• Thriller

Filmová hvězda (2008)

Dneska som to skukol v telke a náhodou fajn komédia, typická nenáročná jednoduchá vec na večer, s dobrým koncom, nenásilným, americkým humorom. Pozerať to sám a v celku bez reklám, asi by som sa unudil, ale keď chce človek len vypnúť a zvaliť sa večer pred telku s rodinou, tak je to fajn voľba. Ako TV komédii by som dal 4****, normálne dám 3, čo je ale stále vysoko nad čsfd priemerom, kritika ostatných je myslím zbytočne prehnaná.

Děti (2008)

Čo som to zas videl. Šťastný nový rok. Alebo aj nie? Dve sestry s rodinami sa rozhodnú spoločne tráviť sviatky v dome jednej z nich. Obidve majú malé deti, ktorým už zrejme vianočná nálada prerástla cez hlavu a pre rodičov začína pravé peklo. Už dopredu som vedel o čom to zhruba bude, ale až takýto hnus by ma veru nenapadol. Nebol to strašidelný horor, ale psychologický teror so skľučujúcou atmosférou, hlavne si užijete kopec napätia, prakticky od začiatku až po koniec. Ináč po vizuálnej stránke je ten film typická stará škola, akoby som videl film z 80r v modernom kabáte, v prípade tohto filmu je to plus, pretože to dosť pridáva na atmosfére. Doporučujem.

Atlas mraků (2012)

6 príbehov z rôznych časových období v 3 hodinách. Zozačiatku mi to pripadalo chaotické, vďaka neustálym prestrihom medzi jednotlivými príbehmi mi chvíľu trvalo zorientovať sa medzi jednotlivými postavami a dejovými líniami... Po prvej hodine som si ten film už síce užíval, ale aj tak musím povedať, že tie tri hodiny tam cítiť boli... Príbehy boli navzájom jemne previazané (štýlom, že objekt/príbeh/udalosť z určitého príbehu sa následne nepatrne mihli v príbehu inom), avšak po zhliadnutí úprimne neviem, či tie jednotlivé príbehy mali na konci ako celok vytvoriť nejaké hlavné posolstvo... Neviem, či som ten film ako celok len strašne nepochopil a unikla mi tá hlavná myšlienka, alebo na mňa len negatívne vplývala tá dĺžka filmu.. Ak to malo všetko vyústiť v nejakú spoločnú veľkú pointu, asi mali autori nejaké dva príbehy vypustiť, film by trval o hodinu menej, a divák by nemal pocit, že sa to občas tak neskutočne ťahá... A viacej by si možno všímal nejaké vzájomné súvislosti, ktoré som tam teda ja takto, bohužiaľ, zrejme prehliadol. Vzhľadom k tomu, že v každom z príbehov hrali tí istí herci, v iných rolách, snažil som sa aj všímať si, či jednotlivé charaktery, hrané tým istým hercom, naprieč príbehmi nejak vzájomne súvisia... Či sa stále ten istý herec v inej dejovej línií akoby znovuzrodí do nejakého svojho predurčeného osudu apod... ale ani toto som tam nepostrehol. Neviem, pôsobí to na mňa rozpačitým dojmom. Beriem to teda ako zaujímavý filmový projekt, ktorý dokázal spojiť 6 príbehov v jednom filme, s malými odkazmi na ostatné príbehy... Je to veľmi zaujímavý film, ktorý ale naplno nevyužil ten obrovský potenciál previazať jednotlivé príbehy oveľa tesnejšie.. V čase písania tohto komentára (14.3.2021) som to videl už po 2x, a ako tak čítam svoj starý komentár z 2014, tak som viacmenej len rozvil ten istý pocit, ktorý som mal už po 1x.. Pôvodný komentár z 15.12.2014: 3 hodiny, 6 príbehov, výsledok pre mňa rozpačitý a podľa môjho názoru zbytočne prechvaľovaný, pre mňa osobne skôr sklamanie.

Gravitace (2013)

Skupinu kozmonautov počas rutinnej opravy HST zasiahne roj neznámych vesmírnych trosiek. Tie im už stihli vyradiť komunikačné satelity a rútia sa priamo na našu skupinu, ktorá bez akýchkoľvek informácii od hjůstnu musí urýchlene vymyslieť záchranný plán B a dostať sa do bezpečia. Výborné herecké výkony hysterickej Bullock a kľuďasa Clooneyho. Takisto skvelo odhadnutá stopáž, videli sme presne čo sme vidieť mali, bez zbytočnej vaty a blbostí. Jediné čo mi nesedelo boli tie náhody na každom kroku, typu nasadnem do rakety, ktorú neviem ovládať, a ktorá je vyrobená v štáte, ktorého jazyku ani písmu nerozumiem, tak pomačkám náhodne všetky tlačítka a eniki-beniki-kliki-bé presne mi to vyjde, takisto všetky tie záchrany a manévre presné na 1mm a na poslednú chvíľu.. ale zas nič čo by sa nedalo prežiť... Zábery na ISS neskutočne super, celkovo vizuálne spracovanie na vysokej úrovni, ľutujem že som to nevidel v kine a v 3Dčku, to by bol ten zážitok isto o niekoľko tried vyššie. Každopádne veľmi doporučujem !

