Díra u Hanušovic (2014)

Syrová vesnická realita. Místy bych řekl že film dělá z vesničanů až příliš “středověké“ burany. Humor veskrze žádný, ale to režisér Krobot měl zřejmě v úmyslu. Natočené je to kvalitně, zahrané taky, ale scénář je bída. Za zkouknutí to stojí, ale víc nic.

Železná srdce (2014)

Film vypadá od začátku velmi naturalisticky. Divák si užije rachotu tankových pásů, vytí přetížených motorů, cinkání odražených kulek a spoustu dalšího co nezbytně k válečnému akčnímu filmu patří. Efekty jsou nadprůměrné, zvláště svítící munice stojí zato. Trochu jsem se občas zasmál naivnímu zpracování samotných bojů. Například při útoku na zakopané němce s protitankovými děly jedou americké tanky přes odkryté pole rychlostí důchodce o holi, přičemž osádka je do půl těla vylezlá z věže a pálí na nepřítele z kulometů, přičemž samotný M4 Sherman má na výšku skoro 3 metry, takže Brad Pitt by měl životnost cca 10s a bylo by po filmu. Ale co…. Je to přece jen film…. Pittovi role drsného, ale spravedlivého seržanta pěkně sedne a vůbec celá partička z tanku je celkem povedená. LaBeoufa bych skoro nepoznal a Jon Bernthal, který mě už zaujal v zombíkách, rozhodně v roli hnusáka nezklamal. A ten souboj proti Tigerovi je pěkně udělany, takže hvězda plus.

Černá labuť (2010)

No čekal jsem víc. Jak už zde někdo psal je to hodně prvoplánovité. Od začátku lze celkem snadno předvídat děj a především závěr. Film nejde extra do hloubky a Natálie Portman hraje jako by snad uměla jen jednu výrazovou polohu. Vincent Cassel, pokud je na scéně, hravě přebírá veškerou pozornost. No a abych jen nekritizoval přece jen je se na co dívat a závěr, na který jsem se těšil, je pěkně vygradovaný. Hudba Čajkovského je stále fantastická.

Zlatník Ondra (1995) (TV film)

Za předlohu jedna hvězda, za Václava Postráneckého druhá. Třetí za odvahu točit pohádku. Jinak to je na dvě a půl...

Ďáblova dílna (2007)

Tenhle film rozhodně není pro každého. Prostředí nacistického lágru je vylíčeno bez zbytečného patosu, ale o to více s chladnou realitou. Film je inspirován skutečnou historickou událostí (operace Bernhard), kde skupina židovských vězňů padělá ve velkém zahraniční měnu s cílem destabilizovat jejich hospodářství. Film je věrně natočen a děj postupně graduje. Hlavní hrdina (mistr padělatel Salmon Sorwitsch) je výborně zahraný, stejně jako většina vedlejších postav, včetně hlavního esesáka. V průběhu filmu vás bude občas mrazit, ale rozhodně stojí za to ho vidět. Závěr je pak velmi povedený. 70%

Tři bratři (2014)

K této pohádce jsem přistupoval s velkým očekáváním. Nedalo se jinak, vzhledem k tomu kdo psal scénář, kdo režíroval a kdo psal hudbu. A také se k tomu přidala zvědavost s trochou napětí, jak se tvůrci popasují s naprosto tradičními a poněkud obehranými, leč stále skvělými pohádkovými tématy. Takže budu tentokrát přísnější. Obvykle tvůrcům stejného žánru trochu promíjím protože jsem rád, že v tom dnešním pohádkovém marasmu vůbec něco točí. V první části pohádky se střídají lepší i slabší momenty. Hudba je vesměs výborná. Scéna ve věži s vynikajícím Jiřím Lábusem a temnou hudbou i zpěvy je perfektní. Ostatní je průměr. Zachraňuje to nadprůměrná hudba a pěkné exteriéry. No uvidíme dál.... Druhá část pohádky začíná vykreslením pohádkového lesa se zvířátky. Docela jsem se zlomyslně těšil na ztvárnění hlavního nenažraného predátora s tím, že dá idylce trochu šmrnc jako Jirka Lábus v první části. No Kerberos se nekoná, ale mladší děcka budou mít přece jen zážitek z dětství na celý život. Opět scéna z postele jak chlupatá bestie popíjí Portugal (či Frankovku) patří mezi lepší. Velmi dětsky orientovaná část. Tak a jemně na závěr. Trochu to připomíná Mrazíka, ale to nevadí. Zápletka je čistě naše. Vše je trochu temněji laděno, veršování je výborné. Příběh je tentokrát zcela bez sebemenšího překvapení, takže je vzhledem k těm předchozím dvoum trošku slabší. Co dodat. Jak již v úvodu Zdeněk Svěrák říká, je to pohádka především pro děti, prosta jakéhokoliv černého humoru apod. Poetičnost a místy i invence v přístupu k zaběhlým pohádkovým tématům je docela fajn. Hudba a verše jsou také nadprůměrné. Dnešním dětem na prvním stupni základky tahle pohádka vytvoří silný zážitek a jednou na pohádku budou vzpomínat jako na klasiku svého dětství. Já, coby Husákova generace, mám holt svoji Popelku a kaprála s Dorotou Máchalovou.... Ale jak jsem řekl budu více kritický takže dávám 70%. U jiných tvůrců bych asi tolik nečekal a dal bych více. Po pár dnech..... V hlavě mě to stále rezonuje. Chtěl bych aby tohle děcka viděla. Ano je to pohádka, na kterou budou naši potomci vzpomínat. Po dvou týdnech..... dávám 5 hvězd a 90%. Na vlka nezapomenu.... :-). Kam se hrabou digitální efekty... jen ty výkony těch tří bratří...

