Wentworth - Legacy (2021) (epizoda)

Skvělý seriál a uspokojivé zakončení. Pamela Rabe byla naprosto úžasná.

Kostlivec (2023)

Těšil jsem se na horor a dostal drama se zmateným bubákem, který ve mně vyvolával spíše lítost. Chybělo mi postupné budování atmosféry, originálnější příběh a alespoň trochu charismatičtí herci. Režisérův předchozí atmosférický snímek Host mě bavil mnohem více.

Wentworth (2013) (seriál)

Po Oz a Orange is the new Black další skvělý seriál z vězeňského prostředí. Sympatické obsazení, napětí si to drží stabilně po celou dobu trvání a především Joan Ferguson (Pamela Raben) - to je prostě skvěle zahraná záporácká postava, jedna z nejlepších, co jsem viděl.

Slepice a kostelník (1950)

"Víš, Tonku, my nikoho do družstva nenutíme." Tahle věta, myslím, mluví za vše. Odporná, lživá agitka poplatná své době. Řemeslně a herecky se tomu nedá moc co vytknout, ovšem příběhově se jedná o propagandistickou srágoru. Na Buriana, kterému účast v této dožínkové taškařici nijak nevyčítám, je smutný pohled.

Muž v povětří (1955)

Není to zas až taková budovatelská hrůza, herci hrají, co jim scénář dovolí, smíchy se u toho člověk nepotrhá, ale pár úsměvných scén se najde. Celkově svým způsobem docela milé, téma takové cimrmanovské. Burian to ještě udýchá, ale už je jen stínem svých předchozích rolí. Za to, co si po válce užil, přidávám hvězdu navíc.

Přežít kriminál (2000)

Snímků z vězeňského prostředí jsem viděl už vícero a tento mi přijde asi nejméně autentický, uvěřitelný, co se zobrazení syrovosti prostředí i jeho klientů týče, šablonovitost gangů i jednotlivých postav, jejichž osudy mě nechaly chladným, působila chvílemi až směšně. Na druhou stranu některé bitky byly pěkné.

Pasti, pasti, pastičky (1998)

Afektovaná Chytilová a její afektované filmy. Ten námět se mi líbil, ale zpracování bych přenechal jinému.

Román pro muže (2010)

Viewegha beru jako úspěšného a čtivého spisovatele, ale tematicky už je trochu vyčpělý a stejně vyčpěle působí i film, navíc vybalancovat rozkročení mezi komedií a dramatem umí jen málokdo.

Koputus (2023)

Náhodou docela příjemný snímek s pomalejším tempem, ale hutnou atmosférou.

R (2010)

Depresivní snímek z vězení v království dánském. Mladému delikventovi se dostane celkem luxusního ubytování a sympatických spolubydel, kteří ho rychle zasvětí do chodu "nápravného zařízení". Multikulturní prostředí nabízí možnost poznání rozmanitosti a morálních zásad různých etnik a současně dává příležitost, jak zvýšit svůj sociální status a postoupit ve zdejší hierarchii ze stupně "koště, který je dobrý tak akorát na vytírání hajzlů" spoluprací, přičemž každý dobrý nápad, který zvýší efektivitu místních obchodů, je po zásluze odměněn. Zkušenost, že pokud si s vámi někdo bude chtít vytřít prdel, tak si ji pravděpodobně vytře a vy mu za to ještě poděkujete, se také počítá. Jako bonus - teda pokud jste to ještě nevěděli - zjistíte, že se nikomu nedá věřit a práskání kamarádů se příliš nevyplácí. A že při pozvání na kafe byste měli zpozornět. Ne vždy ale dostanete šanci tyto získané informace využít v praktickém životě - v první řadě jde o to, abyste pobyt vůbec přežili.