• Rodinný
  • Krátkometrážní

Černý lišák 1 (1995) (TV film)

Jeden z nejlepších westernů, jaký jsem kdy viděl, srovnatelný třeba s Tancem s vlky. Na příběhu je jasně ukázáno, jak by tpo vypadalo, kdyby se běloši dokázali dohodnout s Indiány. Tady k tomu byli donuceni z důvodu, že vojáci šli do války Severu proti Jihu a v pevnostech zůstali obyčejní lidé, mezi nimi samozřejmě pár darebáků, ale ti se již najdou všade, ale většina byla pro mír a klid. Úloha černochů v osídlování a bojích o Západa v 19 století je známá z mnoha literárních děl, i to, že mnoho z nich se stalo po útěku z otroctví bratry různých kmenů. Dobrý příběh, stále plynoucí děj bez zastávky, dávám 5 hvězdiček a těším se na další díl zítra.

Buenos Aires 100 kilómetros (2004)

Bylo nás pět po argentinsku, ale přeci jinak - i tak by se dal nazvat tento výborný film, který je u nás téměř neznámý, což je, myslím škoda. Původně jsem mu chtěl dát 4 hvězdičky, ale než jsem se dostal k psaní komentáře, poznal jsem, že se mi trochu zažral pod kůži a to je neklamné znamení, že mu mám dát subjektivně hvězd pět. Je to vcelku komorní příběh party třinácti čtrnáctiletých chlapců v němž sice nikdo nehraje vůdčí roli, ale všichni mlčky uznávají intelekt hlavního hrdiny Estebana. V ospalém maloměstě, 100 kilometrů od Buenos Aires, prožívají své každodenní radosti i trápení - Esteban (Juan Ignacio Perez Roca)musí hodiny rýsovat technické výkresy, protože jeho otec si z něj přeje mít architekta, který zvelebí jejich město, chlapec však nejraději sní a své fantazie přenáší na papír - do toho přijde jeho první klukovská láska, Damien (Juan Pablo Bazzini) doma náhodou nalezne papíry, z nichž se dozví, že je adoptovaný, jak se s tím má vyrovnat, že mu rodiče nikdy nic neřekli? Kudrnáč Guido (Alan Ardel) nenávidí práci v otcově zelinářství, je i bit, Matias (Hernan Wainstein) se toulá po nocích, aby nemusel být doma s rodiči s nimiž si nerozumí, Alejo (Emiliano Fernández) zjistí, že jeho matka má milence aj. Všichni ale mají rádi fotbal, kde se můžou uvolnit a zapomenout na starosti. Chtěli by utéct z nudy reality, ale život jde dál a naděje na dobré věci je tu stále... A i Esteban se jednou bude moci sám rozhodnout.

Táta jak má být (1995)

Dlouho jsem se u komedie nepobavil tak jako u této. Nechápu nízké hodnocení filmu, ale bude to asi tím, že jsem i skaut a jedno z mých hobby je indiánština. Výborný výkon J. T. Tomase v hlavní roli Bena i chlapců z klubu,a ještě zvláště také jednoho otce mima. Typická je Benova hláška - je mi jedenáct a holky nesnáším - klukovská parta a přátelství se zakřiknutým chlapcem je mu nakonec nade vše a pozná, co je v životě to nejdůležitější. Opravdu prima zábava pro celou rodinu a tak dávám plný počet bodů

Gabriel (2013)

Velice zdařilý film pro starší děti, film plný dobrodružství, hledání, přátelství i zábavy. Sympatický výkon obou hlavních protagonistů. Tomek se ke konci filmu dozvídá, že kdysi měl ještě staršího bratra, který ho měl velice rád, který ale bohužel zahynul i s jeho matkou při autonehodě - od té doby žil chlapec u babičky a děda. Film chce ukázat, že ti, kdo pro nás někdy něco znamenali, či my znamenáme cos pro ně, tu jsou stále s námi, pomáhají nám a dávají nám sílu překonávat překážky. V tom je síla čisté lásky. Film se mi moc líbil a píšu mu plný počet bodů a brzy se na něj znovu podívám,

Zázračné dítě (1986)

Je to film nejen o objevu nadpřirozené schopnosti pohybovat předměty, ale hlavně o přátelství a pomoci, kterou občas potřebuje každý z nás. A geniální děti to mají vždycky o dost těžší, než ty obyčejné. Zrovna jako mladý violoncellista s nímž se hlavní hrdina seznámí a jemuž onen dá víru a sílu, kterou mu vzápětí při vstupu do světa velké hudby oplatí. A je typické, že závěrem uslyšíme část Dvořákova koncertu pro violoncello a orchestr. Polsko-kanadská koprodukce a zdařilý a napínavý děj. 80%.