Peklo s princeznou (2009)

Toto hodnocení bude stručnější, tak se trochu omlouvám. Ono totiž není moc o čem psát. Zápletka triviální, děj předvídatelný. Koneckonců k pohádkám to prostě patří, ale moc záleží jak se kdo klasického materiálu princezen, princů, králů a pekla ujme. Pohádka je koukatelná, místami nuda, Mádl ani Voříšková nepřekvapují. Václav Postránecký s Petrem Nárožným hrají svůj vyšší standard dobře, ovšem jejich vedlejší role králů jim příliš prostoru nedává. Peklo je ucházející... rád jsem zahlédl v roli jednoho z pekelníků Borise Hybnera a Miloše Formana. Ti vždy potěší. Trochu bavit jsem se začal až v poslední čtvrtině filmu, respektive až poté co pekelníci konečně provedli "invazi" do starého mlýna. To je asi tak všechno. 50%

Operace Silver A (2007) (TV film)

Velice zdařilý počin. To musím hned na začátek poznamenat. Na TV film je to opravdu záživné drama, které nám přibližuje atmosféru v naší zemi, během německé okupace. Jedná se především o drama mezilidských vztahů několika rodin, které spolupracují s odbojem. Takže nečekejte potoky krve a masové přestřelky. Mezi herci zaujme především Ivan Trojan, jehož bezchybný výkon je spravedlivé ocenit, přestože nehraje hlavní roli. Nemá smysl to dále rozvádět... hraje výborně. Jiří Dvořák v rozporuplné roli parašutisty, důstojníka ČS armády vyslaného z Anglie coby diverzanta v boji proti okupantům , ale zároveň bezcharakterního" vošousta", který zneužívá ženy jak se mu zamane, také nezklamal i když občas přehrává. Duo "krasavic" v podání Táni Vilhelmové a Kláry Issové mě žel přijdou až přemrštěně nablblé, ba přímo kravské, takže to je asi jediná výtka k celému filmu. Stále vykulené, byť poutavé oči Kláry Issové to nezachrání. Při pohledu na Viktora Preisse v roli mocného gestapáka mrazí. Nemá chybu. 80%

Šest dní, sedm nocí (1998)

Na tenhle film se píše jakýkoliv komentář snadno. Od začátku až do konce zábava na velmi slušné úrovni. Scénář je sice předvídatelný, ale herecké výkony Forda s Anne Heche jsou natolik kvalitní, že zapomenete na mnohá klišé a budete se dobře bavit. Harrison Ford v roli postaršího pilota s nezbytnou dávkou drsného a správného chlapa v sobě, prostě umí. Tempo filmu je od začátku pěkně svižné a pozvolná změna Anne Heche z pěkné, leč trochu moderně přihlouplé pipiny v docela normální ženskou (stále pěknou :-) ), mě přišla docela přirozená. David Schwimmer a jeho výkon mne taky nezklamal. Já jsem se u filmu dobře bavil a neznechutil mě to ani tradiční happy end na letišti. 80%

Godzilla (2014)

Od tohoto x-tého zpracování godzilly, tentokrát verze z roku 2014, jsem nic neočekával, takže jsem nebyl příliš zklamán. Mnoho se na tomto tématu vymýšlet nedá, je jasné že tam bude godzilla, mnoho mrtvých, zbořená města a vůbec obecně „pěknej bordel". Po svižném začátku (už kolem desáté minuty se nám boří jaderná elektrárna, manželka jednoho z hrdinů pateticky umírá a děti utíkající kamsi do krytu zoufale křičí) film trochu zvolní. Hlavní hrdina dospívá (časový skok 15 let) a poté již nic nestojí v cestě to pořádně katastroficky rozjet. Akční podívána to docela je, trochu problém mám, že film se bere až příliš vážně. Jakoby si tvůrce skutečně myslel že útočí na Oskara a efekty vyváží negativa filmu. Scénář, má některé invence – mega potvoru krmící se radioaktivitou zvanou MUTO, která umí vyhodit pojistky v celém městě – EMP, nebo Godzillu v podstatě v roli hodné holky. Vědci se tváří vážně, vojáci v čele s mariňáky odhodlaně a Godzilla ve flotile s USS Saratoga plave vesele zachraňovat svět. No tak to už je soda. Kdo nic nečeká, tak to zvládne bez úhony až do konce, ale jinak je to celkem splácanina. 50%