• Rodinný
  • Krátkometrážní

Alexandr a jeho opravdu hodně špatný a příšerně blbý den (2014)

Vše zlé je k něčemu dobré, aneb neztrácejme optimismus, když je den blbec a všechno jde nakřivo... ano to je slogan, který beze zbytku naplnila tato komedie, která mne bavila od začátku do konce a litoval jsem, že není ještě alespoň o půl hodiny delší. Alexander hrál přirozeně a vše bylo v rámci možného, žádné nelogické ztřeštěnosti, co bylo ve filmu, by se mohlo, za jistých okolností stát komukoliv, proto byla komedie uvěřitelná i vtipná a hlavně s dobrým koncem, který k dobré zábavě patří. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdičky, ale když se výborně bavil i můj taťka, dal jsem nakonec plný počet a rádi se na film po čase znovu koukneme.

Truchlivé dědictví (2004)

Velice silný příběh, kterému bych dal za sebe osobně maximálně 4 hvězdičky, ale za vynikající výkon Josepha Gordona-Levitta musím dát plný počet. Říkal jsem si opravdu s úlevou, když film skončil - ještě že to byl jen film, na jehož konci bylo napsáno, že postavy a děj je fiktivní, jinak by se něco takového jen těžko dalo unést. Ještě že poslední varování v pořádku Neil přežil a poznal, že s tím původním životem musí skončit. Jsem přesvědčen, že do New Yorku se už nikdy nevrátil, že zůstal s těmi, kdo ho mají rádi a začal úplně nový život, na nějž není nikdy pozdě. A hlavní je, že neztratil cit a touhu po čistotě a štěstí.. .Rád se kouknu na další filmy s Josephem Gordonem-Lewittem, protože hraje perfektně.

V jeho očích (2014)

Velice hezký příběh, který mne upoutal a držel v napětí až do konce... Klidný způsob vyprávění jen umocnil celkové vyznění díla, které je svým námětem dost ojedinělý a dal mi trochu nahlédnout do světa mladíka, který má od narození nějaký významný handicap. Nevím jestli bych já něco takového v pohodě ustál - to už raději být hluchý či němý, ale nevidět krásy světa? Ale jinak takový nevidomý kluk žije úplně jako jiní, to bylo takové uspokojivé zjištění. Křehký příběh o čistém přátelství s nádherně optimistickým koncem, dávající chuť do života. Závěrečné trio dvou chlapců a dívky to bylo finále krásné životní symfonie - ne nadarmo hlavní hrdina poslouchal hudbu Johanna Sebastiana Bacha, jíž jsem i já velkým obdivovatelem. S radostí dávám filmu 5 hvězd.- A dodatek: Film měl bezesporu získat Oscara o nominaci za nejlepší zahraniční film na nějž se za Brazílii ucházel - za neobyčejný příběh obyčejného života!

Bastien, Bastienne (1979)

Francie, rok 1915. Před válkou utíká vdova Catherine se dvěma syny ke své švagrové Suzan, která má jednoho syna. Linie bojů je pár desítek kilometrů od panského sídla, ale kluci zůstávají kluky a válka je vpravdě moc nezajímá, ani utrpení těch, kdož před ní prchají do vnitrozemí. Naleznou partituru chlapecké opery Wolfganga Amadea Mozarta Bastien a Bastienka a rozhodnou se, že si ji spolu zahrají, poněvadž v opeře vystupují jen tři postavy. A oni jsou také tři. Na půdě a ve skříních, i na toaletním stolku matky sesbírají rekvizity a pomůcky pro svoji hru a v průběhu několika dnů ji přehrají v krásném prostředí panské zahrady, která sídlo obklopuje. Půvabný příběh o tom, jak rozličně prožívají světa boly, mezi něž patří i válka, děti a dospělí, chlapci a jejich matky. Vtahující atmosféra a bezstarostná hravost tří bratranců přispívají ke kvalitě tohoto filmového díla. Jak je řčastým zvykem tu na ČSFD, opět nejsou uvedena jména dětských hrdinů, takže: Yves (Bastien) -Serge Dambrine, Jean-Charles (Colas) - Matthieu Lacaille a Eric (Bastienka) - Emmanuel Prat. Velice povedený artový kus, který je inovativním námětem a za všechny zmíněné klady i za radost, kterou mi vlil do žil, mu dávám plné ohodnocení.

Kluk ze zrcadla (2014)

Věnováno Fernandovi, který se narodil jako muž a pak se stal klukem - tak nějak zněl epilog filmu, který vypráví příběh kluka Fernanda, jemuž se na čas podařilo žít dvojím životem, než zjistil, že život musíme žít sami za sebe a překážkám se musíme postavit se ctí a ono to pak dobře dopadne, pokud ovšem máte chápající a milující rodiče, jaké měl Fernando a jeho bratr. Hrdina filmu je kluk, jací žijí po celém světě, ať v Brazílii, Belgii či v Grónsku, podnikavý, veselý, nemající rád nudu, přátelský i solidární. Film je i poselstvím, aby dospělí nikdy neztratili cestu ke svému dítěti a dokázali nahlédnout na jeho problémy z perspektivy mládí a vzpomenout si, že také byli ve věku svých potomků a věci, které jim dnes připadají jako maličkosti, bere mladý kluk vážně a mají pro něj zásadní význam. Fernandův otec to dovedl a to je krásný závěr filmu. Pěkná výprava i kamera, takže film i po estetické stránce působí pozitivně na oko vnímavého diváka. A sympatičtí herci ve všech hlavních rolích. Dlouho mne dětský dobrodružný film tolik nepotěšil a jemu dávám jednoznačně 5 hvězdiček a zároveň je tento komentář jubilejní 150 a film, který jsem hodnotil je 1200 filmem hodnoceným v této filmotéce. Viděl jsem jich více, ale mnohé, zejména ty sovětské tu nemají své stránky, takže konečné číslo bude zhruba o 100 větší.

