• Rodinný
  • Krátkometrážní

Bojovník přírody (1997)

Včera jsem měl možnost vidět úžasný film, který mne poznamenal na celý den i do budoucna. Film o boji třináctiletého chlapce za záchranu přírody a divokých zvířat v ní žijících. Boj o němž předem je jasné že nemůže skončit vítězstvím, protože lidstvo není ochotno vrátit se k divokému životu v přírodě a v harmonii s ní a to se mu již brzy vymstí... Držel jsem po celou dobu chlapci palce a měl strach, jak to nakonec dopadne. Anglické titulky nebyly ani příliš zapotřebí, film je vizuálně a emotivně tak silný, že stačí mluvit i jen obrazy... Film má hluboké mravní poselství, je úžasné, že situaci přebírá do rukou třinácti-čtrnáctiletý chlapec,ozbrojený pouze lukem jehož skvěle zahrál talentovaný ROBIN MILLDOFF (nar. 23.10.1982), který výše není vůbec uveden. Výborné záběry přírody i krásný pád bagru ze skály, mne nadchly. Výkon hlavního hrdiny je excelentní. Doporučuju film všem, jimž není lhostejný osud naší planety i lidstva. Za vše výše uvedené dávám filmu jednoznačně pět hvězdiček a zároveň ho ihned umisťuji na své TOP 50.

En tu ausencia (2008)

Tímto filmem jsem se poprvé seznámil s dílem Ivana Noela a musím říci,že mne dílo velice zaujalo jednak pro poetický způsob filmových obrazů, jednak pro zajímavý a do poslední chvíle nepředvídatelný děj, který držel v napětí do posledních chvil. Sledoval jsem film očima Pabla a vcítit se do jeho náhledů nebylo ani příliš těžké. Chlapec toužil po někom, kdo by mu nahradil jeho otce, což by se možná mohlo i stát, kdyby....Film ukázal v celé nahotě a šíři lidskou omezenost, která se živí klevetami, podezíráním, místo aby pracovala na svém sebezdokonalení. Že to může vést až k tragédii, dokázal závěr filmu, i když to nebyla tragédie absolutní, přesto poznamenala všechny zúčastněné, a myslím, že nejvíce citlivou duši třináctiletého hlavního hrdiny. Vykreslení atmosféry a neitřelé záběry kamery mne přímo nadchly a tak v souhrnu všech kladů filmu mu dávám 5 hvězdiček a řadím ho i do své TOP 50. ------ Jinak se divím, že doteď neni v ČSFD film "Vuelve", jeden z posledních děl Ivana Noela.

Kanikuly Petrova i Vasečkina, obyknovennyje i nevěrojatnyje (1984) (TV film)

V druhé polovině devadesátých let zde bylo možno sehnat mnohé originální videokazety s filmy z bývalého Sovětského svazu. Nutno podotknout, že velmi mnoho kvalitních titulů, mezi než patří i tento dvoudílný televizní film. První díl "Chuligán" se odehrává na letním táboře pionýrů, kam přijede s malým zpožděním i hlavní dvojice hrdinů Peťka Vasečkin a Vasja Petrov. Shodou okolností je Peťka považován za chuligána, jehož příjezd byl oznámen, a všichni si zpočátku snaží získat jeho přízeň. Když to onen pozná, zprvu to blahosklonně využívá, ale později mu situace přeroste přes hlavu a tehdy začne pomýšlet na útěk...Je to analogie se známým románem Gogolovým "Revizor". příběh je pojat jako muzikál s mnoha písněmi a opravdu skvělým tanečním i hereckým výkonem Peťkovým (hraje ho Jegor.Družinin), kterému často s údivem přihlíží i jeho kamarád Vaska (Dima Barkov). Vše ve skvělé choreografii Vladislava Družinina... Druhý příběh se jmenuje "Rytíř" a v něm oba chlapci putují jakoby ve stopách Dona Qichota, jako rytíř a jeho pobočník Sancho Panza, cestou potkávají zajímavé lidi a do toho všeho se zpíva a tancuje. Z táborase za uprchlíky vydává učitelka francouzštiny se třemi dětmi, jedním z nich je i syn režiséra filmu Filip Alenikov. Oba dva filmy jsou skvělou podívanou,plně respektující dětského diváka, plné dynamiky a radosti. Film patří do mé TOP 50 a má tedy jednoznačně 5 hvězdiček.

