Bella a Sebastián (2013)

Rodinný film s prostoduchým příběhem a roztomilým klučinou. Je to takový ten film na nedělní dopoledne, který sice nepřepnete, ale večer už si na něj nevzpomenete.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Digitálními efekty úchvatné alternativní zpracování další klasické pohádky, tentokrát šípkové Růženky. Spíše se ale snímek věnuje Zlobilce, tedy spíše Zlobě, což bylo opravdu hezky zpracováno, některé silné scény (především to, jak přišla o křídla), bohužel střídaly slabší (tři víly), ale těch bylo naštěstí mnohem méně. Celkově zde vidíme na pozadí pohádky a klasického kontrastu čistoty pohádkových tvorů vs. zkažených lidí mnohem hlubší příběh, který se věnuje vývoji postavy "zlé čarodějnice", jak ji známe z klasických podání. Přes obrovskou bolest a zlomené srdce sledujeme vnitřní boj, odpuštění a nakonec téměř mateřskou lásku - tedy tu pravou lásku, která jako jediná může Růženku zachránit. Mně se tyhle fantaskní příběhy s prostorem pro fantazii diváka líbí, kdyby byly vynechány zbytečné scény s již zmíněnými třemi vílami, nechutně sladkým princem a podobně, hodnotil bych asi ještě výše, i když přiznávám, že z velké části asi proto, že mám pro takové příběhy slabost. Ještě bych vyzvedl efekty a výpravu - super! Spousta originálních tvorů a výborně nastíněný kontrast mezi lidskou a pohádkovou říší. Angelina jako vždy úchvatná :-)

Zmizelá (2014)

Dlouho jsem neodcházel z kina po filmu tak rozebraný jako právě po Gone girl. Je těžké o tomhle filmu cokoli bližšího povídat, aby člověk nespoileroval, v tom je totiž obrovské kouzlo Zmizelé, že si film s divákem hraje. Prolínající se roviny vyprávění Nicka a Amy, ještě v kombinaci s Amyiným deníkem člověka chvíli matou, aby po části filmu začal tušit, že vše není tak, jak se zdá. Najednou se zde rozbíhá neskutečná hra manipulací, lží a mystifikací, která ústřední dvojici přičítá role figurek na šachovnici, z nichž jen jedna však může dát mat. Takové napětí, zvraty a eskalace událostí, to se jen tak nevidí. Rosamund Pike naprosto zářila, zde je nejen krásná jako vždy, ale i herecky úchvatná. Nemám absolutně co bych vytknul a skoro mi i přijde, že je pro tenhle film 5 hvězdiček málo... Neskutečné, smekám jak před autorkou knižní předlohy (která se podílela i na scénáři), tak před režisérem a samozřejmě herci. Nejlepší film Finchera (a to je co říct), podle mě jeden z nejlepších filmů vůbec. O tom svědčí i to, že se hned po první projekci těším, až se budu moci podívat znovu. Ještě takový poznatek na konec - asi v půlce filmu jsem trochu rýpavě nechápal motivaci jedné z hlavních postav (nebudu konkretizovat, abych nevyzrazoval děj), ale vše se logicky vysvětlí a odhalí jen chorou mysl a naprosto dokonale vymyšlený ďábelský plán. Scénář je ultraperfektní!

Jak vycvičit draka 2 (2014)

V porovnání s jedničkou, která je naprosto perfektní ve všech ohledech, je tohle fakt slabé a hlavně zbytečné. Je to prostě další z "dvojek", která se živí úspěchem jedničky, nepřichází s ničím novým a nebýt úžasné animace, byl by to naprosto zbytečný film, což je vlastně ale i tak. Každopádně se mi stalo po delší době, že mě film opravdu nudil a musel jsem se nutit, abych udržel pozornost a vůbec to dokoukal. Příběh je klasické milionkrát ohrané klišé, nové postavy jsou nudné a hraní na city, kdy Bezzubka dělá roztomilé ksichty snad každou minutu, mi tak strašně vadilo, že kvůli tomu srážím ještě jednu hvězdičku. To je jak Kocour ze Shreka a jeho roztomilý kukuč, postavte na tom film a úspěch máte zaručený. U mě teda ale ne. Jen mě štve, že tohle pokračování kazí pověst jedničce, která pro mě zůstává jedním z nejlepších animáků vůbec. A taky mě štve, že to místní popcorňáci zase sežrali i s navijákem. Pro děti na zabavení dobrý, ale mezi jedničkou a dvojkou je neskutečný, téměř propastný rozdíl. Howgh.