Il ragazzo invisibile (2014)

Vynikající dobrodružně-fantastický film, trochu mi připadal ve stylu novodobé verneovky. Čtrnáctiletý Mikel, který se stával terčem vtipů některých svých spolužáků si koupil v čínském vetešnictví oblek, který měl být kouzelný, tak si to alespoň myslel, když se jednoho rána vzbudil a zjistil, když vyšel ze sprchy, že je neviditelný. Napřed se docela polekal, pak ale pochopil, že je to úžasná příležitost, jak se vypořádat s nepříjemnostmi života. Prvních 40 minut bylo předehrou s mnoha veselými momenty a zdálo se, že to bude spíše komedie, než co jiného, pak ovšem únosem mladé baletky, kterou měl rád začalo to pravé dobrodružství chlapce s nadpřirozenými schopnostmi, které zdědil po své biologické matce. Skvělá režie i dramaturgie, výborné výkony všech hlavních postav, nejlepší byla ústřední dvojice Miky a Stella. Doporučit lze všem, kdo mají rádi napětí a velkou fantazii, tento film přináší obojí. Subjektivně mu nemůžu dát méně než plný počet hvězdiček.

Kanadské dobrodružství (2015)

Pěkný a napínavý dobrodružný příběh, který měl spád, nasnímaný v krásné kanadské přírodě s mnoha vtipnými momenty, který mne od začátku do konce zaujal a velice pobavil. Miluju dánské a vůbec mnohé severské filmy a tenhle se přiřadil k mým oblíbeným a dávám mu 90%.Říká se, že Dánové jsou velké děti a rádi si hrají, tenhle film je přesně v tom stylu, a jak můžu ze svých třech návštěv v Dánsku potvrdit, místní obyvatelé opravdu netrpí konvencemi, jak je známe u nás a cítím se tam mnohem příjemněji, než mezi neupřímnými a pokryteckými lidmi u nás, to je fakt. Mimochodem v roli Breda se objevil Frederik Winther Rasmussen, kterého známe z filmů Detektivové a zejména z jedné z hlavních rolí ve filmu "Rychlochůze".

Noordzee, Texas (2011)

Film jsem viděl před třemi lety poprvé a velmi se mi líbil. Tehdy jsem ho neokomentoval a až dnes, když jsem si přečetl některé komentáře, jež mne ke kritice filmu vyprovokovaly. Film je bezesporu velmi zdařilým dílkem - nepostrádá cit, pochopení a jemné předivo děje mezi jednotlivými hrdiny.Příliš bych se neoháněl zprofanovanou homosexualitou, protože o ní to podle mne vůbec není, ale o přátelství v nejintenzívněji prožívaném věku chlapce. Ústřední dvojice hraje výborně, zcela přirozeně a jejich přátelství je podáno realisticky, takže jsem při prvním shlédnutí měl doopravdy strach, že to špatně skončí, což se nepotvrdilo a tak to bylo jedině dobře.Dávám 80%

Satellite Boy (2012)

Film jsem viděl v premiéře ve zlínském kině na MDFF roku 2013 a velice mě tehdy zaujal a tak jsem byl rád, že ho po čtyrech letech můžu zase vidět. Zaujalo mne tehdy to poselství přírody a předků, které Pete postupně dostal do krve. Také se mi líbilo přátelství, které bylo ve filmu tak výmluvně představeno, přátelství čisté jako ta nedotčená příroda, za kterou stojí vždy za to bojovat, což bylo pro mne tím nejhezčím z celého filmu. Proto rád ohodnocuji tento film plným počtem bodů.

Kňaz Udača Andrejevič (1989)

Jak jsme u sovětských filmů pro děti a mládež zvyklí, mají často velice dobrou úroveň a úspěšné cílí na diváky, jímž je určen, A tak je tomu i u této veselé detektivní historie. Dva dvanáctiletí žáci 5B na malém městě se zajímají o dávné dějiny jejich kraje a zvláště je zajímá doba v níž žil kníže Udača Adrejevič. Nerozluční kamarádi, černovlasý Víťa Jelchov, zvaný "Vint" (Dmitrij Golovin) a Seva Kuchtin (Žeňa Pivovarov), se rozhodnou, díky jejich češtinářce, která je pohaněla před celou třídou že se stanou strážci čistého ruského jazyka, a to zaviní celou řadu příhod, do nichž se oba postupně zapletou při pátrání po vystřižených listech ze staré knihy v knihovně a po pokladu již zmíněného knížete do velkého kriminálního případu obchodu se starými ikonami. Velice pěkný příběh a já dávám 90%.