Jankove hračky (1984) (TV film)

Pohádkový příběh plný půvabu, citu a krásy, jeden z nejhezčích, jaký jsem kdy v tomto žánru viděl, a tu bych chtěl poděkovat Puerdracovi, který mne na něj upozornil a já si ihned pak stáhl do své filmotéky. Křehký příběh zasazený do čisté přírody s hlavním hrdinou s dobrým srdéčkem a šikovnýma rukama. Nepamatuju si, že by v posledních 20 letech tento film uváděla někdy Česká televize. Nadchl mne i několikrát dojal k slzám, i k závěrečnému pocitu prostého štěstí, který vyrůstá z harmonie člověka s přírodou, takové, která ještě leckde se nachází a kterou ještě lidská hamižnost nedokázala zničit pro mrzký zisk. A v prostotě a přirozenosti přírody i lidských citů je ta nejvyšší krása a láska. Jednoznačně plný počet bodů.

Phares d'ouest (1990)

Film, který mám již šest let ve své filmotéce, ale neměl dlouho svoji stránku, proto komentuji až dnes. Je to pro mne jeden z nejlepších dokumentů o reálné cestě za historií a poznáváním, které podnikla na lodi Karrek Van skupina 12 francouzských chlapců z proslulé "Školy na lodi", která byla svého času (od roku 1969) průkopnickým pedagogickým experimentem, při němž se chlapci naučili během mnohaměsíční, a často i mnohaleté (ti nejvěrnější strávili pod plachtami až 6 let) plavby po mnoha mořích jazyky, zeměpis, přírodopis, dějepis, fyziku, mechaniku,fotografovali a filmovali, vydávali si lodní časopis, osvojili si veškeré zručnosti a dovednosti př i opravách své lodi, poznali sílu opravdového přátelství, stali se sebevědomými, zvídavými a jedinečnými lidmi. Musím se při tom přiznat, že život na lodi a plavení se po různých končinách je můj sen už klukovských let a nikdy se mi moc nesplnil, o to víc mne potěšil tento film i vědomí, že školou na lodi prošlo několik set chlapců a mohli prožít plně a dobrodružně svůj klukovský život.Tento snímek z roku 1990 je jakousi třešničkou na dortu dvacetileté činnosti Školy a výmluvně ukazuje přínosnost volnosti v růstů mladých charakterů. Mezi dokumenty je to jednoznačně jednička a jinak samozřejmě 5 hvězdiček.

Bach a brokolice (1986)

Vůbec nechápu tak nízké hodnocení tohoto filmu, který je vynikající a pro starší děti skvělou podívanou. Výkon mladičké Fanny (Mahée Paiementové) je opravdu excelentní. Kouzelný je její zvěřinec, který si s kamarádem během času založila. Zároveň přivede tento film mladé diváky k poslechu klasické hudby, jež v díle v mnoha podobách zaznívá. Svého času tyto filmy ze série "Contes pour tous" distribuoval Krátký film a zasadil se o to ředitel pan Zukal, protože poznal vysokou uměleckou a morální i zábavnou hodnotu těchto filmů (Namátkou vzpomeňme např."Pes, který zastavil válku", "Oceán za třetím lesem", "Tom Vykuk a cestující filatelista", "Velká země malých", "Vincent a já" , "Léto s hříbětem" aj). Navíc tento snímek režíroval jeden z vůbec nejlepších režisérů filmů pro mládež, frankokanaďan André Melancon a na snímku je vidět jeho typický dějový i charakterový rukopis, v němž nechybí psychologický moment. Rád dávám plné hodnocení.

Bad (2007)

Film o dyslektickém chlapci, který má se svým problémem víc potíží, než by chtěl. Film o cestě, jak společnost nutí jedince, kteří se liší, aby byli podle jejich nalinkovaného metru a když nejsou, mnozí jim to dají nepokrytě, ba často i s pohrdáním najevo, i když v důsledku jsou tito kritikové často horší než objekt jejich nevybíravého hodnocení. Ve filmu zazářil mladý Remy Thorne, jehož starší sestra je též herečkou. Čtyři hvězdičky za silný příběh.

Un château en Espagne (2007)

Přátele se někdy a za nezaviněných okolností musí rozejít, ale to neznamená, že přátelství místním rozchodem skončí, ba může být ještě lepší. To poznali i dva dvanáctiletí kluci, Španěl Esteban (Martin Jobert), narozený ve Francii a jeho kamarád Maxim (Jean Senejoux) ze sousedství. Když se rodiče Estebana rozhodli po dvou desetiletích pobytu ve Francii odstěhovat s celou rodinou na zámek ve Španělsku, započne Maxim boj o to, aby Manuel mohl zůstat ve Francii a žít s ním a jeho matkou v jedné domácnosti. Boj je úspěšný, ale Esteban si uvědomí, že by mu prozatím rodina scházela a tak se oba nejlepší přátelé rozloučí, aby za pár dní o velkých letních prázdninách Maxim přijel na zámek ve Španělsku, který naštěstí leží nepříliš daleko od hranic s Francií. Krásný příběh o nerozlučném přátelství s dobrým koncem pro všechny, jak ani jinak být nemohlo, protože oba dva kluci vyrůstali spolu od narození a byli si jako dva bratři. Film končí symbolicky ve Španělsku, kde si oba přátelé hrají. Vynikající výkony obou hlavních hrdinů i matky Maxima. V hercích uvedených výše jaksi vypadli oba hlavní hrdinové, tak je pro pořádek uvádím. Jinak samozřejmě jednoznačně 5 hvězdiček.