Beowulf (2007)

Úchvatné! I když obličeje jsou pořád ještě trochu toporné, je to právě to jediné, co mohu vytknout. Jinak je vizuál dechberoucí. Perfektně zobrazený mýtický sever, temná atmosféra a poetický podkres vytváří dokonalou pozici pro vyprávění bájného příběhu o velkých leč omylných králích, o slabosti našeho druhu, moci lásky, touhy a chtíče. Tenhle film v mnohém přesahuje pouhou dějovou linku, nese s sebou poselství, které odhalují činy a jejich důsledky, které měly zůstat zapomenuty. Každé další shlédnutí mě stále víc přesvědčuje o tom, o jak výjimečný film se jedná. "Nes mě ve své paměti, však ne jako krále a hrdinu. Ale jako muže, omylného muže."

Pompeje (2014)

Fakt jsem si přál, aby to byl dobrý film, protože je to úžasné téma. Jenže ono je to tak strašně blbý, že to nezachrání ani herci. Scénář napsal někdo z Marsu, jak zpívají Harlejáci ve své písni, celý je to strašlivě přitažený za vlasy a jediné, na co se dá opravdu koukat, jsou souboje gladiátorů. Jenže to je dost málo a celý je to tak emotivně plochý a navíc strašně naivní, že to vychválit nejde snad za nic. Když se zamyslím, tak se to celé odehraje ve dvou (třech?) dnech, v nichž se hlavní hrdina zamiluje - pochopitelně do dcery vysoce postaveného Římana -, stane se přítelem na život a na smrt s gladiátorem, se kterým proti sobě mají nastoupit a navíc ještě k tomu všemu stihne pomstít genocidu svého kmene. To vše za otřesů země, které kdo ví proč nejsou dostatečných varováním, že by se mělo vyklidit pole a následného ohňostroje z Vesuvu. Co víc si přát, že? :-) 2* za výpravu, kostýmy a herce.

Ranhojič (2013)

Chvílemi trochu naivní, ale rozhodně nevšední historický film, který tak trochu mimoděk poodkryje i pokličku středověké společnosti jako takové a zobrazuje ji realističtěji, než jiné "pohádkové" nesmysly. Některé věci spadaly trochu do klišé, ale vnímám to sdělení, které nám chtěl Stölzl říct a to je podstatné. Dovolím si takovou poznámku: těžko říct čím to je, že my se od středověku někam dostali, kdežto muslimové, tehdy mnohem vyspělejší, se dostali právě do středověku...

Lucy (2014)

Nemastné neslané. Je to spíš takové zamyšlení, příběhu se zde moc nedočkáme. Velmi otevřený konec má pravděpodobně provokovat, na mě to působilo spíš jako laciný výstřel do vzduchu s tím, že se to chytne u těch dnešních pseudofilosofů. Žádnou postavu jsem si během filmu nestihnul zamilovat, fízlovský kápo tam byl vyloženě navíc a Freeman se zde objevil jen proto, aby tu bylo o hvězdu víc a na film to víc táhlo... Tři hvězdy dávám za akční scény a drzou syrovost (surovost?), se kterou je nám film servírován. Rozhodně to ale mohlo dopadnout mnohem lépe.

Robin Hood (2010)

Velkolepý snímek věnující se alternativní variantě příběhu Robina Hooda, respektive samotnému počátku příběhu o tomto legendárním zbojníku. Výborná hudba i herecké výkony jsou zasazeny do velkofilmu, který obsahuje vše, co má velkofilm mít. Vzhledem k mé nadměrné a nutno říct že neočekávané spokojenosti jsem ochoten zapomenout i tu jednu jedinou hloupou scénu, kdy se děti z lesa přidávají do bitvy proti francouzskému králi. Závěrečné titulky potom jen podtrhly nezapomenutelný filmový zážitek! Pro mě jasných 5*.

Když si Chuck bral Larryho (2007)

Průměrná komedie s nadprůměrným Sandlerem a několika skvělými momenty, ty však střídají slabší části, takže je konečný výsledek tak někde mezi.