• Thriller

Projekt Z aneb Jak se točí zombie film (2021)

Študenti filmovej akadémie sa rozhodnú natočiť vlastný zombie horor. Dívame sa na scény zo zákulisia - na samotné natáčanie z pohľadu tretej osoby, na 10 násobné opakovanie nevydarenej scény, výčitky režisérky, či trénovanie zombíckych pohybov... Z tohto "filmu o filme" občas plynule prejdeme na skutočnú, už zostrihanú filmovú scénu - na začiatku ktorej síce ešte vidíme klapku, a vieme teda, že je to len "akože", ale zrazu zisťujeme, že sa na danú scénu dívame už vo finálnej verzii s hudbou, už má hororovú atmosféru, a skutočne z nej mrazí. Za mňa zaujímavý koncept. Ale samozrejme z tohto by mal počas celého filmu divák pocit, že je všetko v pohode, občas síce je nejaká strašidelná scéna, ale inak všetko je plánované a hrané, a nikomu sa nič nemôže stať... Ibaže by sa naozaj niečo začalo diať mimo plán...

Sirotek: První oběť (2022)

Obrovské sklamanie. Bohužiaľ ten scenár je fakt zlý; mne zvyčajne nevadia drobné logické prešľapy atď, nie som hnidopich, ale tu je celý príbeh postavený na jednej až do očí bijúco iracionálnej pointe. Keď som sa cca v tretine filmu tým malým zvratom dozvedel vo co go, tak proste nie, nedokázal som ho dopozerať už v takom tom serióznom nastavení. Nechcem úplne spoilerovať, ale tá oná vec (strašne bizarná motivácia konania jednotlivých postáv), cez to som sa až do konca nevedel preniesť, to je tak strašne nelogické a nereálne, do toho som sa ako divák skutočne nemohol vcítiť, niečo také je možné naozaj len v zlom filme... Opakovane kritizovaná, vekovo neprispôsobená vizáž hlavnej herečky mi z nejakého dôvodu absolútne nevadila.

Černý telefon (2021)

Urobil som dobre, že som si neprečítal ten popis k filmu, našťastie, pretože teraz ho beriem za dosť závažný spoiler kaziaci zážitok. Jediné čo som o filme vedel bolo, že unesú nejakého chlapca a bude uväznený v miestnosti s telefónom. Bodka. Dej samotný sa odohráva v tuctovom americkom meste v 70. rokoch. Pomerne veľa času je venované úvodu, kde sa zoznámime s príbehom dvoch súrodencov, tínedžerov, chlapca a dievčaťa. Chodia do školy, kde sú svedkami bitiek a šikany, doma žijú s problémovým otcom a ich život pozostáva z takých tých typických amerických tínedžerských starostí. Tento úvod bol fantastický - napriek tomu, že z môjho popisu sa môže zdať, že niečo podobné nájdeme v každom druhom filme, tak toto bolo tak nesmierne pútavé, až som si v tej chvíli prial, aby sa film vydal skôr týmto smerom a aby som nebol na horore, ale na nejakej klasickej dráme, ktorá sa venuje životným problémom týchto deciek... Nepamätám si, kedy som si naposledy takto vytvoril puto s hlavnými postavami..  Vedel som, že takto ten príbeh pokračovať nemôže, a že každú chvíľu sa zvrtne na tú hlavnú pointu s únosom. Bál som sa toho, lebo ja som totiž nejak podvedome očakával, že potom to už všetko pôjde dolu vodou. Lenže nešlo, čo ma príjemne prekvapilo opäť. Celý čas som bol v napätí, malo to emócie, záver lepší, než som si prial. Žiadna vata naťahujúca stopáž, žiadne nejaké do očí bijúce nelogickosti, dobre zvolení sympatickí herci. Za mňa úplný prototyp 5 hviezdičkového filmu. Samozrejme, patrí sa dodať, že sa nejedná o horor, u ktorého sa poděláte strachom. Nejedná sa vlastne ani o horor, aj keď do tohto žánru by som ho asi teda kvôli pár drobnostiam zaradil. Nikomu zjavne nešlo o to budovať u diváka strach, tu sa primárne budovalo napätie a príbeh ako taký.