Ouija (2014)

No čo, kúpili dom, prebudili duchov, ale našťastie, ako to už býva, je vždy v susedstve stará indiánka ktorá im dá presný návod ako s tým všetkým skoncovať. Pomedzi to všetko až neskutočne nelogické jednanie postáv a zopár smrtí. Nakoniec, tento film ani nedal moc priestoru na rozmýšlanie, keďže divák dostane z tých blbých dialógov všetko naservírované priamo pod nos, takže váš mozog môže kľudne vypnúť a užívať si film v kine s návštevníkmi, ktorí majú vekový priemer 16 rokov a očividne si to užívajú - pozdravujem tú cca 16r dievčinu, čo sedela vedľa mňa, ktorá bola do tej sedačky snáď pribitá a zľakla sa každého zavŕzgania dverí. Ale rozhodne viac hororovosti, ako v o 90 minút neskôr videnej Jessabelle.

Jessabelle (2014)

Heh. Úvod bol luxusný, a to maximálne a bez irónie, hlavne scénka s doktormi zvládnutá na jednotku. O čosi horšie to už bolo ďalej.. Akože horor s akože ľakačkami, ktorých bolo minimum... nakoniec asi najviac strašila tá hlavná hrdinka na vozíku, ktorá bola mimoriadne nesympatická a aj ten vozík ma už k záveru sral. A z duchárskeho hororu sa ku koncu stal horor z pralesa, Samotný záver bol už fajn, ale kvôli absencii strachu nemôžem dať 3★.

Interstellar (2014)

Takmer trojhodinová stopáž, scifi, unudím sa k smrti, vravel som si. Počas úvodu som mal fakt čo robiť aby som v tom kine nezaspal, avšak hneď ako vyštartovala raketa, dej sa rozbehol a ten nudný začiatok nechal niekde v inej dimenzii. Charakterom pripomínal napríklad Apollo 13 či Iné Apollo, ale popravde, čo iné sa dá v tomto vesmírnom žánri vymyslieť, keď chcete popisovať zatiaľ kľudný let v raketopláne o pár kubických metroch.. Tieto neutrálne momenty, kým sa ešte nič nedialo zvládli fajn. Vyvrcholenie nastalo už kdesi v polovici, keď sa začali autori hrať s teóriou relativity a rozdielnym plynutím času, tie momenty boli bezkonkurenčne na 5 hviezd a totálne ma to chytilo až po záverečnú polhodinu, kedy nepochopiteľne zvoľnili tempo, a otázky, ktoré sa vyskytli počas filmu vysvetlili síce vedecky korektne, ale spôsob ktorý si zvolili bol až príliš lacný a príliš absurdný, o to horšie keď som si uvedomil, že práve na tomto celý film vlastne staval. A ten záver po závere, čo je vlastne už len čakanie na titulky, bol taký ten typický hollywoodsky happy endovský gýč. Všetko by som to dokázal odpustiť a naparil by som aj 5 hviezd, keby bolo v celom filme o čosi viac emócii, ktoré nepochopiteľne chýbali a hoci mali aj na konci príležitosť emočne diváka oblafnúť, nevyužili ju. Ale 4* si aj napriek tomu rozuzleniu zaslúži. Doporučujem.

V moci ďábla (2005)

Ťažké k hodnoteniu.. Žiadny strašiak to nebol, no svojim spôsobom je pre hororového fanúšika must watch. Prakticky celý film sa odohral na súde, s občasnými flashbackmi na príbeh Emily, ktorú posadol démon. Napísal som s občasnými, keďže tých rečí na súde je dosť a stopáž je zdĺhavá, avšak tie samotné náhľady pár dní do minulosti vôbec nie sú zlé, práve naopak. Počet tých hororovejších momentov sa dá zrátať na prstoch jednej ruky, ale kompenzujú to scény z exorcizmu, ktoré mali tú správnu satanášsku atmosféru. Doporučujem

Pod zemí (2014)

Po tom čo bola mladá historička Scarlett na výlete v Iraku u dedinčana, ktorý má v obývačke jaskynný komplex, sa dostáva do parížskych katakomb hľadať šutr mudrců. A aby mal počas deja kto skapínať, vezme si so sebou aj bandu podzemných nadšencov. Čo sa týka atmosféry, vôbec nevyužili prostredie, celý čas sa filmom tiahne síce atmosféra tajomná, ale vôbec nie strašidelná.. Väčšina ľakačiek je len vyhuknutie zvuku z úplného ticha na 200 decibelov.. Tie hororové scény boli veľmi slabé a so mnou to nespravilo nič.. Čo ja viem, pre mňa to bol dobrodružný film, hoci som pôvodne čakal odvar Grave Encounters.. Aj keď príbeh bol deravý ako rešeto, stále sa niečo dialo a bolo tam aj pár fakt vydarených scén, dosť ma sklamal koniec, bez nejakého vyvrcholenia, vlastne si vravím, či to aj vôbec aj nejaký koniec malo.. Po trojtýždňovom bezfilmovom celibáte som od tej návštevy kina čakal viac.. Finálny verdikt záleží od toho, čo ste od tohto filmu čakali, pre strachuchtivých nedoporučujem

Lekce umírání (2007)

"Ty neumřeš. Vraždí tě každý den. V jinou dobu, na jiném místě, v jiném životě." Presne tak, žiadna časová smyčka, ale niekoľko alternatívnych svetov, kde má Ian vždycky iné zamestnanie, iné koníčky, inú minulosť, a vždycky sa prebudí zo sna, kde sa mu snívalo o brutálnej smrti zo života minulého. Príde mi to ako vybudované na Matrixe, čo sa týka konkrétneho spracovania iných realít, aj typov postáv. Vlastne takto by Matrix vyzeral v alternatívnom svete. Ale je pravda, že som čakal niečo iné, niečo menej scifi, niečo viac hororové a niečo čo bude mať vyvrcholenie dlhšie ako 15 sekúnd... Aj napriek tomu, že to bol iný typ filmu aký som očakával, rýchlo som sa naladil na túto vlnu a bavil som sa. Doporučujem