Tekken (2010)

Narozdíl od "DOA" se Tekken bere víc vážně. Více se chová jako drama a méně jako samozvaný barvitý fetiš. Což je dobře z hlediska potemnělé atmosféry, dramatičnosti, ztotožnění se s hlavním hrdinou, který svým vítězstvím v turnaji vykupuje celou společnost. Na druhou stranu absence nadhledu připravuje film nejen o přímočarou zábavnost, ale především o dospělou promyšlenost. Najde se tu totiž řada nadstavebních motivů, které jsou jen načrtnuté, ale nedovedené do konce. "Tekken" místy překvapuje náznaky politického vyznění, vykreslením turnaje a jeho mediální presentace jako jednotícího společenského prvku. Jako celek ale končí na půli cesty....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/dvojka-hernich-adaptaci-doa-na-zivot-na.html

DOA: Na život a na smrt (2006)

Námětově a příběhově samosebou neuvěřitelná hovadina. Expozice mě hrozně srala jak svojí ostentativně efektní formou, tak přiblblou manifestací tzv. sexy ženství. Pomyslným předčasným vrcholem je v tomto směru megavypatlaný akční moment, v němž zlodějka Christie vyhodí do vzduchu podprsenku, polonahá vypraská skupinku policajtů a v rámci interpunkce vklouzne do letící podprdy, přičemž souběžně chytí do ruky taktéžplachtící pistoli a zamíří poslednímu stojícímu na rozkrok. Panenko skákavá, chyběl mi luft ! Jakmile ale přijmete míru nadsázky a motivické stupidity, začne to fungovat....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/dvojka-hernich-adaptaci-doa-na-zivot-na.html

G. I. Joe (2009)

Spolu s "Mumií" nejlepší Sommers. Opět jde o skupinovku s povytaženou ústřední postavou. Je potřeba si uvědomit, s čím má divák co do činění. Jakou má látka povahu, míru nadsázky a motivickou hloubku. "G.I. Joe" je infantilní ( ale ne zas tak moc), militantní ( překvapivě střídmě) popcornová zábava. Tam, kde se "Transformers" tváří závažně a modernisticky, přiklání se "G.I. Joe" k dobrodružnější a brakově rozvernější rétorice ( Sommersův trademark). Film má dobrý scénář, dobře pracuje s postavami a motivy. ...více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/gi-joe-r-s-sommers-2009.html

Ostrov (2005)

první třetina je nadějná...Bay je střihově umírněný, snaží se víc vyprávět a jeho reklamní hyperkompozice docela funkčně podtrhávají futuristickou odtažitost látky...zhruba v polovině se to zvrhne a vypuknou akční orgie...samy o sobě zábavné, ale značně neladící s nastavenou mírou nadsázky...a závěrečná dvacetiminutovka je scénáristicky nejen dokonale zbytečná a zabije dobře rozvrženou výchozí situaci ( dystopická metafora totalitní společnosti utvářející hodnoty a měřítka), ale vrství se tu jedna debilní vizuální manýra za druhou...situace vrcholí polibkem ústředního páru, který nejprve zakryje a posléze opět odhalí oslepující záři zapadajícího slunka...a s finálnímí výjevy osvobozených klonů pobíhajících otevřenou krajinou jsem si fakt s definitivní platností uvědomil, že se na režijní sesli ztopořil kokot...

Saltová (2010)

Veliké překvapení ! Z trailerů jsem pochytil přepísklou nadsázku, stylish paruky a cool výrazy Angeliny a říkal jsem si: Proč ? Jenže výsledný tvar dost klame tělem. Pod nánosem komiksově efektní poetiky ála "Wanted" se skrývá příjemně archaický, devadesátkový thriller prosycený mezinárodní politikou a až existenciálními momenty tísně a odcizení ( v určité části filmu se divák přestane s hrdinkou ztotožňovat, přestává jí důvěřovat a jen ji sleduje)....více tu...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/zeny-v-akci-colombiana-salt.html

Colombiana (2011)

