František je děvkař (2008)

Snímek, který je na podobné úrovni jako nedávno vzniknuvší Chyťte doktora. Pointa se sice trochu ztrácí, ale film se ani nesnaží ji někde hledat a spíš sází na jednoduchost a přímočarost. Esem v rukávu je jednoznačně děvkař Polášek, který má však k životu velmi apatický přístup, ožívá jen když se kolem něj šustne nějaká sukně nebo když se mu začne přitápět pod domácím nevěrnickým kotlíkem. Ve vedlejší roli exceluje můj oblíbenec Peťa Čtvrtníček, jinak jsem si nějakého dalšího extra hereckého výkonu nevšiml, snad na Frantova hrubiánského bratra... Typický český humor, trocha ironie a nadhledu a voilá, komedie o nevěře je na světě. Škoda jen té chybějící hloubky filmu, pointa byla skutečně jen velmi povrchní. 3/4 *

Oko bere (2008)

Příjemná oddechovka, která nemůže urazit ani ohromit. Kupodivu mě však svou "pohádkovostí" a happy endem v americkém stylu příjemně pobavila. Scénář se dá očekávat vždy pět minut dopředu, proto film staví především na dobrých hercích (Kevin Spacey asi vévodí) a hezkém vizuálním kabátu (například barvevnost, kamera...). A také mi něco přinesl, už chápu změnu proměnné v praxi, ale to počítání mi pořád nějak nejde do hlavy :-) 3 1/2*

Chyťte doktora (2007)

Příjemná česká nízkorozpočtová komedie, která je však herecky postavená pouze na Taťáně Vilhelmové, která si střihla dvojroli. Michal Malátný je herecké střevo, jeho neustálý úsměv na rtech a neschopnost zahrát vážnou scénu mi lezly krkem, ale na roli doktorského "slona v porcelánu" se kupodivu docela hodil. Pan režisér však chtěl snímek obohatit o známá a zajímavá jména, proto si camea zahraje nespočet lepších herců, než sami protagonisté (snad krom pana primatora se slušivým beebrem). Možná trochu je to trochu smutné, to však nemění nic na tom že film je přitažlivý pouze svou "roztomilostí", která je způsobená hlavně úsměvným scénářem a dospěláckou dětinskostí pana doktora.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Poslední (?) Indiana se nese v duchu předchozích dílů, v něčem je překonává, celkově mi však hlavně kvůli závěru připadá lehce lacinější. Ano, v každem Indianovi byla trocha té mystiky, která však vždy vycházela z nějaké rádoby historické události, ale křišťáloví mimozemšťané mi už vyvolávali úsmšv na rtech. Ale první 3/4 filmu jsou nezapomenutelná jízda, které se asi předchozí díly nevyrovnají. Harrison je stále ve formě a herecky zraje, Shia, ač je mi nesympatický, se také předvedl a tvrdé děvušce Kate to v uniformě také slušelo. Steven vytvořil pro film úžasný vizuální kabát, který se snaží podobat starším dílům, přesto však chytře vměšuje vizuální moderní efekty jako dechberoucí výbuch atomovky či odlet E.T.ho domů na závěr. Na tenhle film se budu muset ještě párkrát podívat, abych si dosyta uýil té znovuzrozené pozitivní energie Indiho příběhů a i přes jisté připomínky, které k filmu mám, nemůžu jinak než za 5*, protože Steven plně naplnil má očekávání.

Good bye, Lenin! (2003)

Pod plápolající rudou zástavou uprostřed betonového chladného sídliště pochodují tisíce vojáků a za nimi se plazí stovky obrněných vozidel. Lidé s mávátky s nuceným nadšením aplaudují pod dozorem mnoho vysokých představitelů strany. Přesně takto vypadaly přehlídky moci, jejichž hlavním cílem bylo zastrašení a umlčení. To se však na přelomu 80. a 90. let změnilo a my máme tu možnost žít konečně v demokracii, kde už žádné zastrašující přehlídky nejsou zapotřebí. I snímek Wolfganga Beckera začíná podobnou přehlídkou, která však má být už tou poslední. Na pozadí doby pádu Berlínské zdi nám ukáže příběh jedná poměrně obyčejné berlínské rodiny, které však pád zdi přinese nejen dobré věci, ale i trable v podobě umírající matky, přesvědčené komunistky, která kvůli komatu o pádu zdi neví. Při sledování filmu se tu a tam usmějeme, jedná se však především o poměrně vážné drama které na velmi ostrém příkladu srovnává propastní rozdíly mezi životem za oponou a před ní. Herecké výkony jsou vynikající, kamera také, autorům se však nejvíce povedlo nastínit život před rokem 89 i na takových maličkost jako na honu za okurkovou skleničkou. O tomto filmu se jen těžko píše, ten se musí vidět … :-)

