávané zaujímavo, odkazy na známe horrory som uvítal a uvítal som i kombináciu masky s Jasonom, náramne im to pristalo. Je tu slušná vybíjaná, bodycount dosť vysoký a s gore sa rozhodne pohrali. Ja som sa bavil.

Mr. Sardonicus (1961)

Videl som to opakovane, tak už len doplním moje dalsie dojmy z filmu. Nie je zvykom, aby pred začiatkom filmu  režisér osobne pozdravil divákov, ako to urobil v tomto filme William Castle, ktorý rozjarene predstavil svoj film" zabijackým priateľom" ktorých takto neformálne nazval divákov tohto filmu. Už to nasvedčovalo, že režisér do tohto filmu vložil emócie, veselosť a túžbu, že ako on je spokojný s výsledkom tohto filmu, tak dúfa, že budú aj diváci a u mna to zabralo. Vizáž Mr. Sardonicusa bola v čase natočenia filmu určite ojedinelým zjavom a i keď v tejto dobe sa už vytratila iskra úžasu, stále má čo táto postava ponúknuť aj v tejto dobe trikov.  Zaznie tu veta" Čo pán povie, to Skull spraví", len by ma zaujímalo, či tá veta prvýkrát zaznela po vylúpnutí oka alebo už pred ním. A ten alternatívny koniec ma neprestane nikdy prekvapovať, svojou originalitou a nadčasovosťou. Je to stále na hranici medzi 4 a 5*, ale niečo mi hovorí, že na tú najvyššiu metu nemá, lebo videl som nespočetne veľa podobných filmov a tento sa odlišuje len záverom, ostatné som videl už aj niekde inde a aj pred týmto filmom. 31 film z diskusie V.R.K.(1.11.2023). Parádna gotika, temná, fantasticky prepracovaná s originálnym príbehom, ktorá sa mi z nejakých príčin dlho skrývala. Pripomenulo mi to príbehy o Draculovi, ale len v začiatkoch, potom si už ide svojou cestou. Cintorín, stredoveká mučiareň, temné prostredie hradu, koč predierajúci sa hmlou i nocou, všetko toto dôkladne poznám, ale i tak ma to tu potešilo. Slušne odvedená práca ako za kamerou, tak i na režisérskej stoličke ako i na tej hereckej (Oskar Homolka). Som uchvátený, troška viac zlomyseľnosti a išiel by som do plných, ale i tak silné 4* mu rozhodne dám. A ten alternatívny koniec bol fenomenálny.

Visitor Q (2001)

Už si niekedy dostal ranu do hlavy?Už si niekedy zmlátil svoju matku? Aj takéto otázky sa breberajú vo filme a film je tak dobrý, že si na ne aj odpovedá. Sonda do jednej Japonskej rodiny, kde je otec šialený dokumentarista, matka bitá pracháčom od syna, syn je šikanovaný od spolužiakov, dcéra je prostitútka, no viac sa to hádam zamotať nedalo, ale dalo, lebo na scéne sa objavil návštevník a ten tiež normálny nebol. Za celú dobu filmu ani len jedna normálna postava, čisté šialenstvo. Sú tu znázornené všelijaké možne úchylky, ale sú bráne s takým nadhľadom, iróniou a niekedy aj sebairóniou. Film má veľmi kludné tempo, hned začiatočná posteľná scéna má vyše desať minút, na všetko je tu čas. Tie vypučené bradavky a z nich striekajúce mlieko, no Miike nemôže byť normálny, normálneho človeka by toto nenapadlo. Nasmial som sa ako jeden bujak. Jedná extrémne šialená jazda, rodina z Texaského masakru má vážnu konkurenciu.

Drive Angry (2011)

Je jedno či je film prešpikovaný akciou, bola riadne tuctová a sršala klišéovitosťou. Celkový príbeh je tak fádny a neoriginálny až som sa troska hanbil za tvorcov. Dialógy boli tupé ako aj cele spracovanie. Ale po týchto negatívách, sú tu aj pozitíva za ktoré sa film oplatí pozrieť. Triky boli na dobrej úrovni a par scén bolo aj zábavných a vtipných. Tvorcovia sem vsadili citovú hlbku, ale nerozložila ma, hádam by sa tak stalo, keby za to film stal, no v tomto prípade nestal. Je to čisto na dve hviezdy, ale ja dávam tri, mám nato dôvod.

Válečná generace (2013) (seriál)

Je päť priateľov, je vojna a každý z nich ma v nej určite miesto i úlohu a dali si sľub, že do Vianoc sa všetci stretnú, ale ako to pri takýchto sľuboch býva, sú v rovine zázrakov a tu sa žiadny nekonal. Po tomto stretnutí už nič nebude také ako predtým,ani oni nebudú taký ako predtým. Práve pri takýchto filmoch som rad, že sa môžem zobudiť, lebo tu sa dá zivot ľahko stratiť. Par postáv, par príbehov, jedna z nich bude mesačná hviezdička a ostatný budú bojovať na fronte alebo vo vlaku do koncentračného tábora. Vidíme tu postavy plne ideálov, ale ako film pokračuje tak sa radikálne menia ich postoje a charaktery a to čo si predstavovali je nenávratne preč. Je tu všetko čo si predstavujem pod pojmom vojna ako beznádej,krutosť,nenávisť,strach a smútok. Tie chvíľkové upútavky z tej doby sem náramne pasovali. Len mi tu veľmi vadili dve veci, jedna je ta, keď bratia bojovali na fronte, vždy nejakým zázrakom prežili, zdalo sa mi to prehnané, neveril som tomu, že je to možné a za druhé nenávisť Poliakov k židom, je pravda, že k mi veľkú náklonnosť nechovali, ale bolo veľa Poliakov,ktorí stratili život práve kvôli záchrane života židov, tak nechápem prečo ich vykreslili ako nenávistne svine, naozaj všetci neboli taký, toto dosť zneuctili. Všetci piati mali strašne šťastie,vo vojne musí byt vždy, ale v takejto miere určite nie,to už hranici z naivitou.Tieto dve záležitosti pripravili film o jednu hviezdu, ale aj tak ako celok je impozantný.