Ti kniver i hjertet (1994)

Dva norští chlapci jsou hrdiny tohoto temného dramatu s komickými i tragickými prvky. Film se odehrává v roce 1960. Naivní Otto Olsen je 15-letý syn dělnických rodičů. Navenek je velmi tichý kluk, ale uvnitř hodně o všem přemýšlí. Otto je i členem fotbalového týmu, ale je vždy jen na lavičce. Když se na scéně objeví tajemný starší chlapec ,Otto se odváží hodit kámen na rozhodčího během hry. Přátelství se pomalu začíná rozvíjet mezi dvěma mladými. Druhou půli filmu poznamená tragická nehoda chlapcova otce,která změní mnohé názory, které dosud o životě Otto měl. Někdy děj osciluje mezi skutečností a snem, vše je tak umně skloubeno, že hranici často ani nepostřehneme. Rozhodně ale musíme fandit hlavnímu hrdinovi, o něhož se leckdy i trochu obáváme, ale s nímž každopádně soucítíme. Film je velice dobře filmařsky zpracován po všech stránkách s výbornou kamerou Philippa Øgaarda, která na nás působí často dojmem, že ač je film barevný, že je spíše černobílým. Ottu hraje tehdy patnáctiletý Martin Dahl Garfalk, jeho nového kamaráda Franka ztvárnil Jan Devo Kornstad, uvádím jména proto, že v popisu na této filmografii chybí. Film je velice dobrým dílem a byl během pár let od premiéry oceněn celkem 12 cenami na různých festivalech v Evropě i Americe a v Norsku získal mezi diváky hodnocení 91 %. Zapůsobil velice i na mne a tak mu dávám po zásluze 5 hvězdiček.

Malí muži (1998)

Toto je jeden z ukázkových filmů s tématem přátelství, porozumnění a láska, tak jak se píše ve starších románech pro děti a mládež. Kanadští filmaři se s úspěchem zhostili literární předlohy známé autorky "Malých žen", která bývala biblí mnoha amerických a kanadských dívek v 19. století. Román "Malí muži" je známý méně, ale přesto si myslím, že je to hodnotné literární dílo, které přímo volalo po filmovém zpracování. Ústřední hrdina Nat je nám sympatický od první chvíle, ale i dareba Dan, přese všechny své prohřešky není nikdy vyloženě nepříjemným, což dává tušit, že uvnitř má dobré srdce, což finále, po velké tragédii, jednoznačně dokáže. Vkladem filmu má být mravní poselství, že dobro vždy vítězí, ale sami vidíme, jak je problematické třeba financování takové netradiční instituce, jímž Domov pro chlapce byl, bohatí se nikdy a v žádné době nezajímali o problémy a potřeby chudých dětí a když už tak jen zprostředkovaně. Já ve filmu oceňuji především vemlouvavě ukázané věrné a hluboké přátelství, při prvním shlédnutí jsem měl slzy v očích, a film si vždy znovu a znovu rád prohlédnu. Takže u mě jednoznačně pět hvězdiček.

Já za to nemůžu! (1999)

Prázdninová komedie v produkci Thierry Lhermitta (Malý indián ve městě, např.), který si ve filmu zahrál jednu z vedlejších rolí, protože v hlavní roli jsou dvě dětské party, které soupeří o vládu nad domem na starém stromě nedaleko pobřeží jezera, kde jsou ubytováni v hotelu i dva chlapci, kteří na počátku příběhu do letoviska doráží. Určitou důležitou roli hraje ve filmu i starý pustý dům, v němž se hlavní hrdina filmu setká se starým mužem, který mu pomůže učinit důležité rozhodnutí v době, kdy už téměř neví kudy kam. Je to oddechový příběh pro deštivé prázdninové odpoledne, ale rozhodně pobaví a tak mu přes jeho jednoduchost dávám pět hvězdiček.

