Svatba na bitevním poli (2008) odpad!

Za posledních cca 20 let bylo v ČR natočeno velké množství hodně špatných filmů (je to mimo jiné tím, že se za režiséry začali vydávat lidé, kteří s touto profesí zřejmě nemají vůbec nic společného), ale tenhle kandiduje snad skutečně na ten úplně nejhorší. Film bych popsal takto - NIC, prázdno, jeden velký blábol. Přitom zde hraje množství slušných herců, ale kde nic není, ani smrt nebere. Na rozdíl od spousty ostatních lidí nepovažuji Bolka za dobrého herce (kromě Kurvahoši, kde mu Bohouš perfektně sednul - možná i proto, že hrál částečně sám sebe) a tady se to opět jen prokazuje, jeho herecký projev prostě nemusím. Dušan Klein nikdy nebyl nijak skvělý režisér a snad kromě prvních Básníků točil věci maximálně na úrovni nedělního večera či dopoledního programu v českých televizích, ale tohle jsem od něj opravdu nečekal. No co už.... 7,5%

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Film jsem viděl už několikrát a pořád mě prostě baví. Návod, jak jednoduše lze natočit skvělou komedii - bez jakékoliv křečovitosti a klišé, kterými se vyznačuje velké množství současných (rádoby)komedií. Spojení Jaroslav Žák + Martin Frič už fungovalo ve Škola základ života a funguje i zde. Neuvěřitelně zábavné, se spoustou tehdejších filmových hvězd - které hvězdami skutečně byly - zejména pánové Marvan, Nedbal, Plachta, Pešek, atd.. Četl jsem spoustu Žákových knížek a všechny stály za to, ale jejich filmové převedení je skutečně nadmíru povedené. Pokud se chcete opravdu pobavit, neváhejte. 100%

Sedm (1995)

Sedm je fakt nářez. A stačí k tomu tak "málo" - scénář, režie a především Freeman a Pitt v hlavních rolích. Pitt jen potvrzuje, že je dobrý herec a v některých rolích (a mezi ně patří i tato) dokonce skvělý. Je to samozřejmě tak trošku pohádka, ale ten motiv vražd, postupy vraha, dvojice hlavních protagonistů a především ta ATMOSFÉRA, plná deště a tmavého, depresivního prostředí velkoměsta - tak tenhle mix dělá z filmu opravdovou pecku. Film mě obrovsky pobavil a překvapil svým závěrem, ten jsem opravdu v takovémto provedení nečekal. Později vzniklo několik dalších filmů s podobným námětem, ale na SEDM se dívají z poměrně uctivé vzdálenosti.100%

Přátelé (1994) (seriál)

Ne, ne a ne. Na Českou republiku se sneslo velké množství seriálů, z nichž je pár dobrých, či skvělých, ale většina je stejná jako Přátelé. Naprosto nezábavné dialogy, přiblblý scénář a neustále dokola se opakující rádobyvtipy, které jsou předvídatelné minutu dopředu a jsou stále stejné. Opravdu si nemyslím, že jsem suchar (jak mně bylo doma díky kritice tohoto seriálu řečeno) a rád se pobavím i z blbostí, které nedávají smysl, ale tenhle seriál mezi tento typ zábavy skutečně nepatří. Jedinou hvězdičku dávám za 3 pěkný ženský v hlavních rolích a to zejména za Courteney Cox - teda před tím, než se stala anorektičkou. Mužské osazenstvo je silně nesympatické. A to že postavy ze sebe dělají často blbce, aniž by to bylo vtipné, je jen důkaz, jak pitomý a laciný je často americký "humor". 15%

M*A*S*H (1972) (seriál)

Nemám rád přehnané komentáře, ale u tohoto seriálu musím říct jedno - je skvělý. Dle mého je skutečně snad téměř geniálně natočený, spojení prostředí války (které ve skutečnosti muselo být šílené) a toho obrovského množství neuvěřitelně trefného a inteligentního (i když občas přisprostlého a buranského) humoru je výborně zvolená kombinace, zabalená do skvělého hávu. Viděl jsem každý z dílu minimálně dvakrát a i přesto mě to neustále baví. Je samozřejmě několik dílů - a to především z pozdějších epizod - které trošku svojí kvalitou zaostávají za zejména prvními díly s Henrym,Frankem a Trapperem, ale i přesto jsou minimálně hodně dobré. Prakticky každá postava je ojedinělá a herci jsou pro role snad zrození. Český dabing nemá chybu (naši známí - Čechoameričané - tvrdí, že česká verze je mnohem lepší než originál), ale mě osobně by zajímalo, zda je tak skvěle vyvedený český překlad, nebo je to obrovské množství hlášek v každém díle stejné i v originále. Vždyť v každém dílu je minimálně 10 (slovy deset) neuvěřitelně trefných a vtipných momentů se skvěle reagujícími (glosujícími, vtipkujícími) hlavními hrdiny. Tolik vtipu a zábavy, jako obsahuje jeden díl seriálu MASH nemá celý přiblblý seriál "Přátelé" dohromady. Za mě jednoznačně 100%.