Let's Dance 2 (2008)

Zajímavý film pro člověka, který nenávidí hip hop... I přes to jsem se rozhodl (samozřejmě kvůli holce) že to překousnu a film zkouknu. A kupodivu jsem byl mile překvapen, jednalo se sice o bezduchou sračku, ale mistrně udělanou, kamera i tance byly opravdu geniální a muzika mi také nevadila, tak proč zbytečně kritizovat? Snímek svůj účel splnil, jistě ani větší ambice neměl a jistě i slušně vydělal... :-)

Mlha (2007)

Film s atmosférou hustou jako mlha mě po zhlédnutí přikryl zvláštním splínem, který ne a ne vymizet. Knižní předlohu od mistra Kinga jsem nečetl, přesto si myslím, že je to jedna z nejlepších (ne - li nejlepší) adaptací jeho knihy, které jsem zatím měl tu čest vidět (i když Jízda na střele se mi také líbila). Možná je to také jménem pana režiséra, který se sice odtrhl od svého oblíbeného vězeňského prostředí, ale náboj jeho filmu zůstal stejně silný. Pocit neustálé beznaděje a zoufalství, křivdy a nepravdy kroutí střevy diváka jak čočka zapitá mlékem až do poslední vteřiny filmu, Darabont si totiž nechává největší morální pecku až na závěr. Snímek i zajímavě vykresluje chování lidí v krizové situaci, veškeré sociální cítění padá a z člověka se stává šelma jen se dvěma možnostmi - agresí nebo únikem. To vše snímá slušná kamera a podkresluje dramatická hudba. Efekty nejsou sice nijak úžasné, to však nic neubírá kvalitě filmu. Hvězdičku především ubírám za přetaženou stopáž, některé scény jsou podle mě až příliš natažené, a také za spíše televizní výkony herců, které tímto nechci nijak ponižovat, ale na Darabontův film (např. ve sroznání se Shawshankem) poměrně chabé. Odteď když bude ráno mlha, tak snad radši nepůjdu do školy :-)

Iron Man (2008)

Po prvním Spidermanovi nejlepší filmová adaptace komiksu, která od té doby přišla do kin. Plecháček Rob Downey srší nejen humorem, ale i slušnou akcí, takže je oprvadu na co se těšit. Smekám a doufám, že nový Hulk bude stejně povedený.

Suprhrdina (2008)

Jak už jsem mnohokrát zmínil, v dětství jsem byl velmi ovlivněn filmy o všelijakých superhrdinech a proto jsem doufal, že tento film bude příjemným oživěním mých vzpomínek, při kterém se zasměju. Ano bylo to sice úsměvné, ale bohužel na nápady velmi chudé. Scénu od scény jsem si pouze říkal, sakra, to už jsem někdy viděl... Každá scéna, každý záběr je totiž jen zparodizovanou kopií jiného hero filmu, které vznikly v poslední době (především Spideeho), a proto celý snímek působí jenom jako zvláštní slepenina, která mi spíše oživila své kopírované vzory. Leslie byl nevýrazný a trošku mě zklamal, triky průměrně podprůměrné a herecké výkony také. Přesto mě však většina scén rozesmála a to je hlavní účel takových filmů, proto za tři. Určitě jedna z nejlepších parodií poslední doby (možná že jsem trochu ovlivněn tématem), ale na staré "Nielsenovky" z 80. let to ani zdaleka nemá.

Skeletoni (2007)

Nadprůměrný amatérský, podprůměrný profesionální, takže jaký vlastně film? Takový na mezi... Pointa je celkem slabá, ale seriálová epizoda na začátku skvost... Ty zhulence jste si však mohli odpustit... :-)