Žraločí tornádo 3 (2015) (TV film) odpad!

Dvojku som videl pred siedmimi rokmi, a čo ja viem, mňa už asi tieto typy filmov neberú. Jasne, už pred zhliadnutím musí byť každému jasné, že to neni typ komédie, čo si človek pustí aj doma sám a náramne sa celý večer baví.. Od tohto pokračovania som čakal, že to bude aspoň zase nejaká ujetá šialenosť, plná čierneho, alebo aspoň takého trápneho sileného humoru, že to bude paródia kľudne aj sama na seba, taká jednoduchá zábava pre opitých tínedžerov, ktorí by si to pustili z recesie niekde na chate.. Ale bohužiaľ ani tak by som si ten film neužil, bola by to dosť veľká nuda aj pre podguráženého diváka... Nevadil by mi nereálny WTF dej a situácie, to by som od tohto filmu priam vyžadoval, kľudne nech tie žraloky žerú ľudí na ulici, na eskalátore, nech aj vybuchujú vo vzduchu, to je jedno. Nečakám žiadnu hlbokú pointu, nečakám vlastne vôbec žiadnu pointu, ale nech sa, sakra, v tom filme aspoň niečo, ČOKOĽVEK, deje!

Krajní meze - Cesta v čase (1996) (epizoda)

Pre mňa osobne najlepšia čast Mezí. Videl som ju pred niekoľkými rokmi a úplne ma fascinovala, dnes som ju videl po 2x, a opäť by som jej dal z piatich hviezd desať. Námet kriminálky prepojený s cestovaním v čase. Napriek tomu, že sú tam samozrejme silne zahrnuté prvky sci-fi, tak ani pre ľudí, ktorí scif-fi neznášajú nejde o "hovadinu". Skvelý príbeh, zahrnuté emócie, pre mňa úplný prototyp filmu, ktorý hodnotím 5*.

Pořád jsem to já (2014)

Film mi bol doporučený len so slovami, že sa jedná o príbeh Alzheimerovskej pacientky. Neviem prečo som si pod tým automaticky predstavil typickú československú babičku, ktorá si žije vo svojom bytíku, a ochorela niekedy v 80ke. V tomto filme totiž ide o vysokoškolskú profesorku v strednom veku, ktorej deti len nedávno vyleteli z hniezda a ona je práve na vrchole svojej kariéry, chodí behávať a pije kávu v starbucks. Spočiatku jej vypadávajú na prednáškach slovíčka, postupne sa u nej začínajú prejavovať ďalšie príznaky, až sa nakoniec odhodlá navštíviť neurológa, ktorý jej oznámi onú nešťastnú diagnózu. Hlavná postava je zahraná neuveriteľne presvedčivo, priznám sa, že málokedy sa počas filmu cítim tak znepokojujúco, ako to dokázal vyvolať tento film. Zároveň ma ale trochu zamrzelo, že film nemal dlhšiu stopáž - tých 100 min vyhradených tak komplexnej téme ubehlo pomerne rýchlo, a osobne mi práve pri takejto téme chýbalo viac priestoru pre zachytenie príznakov v tej pokročilejšej fáze ochorenia a následné reakcie rodiny - čím by sa automaticky otvoril zas ďalší priestor na ešte viac emócii. Každopádne za mňa skvelý film, ktorý určite doporučujem.