Zelená míle (1999)

Jo, bavilo mě to, takový film se málokdy vidí. Skvěle zvolení herci, ojedinělý příběh, ale přehnaně dlouhá stopáž a až moc velký (možná větší, než opticky zvětšený M.C. Duncan v roli obrovského černocha jménem John Coffey) příběh, vyladěný téměř do až moc velké dokonalosti. U jiného Darabontova filmu - Vykoupení z věznice Shawshank - jsem napsal toto: "Když jsem film dokoukal, tak jsem přemýšlel, zda není až moc dokonalý a zda už nebalancuje na hranici skvělého filmu a díla cíleně točeného " pro diváka", neboli líbivého filmu. Ale musím konstatovat, že ačkoliv se k této hranici dost často blíží, tak ji nikdy nepřekročí a v tom je snad právě to umění (nejen režiséra)." U Zelené míle mám podobný pocit, ačkoliv mě nedostal tak jako "Vykoupení". Nicméně pořád opravdu dost dobré. 85%

Forrest Gump (1994)

Většinou nemám rád americké velkofilmy s velkými ambicemi na Oskary, ale Forrest se mi vážně líbil. Velkou zásluhu na tom má ale Tom Hanks, který Forresta ztvárnil dost ojedinělým a dle mého neopakovatelným a silně zapamatovatelným způsobem. Jinak je to jeden velký "sladký" příběh o geniálním pitomcovi, který je ale hezky zaobalen a zároveň "srážen dolů" (není myšleno v kvalitě filmu samotného, ale právě v té "dokonalosti a sladkosti") negativními zážitky z jeho života (válka, soukromé vztahy). Možná by se dalo říct, že je to učelově a snad i manipulativně natočený film. I přesto obrovsky zábavný a po zásluze ceněný. Ale jak říkám - zejména díky Hanksovi. 90%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Krásný film se skvěle zvolenými a stejně tak skvěle hrajícími hlavními protagonisty. Tim Robbins a Morgan Freeman se pro role snad narodili a stejně tak ostatní herci skvěle zapadají do tohoto příběhu - obzvláště James Whitmore, který se stejně jako Robbins na svoji roli neuvěřitelně hodí. Když jsem film dokoukal, tak jsem přemýšlel, zda není až moc dokonalý a zda už nebalancuje na hranici skvělého filmu a díla cíleně točeného " pro diváka", neboli "líbivého filmu". Ale musím konstatovat, že ačkoliv se k této hranici dost často blíží, tak ji nikdy nepřekročí a v tom je snad právě to umění (nejen režiséra). Není to úplně dokonalé, ale moc k tomu nechybí:95%.

Avatar (2009)

Nechápu tak vysoké hodnocení..... To stačí vizuální obraz (namodralé figurky), který mně osobně začal po 15 minutách naprosto nudit, k tak vysokému hodnocení? Naprosto pitomý příběh - a ne 100x omletý, ale ještě horší - zlo versus dobro, "americké" figurky, atd... Ještě k tomu ta strašlivě dlouhá stopáž. Existuje velká spousta filmů, které jsou natočené čistě jen pro efekt, ale jsou aspoň zábavné a člověk se u nich nenudí. Avatar však mezi ně nepatří - u filmu jsem usnul, 10%.

Byli jednou dva písaři (1972) (seriál)

Pro mě osobně patří tento seriál společně s Chalupáři a MASH na stupně vítězů. Výborný scénář a naprosto skvělé výkony pánů Sováka a Horníčka v hlavních rolích táhnou celý seriál, ale stejně tak ostatní osazenstvo celého seriálu se činí. Co ale dokáží "vyplodit" hlavní dva představitelé, nad tím někdy zůstává rozum stát. Vlastním a naprosto neopakovatelným způsobem ztvárňují dva pavědce, kteří bádají a bádají...... Každý díl jsem viděl několikrát, ale stále mě baví jednou za čas se na některý z nich podívat a objevit i nějaké další detaily, kterých jsem si prozatím nevšiml. Neumím si v hlavních rolích představit nikoho jiného a je třeba říct, že při "neúčasti" pánů Sováka a Horníčka by seriál zdaleka nebyl takovým, jakým je. Vrchol inteligentní a zároveň nesmírně zábavné televizní seriálové tvorby. Nelze jinak: 100%