That's What I Am (2011)

Ten, kdo si myslí, že je to film o úchylném učiteli vůbec nic nepochopil. Je to velice dobře vystavěný příběh, který dokáže upoutat od první chvíle až do závěrečných titulků. Ukazuje, jak moc zla dokáže vykonat zlá pomluva těch, kdož nedomyslí, co vše může čestnému člověku způsobit. Hlavní chlapecký hrdina je sympatický v několika ohledech,hlavně tím,jak dokáže najít sám sebe a nepodlehnout mínění jiných, což bylo podle mne největším kladem tohoto příběhu. Původně jsem dal filmu čtyři hvězdičky, ale po opětovném zhlédnutí je měním na pět, myslím, že film si to zaslouží.

My Side of the Mountain (1969)

Starší film z americké produkce který ovšem ani dnes neztratil na aktuálnosti, spíše naopak. Je to příběh třináctiletho chlapce (hraje ho Teddy Eckless), který už nemůže dále žít ve vekoměstě, jakým je New York, a tak sbalí spacák, tábornické vybavení a se svým ochočeným mývalem odjíždí do podhorského městečka z nějž se posléze vydává pěšky do hor na obzoru. V divoké přírodě se rychle zabydlí, odbyde se zkušenost setkání s medvědem a mnoha dalšími volně žijícími tvory, sám si dovede obstarat potravu, vyprat si oděv i vykoupat se s rozkoší bez plavek v průzračném jezeře. Své obydlí si zbuduje ve vykotlaném starém stromě a žije spokojeným životem bez přítomnosti civilizace. Vycvičí si i sokola, který léta po okolí. Jednoho dne se setká s potulným umělcem a stráví spolu pár dní, než onen vyrazí na další pouť. Přijde zima a ta předvede, že bez pomocí druhých se člověk mnohdy neobejde. Je to velice pěkně vystavěný příběh s dobrou kamerou a sympatickým hercem v hlavní roli. Film dávám do své TOP 40 a tím pádem neoddiskutovatelně má i 5 hvězdiček! - Dne 6.1. 2017 jsem ho přeřadil do své TOP 10, zaslouží si to!

Velký závod (2012)

Film jsem dlouho a urputně hledal, ale nikde nebyl k dispozici, až před týdnem se mi ho po 14-ti hodinách podařilo stáhnout, dokonce v HD. Jsem členem České společnosti ornitologické, a proto jsem byl velmi zvědav na toto dílo. A nebyl jsem věru zklamán. Mnoho okamžiků tohoto filmu však pochopí jen ten, kdo měl co do činění s ornitology a prací v terénu. Postavy jsou vesměs vykresleny velice lidsky a můžeme je chápat či nikoli, ale zůstane v nás dojem, že příběh je opravdu uvěřitelný. Příroda Dánska je mi také blízká z dvou posledních návštěv této zajímavé a přátelské země, kde děti hrají opravdu rovnocenné partnery dospělým,kteří je, na rozdíl od mnoha našich rodičů, berou vesměs velmi vážně a zabývají se s opravdovostí jejich problémy, touhami a přáními, což dokazuje i závěr filmu, který je jak úsměvný, tak i celkem nečekaný. Jako obdivovatele chlapeckého přáteství mne nejvíce nadchl fakt sblížení obou hlavních rivalů - vždyť jim vždy šlo vždy o společnou lásku k ptačímu světu, tak proč být jen soupeři, když mohou být i kamarádi... Dobrý film pro děti i dospělé a jednoznačně dávám 5 hvězdiček.

Počátek Země Nezemě (2011) (TV film)

Film se ke mně dostal náhodou na You tube a protože jsem veliký obdivovatel díla Jamese Barrieho a jeho Petra Pana, byl jsem na film velice zvědav. A byl jsem velice příjemně překvapen. Hlavní představitel Charlie Rowe byl velice dobře vybrán, jeho výkon mne nadchl a počátek Země.nezemě též. Úžasná výprava filmu umocnila magické kouzlo příběhu, který jsem doslova hltal, i když byl ve francouzské mutaci, vůbec mi to nevadilo, byl srozumitelný až dost i tak. Je úžasné, jak jediná kniha dokáže upoutat tolik filmařů ke zpracování, jako právě příběh Petra Pana, který je tajným snem mnoha z nás, kteří by chtěli zůstat navždy chlapci, protože odmítají špínu a pokrytectví dospělosti. A tento příběh, který líčí, jak to bylo "před" je vynikajícím dílem, které všem příznivcům příběhů o Petru Panovi mohu vřele doporučit. Jednoznačně 5 hvězdiček.