Truth or Dare (2012)

Felix je utiahnutý, hanblivý chlapec, outsider, ktorý spoločne so spolužiakmi oslavuje úspešné zakončenie prváku na univerzite. Nálada na party postupne graduje, až kým niekoho nenapadne zahrať si vadí-nevadí, ako inak, v šialenom podaní okorenenú sexuálnymi narážkami, s čím ale nesmelý Felix zjavne nemá žiadne skúsenosti a vyrobí si trapas. A ani náhodou nevyzerá žeby to vzal s humorom.. O niekoľko mesiacov neskôr oslavuje Felix narodeniny a jeho priateľom prídu pozvánky na narodeninovú party. Skupinka priateľov sa postupne schádza na dohodnutom mieste, kde netrpezlivo čakajú na svojho hostiteľa. Zabudli však, že Felix je chlapec z bohatej a váženej starej francúzskej rodiny. A keďže vo vážených rodinách ide o česť, niektoré veci sa len tak neodpúšťajú... █ Ja som si ho pozrel vlastne úplnou náhodou, hľadal som niečo pomerne krátke aby som vyplnil nudný večer, nevedel som, aké má hodnotenie na čsfd, nečítal som k nemu na čsfd obsah (ktorý imho obsahuje dosť závažné spoilery), išiel som do toho bez očakávaní. Za mňa veľmi dobrý film, rozhodne pobavil, divák je po celý čas v napätí, keďze nastane niekoľko neočakávaných zvratov a po chvíli už radšej nebude premýšlať nad tým, ktorým smerom sa príbeh posunie. Bol som spokojný, určite doporučujem.

Vzkříšení démona (2015)

Netušil som, že tomuto filmu dám nakoniec len dve hviezdy. Totiž od začiatku do približne dvoch tretín ma to nenormálne bavilo, bol to taký svižný rozjazd, taká strašne pútavá príprava na nejakú hlavnú myšlienku filmu.. ktorá mi prišla úplne odfláknutá, ako keby si tvorcovia povedali, že už sa dostali na 80% rozpočtu a teraz narýchlo vymýšľali, ako to pokračovanie tak dobrého nápadu vymyslieť a naplácať do 25 minút.. hrozná škoda, naozaj som po takom luxusnom vtiahnutí do deja čakal nejakú lepšiu hlavnú pointu... malo to potenciál.. :(

Cizinec ve vlaku (2018)

Chudák Liam má dneska fakt blbý deň... Najprv v práci dostane padáka a po tom, čo po ceste domov stretne oboch manželov, ktorí sem náhodou zablúdili z The Conjuring, sa konečne usadí vo vlaku, aby mu tam nakoniec pani Conjuringová oznámila, že sa (ne)dobrovoľne rozhodol hrať jej záhadnú hru. Musí vo vlaku nájsť človeka, ktorý do neho nepatrí a musí to stihnúť do konečnej, inak mu zabijú rodinu. Na prvý pohľad úplná bizarnosť kde sa niet od čoho odraziť sa postupne mení na celkom slušný akčňák. Dej sa vyvíjal svižne, priestor tu postupne dostávalo pár rozvíjajúcich sa charakterov, z ktorých ktokoľvek mohol byť oným tajomným pasažierom. The Commuter bol presne ten typ filmu, ktorý som potreboval momentálne vidieť, nenormálne ma bavil a z tých síce len pár zatiaľ absolvovaných kinonávštev v tomto roku som z neho odchádzal s najlepším pocitom.. Rozhodne doporučujem.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

"Nenávist plodí další nenávist." Tak približne v tomto duchu sa niesla celá stopáž filmu o malomeste, kde každý každého posiela do prdele. Prvá polka bola úžasná, vážne námety sa dokázali v sekunde vystriedať s drsným čiernym humorom. Je mi ľúto že v druhej polovici už trochu poľavili, konanie postáv už IMHO mierne prestrelili a čo mi tam nakoniec chýbalo najviac bolo viac emócii, čo je strašná škoda, pretože všetky okolnosti na ne vybudované mali (keď si všetky tri hl. postavy postupne uvedomovali svojich omylov a celkovo príbeh postavený na mŕtvej dcére). Stále by to bolo na silné 4 hviezdy, ale záver ma skoro presvedčil ešte jednu ubrať, spoilerovať nechcem (je tam vôbec čo spoilerovať?), ale dosť mi to pokazilo celkový dojem.