Luc Besson solí scénáře pro svojí akční produkci jak Baťa cvičky. A je to dost poznat. Neustále se obrací k minulosti francouzského thrilleru s potenciálními existenciálními přesahy ( osamělý jedinec stojící stranou systému). Což je samo o sobě sympatické, ale mohlo by to být třeba někdy i trochu důsledné - ale dejme tomu. Větší problém je, že se - opět nedůsledně - obrací i k minulosti vlastní ( "Brutální Nikita", "Leon"). Výsledné výplody pak dějově povážlivě řídnou. Mají zajímavé motivy, sem tam nějaký humor, sem tam atrakce, do toho nedopracované postavy a chudičké zápletky. Něco je mi na téhle francouzské výrobně sympatické. Filmy si udržují jakýs takýs standard, na nic si nehrají a v podstatě drží jednu z nemnoha linií současného akčního řemesla. Ale chybí tu alespoň jeden dotaženější titul, který by téhle fabrice dal aspoň na malý moment lepší renomé. A přitom by stačilo celkem málo....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/zeny-v-akci-colombiana-salt.html

Rychlí a zběsilí (2009)

Společně s prvoplánově popcornovou jedničkou je čtyřka vrcholem série ( byť jsem neviděl třetí - "Tokijskou jízdu", ale podle všech ohlasů je právě tenhle díl nejslabší ). Lin ještě tolik neonanuje nad dramatickou epikou, která látce víc škodí, než pomáhá, protože nevhodně vytahuje scénáristické nedostatky a plochost postav. Čtyřka je kratší, nesnaží se ještě tolik tvářit jako velký sofistikovaný blockbusterový akčňák. Dramatičnost ještě tolik neretarduje zápletku. Herci si uchovávají svoje charisma a akční scény jsou podařené. Bavil jsem se....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/rychli-zbesili-fast-furious-r-j-lin-2009.html

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Nakonec mě to přesvědčilo, ale celou první polovinu jsem s tím docela slušně zápolil. Onanie - z hlediska komediální nadsázky i přepísknutého pojetí hlavní postavy. To se prostě stává, když dáte výjimečnému herci až moc prostoru. Ale pak se začal zahušťovat konflikt s Moriartym, vynořily se vazby na historicko-politický kontext ( blížící se dvacáté století a s ním nástup nových technologií a neodvratnost světové vállky), vyprázdněně efektní rekonstrukce/ prognózy začaly konečně dávat smysl a zapadat do vyprávění ( viz skvělý závěrečný souboj, který se vlastně neodehraje) a celý film získal potemnělejší charakter...více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/sherlock-holmes-hra-stinu-sherlock.html

Titanic (1997)

Pro mne jeden z nejlepších filmů devadesátých let - myšleno v kontextu amerického mainstreamu (aniž bych přitom shazoval americký mainstream, jde jen o kategorizaci a specifikaci tematických a formálních východisek - zasazení do žánrového spektra atp.). Když proběhl kiny Avatar, bavil jsem se s řadou lidí, kteří obhajovali způsob, jakým zde Cameron aplikuje žánrová klišé. Pod tím vším se většinou latentně skrýval finální argument: "tak se podívej na Titanic !". Titanic je lepší film - byť k sobě mají vlastně docela blízko svojí lyrickou nadstavbou. Což lze považovat za další kritické hledisko: lyrika Avataru těží z požitku z dívání se ( podpořeného 3D efektem). Lyrika Titanicu je hluboce propracovaná a složitěji metaforicky komponovaná. Nejde přitom o žádné hluboké umělecké rozjímání, jde o čitelné obrazy, paralely a motivy, které jsou na sebe naskládány do komplexního tvaru. více zde..http://blacklsays.blogspot.com/2012/05/titanic-my-heart-will-go-on.html

Slepice a kostelník (1950)

Při sledování agitek se snažím oddělovat od sebe diskurz společensko-historický a kriticko-estetický. Neznamená to přitom ignoraci soudobé společenské situace a ideologické roviny filmů. Jde mi spíš o vytvoření nějakého komplexnějšího, prokreslenějšího náhledu, který by primárně nespájel oba úhly pohledu, tzn. nebral v potaz ideologičnost filmů ( a s tím související další aspekty - zde především osobní osudy zúčastněných umělců) jako hlavní kritický aspekt.V případě filmu "Slepice a kostelník" to ale s ohledem na osud herce Vlasty Buriana šlo jen dosti obtížně....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/slepice-kostelnik-r-o-lipsky-j-strejcek.html