• Rodinný
  • Krátkometrážní

Sobecký obr (2013)

Jeden pro ,mě z nejdrsnějších filmů, jaký jsem kdy viděl, ale zároveň krásný i žalující zároveň. Ukazuje bídnou tvář kapitalistického systému. který dovolí, aby žily děti v tak otřesných podmínkách, které je nutí k protizákonným činům, jen aby jejich rodina přežila. Prožil jsem celé své dětství i mládí v socialismu a tak je to pro mne tím otřesnější. Arbor je správný kluk, jehož do drsnosti okřesaly otřesné podmínky v nichž musel žít- Mne nejvíce dojala scéna, kdy v závěru filmu čekal několik dní na odpuštění matky jeho přítele Swiftyho...Silný film s velkou výpovědí.

Stůj při mně (1986)

Velice působivý příběh o chlapeckém přátelství. To, že od uvedení filmu uplynulo již skoro 30 let vůbec neubralo na kvalitě tohoto snímku. Nejvíce mne zaujal vztah hlavního hrdiny, sympatického Gordiho (Wil Wheaton), a jeho nejlepšího kamaráda Chrise. Film je natočen ve velmo svižném tempu a běží, pro mne až příliš rychle. Výkony všech čtyř ústředních hrdinů je bravůrní a působí velice pravdivě, že jsem film vnímal spíš jako skutečnost, než jako film. Svoji roli v příběhu sehrála i čistá oregonská příroda. Film by si zasloužil jednoznačně pět hvězdiček, ale mě osobně trochu vadilo trochu jeho zaměření, které mi je dost vzdálené, a proto, i když uznávám jedinečné kvality tohoto snímku, dávám 4 hvězdičky a rád se jistě vícekrát ještě na film podívám.

Prodloužený víkend (2013)

Velice dobře vystavěný příběh, který zaujal od začátku a napětí postupně gradovalo- Film bez výraznějších slabších míst. Výkon všech tří hlavních postav excelentní. Dal bych filmu pět hvězdiček, ale rozladil mne konec. Musel skončit přísně americky, uprchlý vězeň musí být potrestán, protože americká policie je přeci ta nejlepší a odsouzení se nemohou kojit nadějí, že při útěku jim pomohou nějací dobří lidé k novému životu. Jinak to byl velice dobrý film a rád se na něj znovu podívám.

Svět podle Redwooda (2012)

Vcelku zajímavý příběh, který byl mj. uveden v panoramatické sekci na loňském 53. MFF ve Zlíně. Pro českého diváka bude asi trochu nesrozumitelný vložený snový příběh s golfem, protože golf není v Česku zdaleka tak populární jako v Americe. Jednoduchý obvyklý příběh rozchodu rodičů je zpestřen několika dobrými nápady, mne například zaujalo spřátelení dvanáctiletého hlavního hrdiny s dědem, žijícím ve sklepě domu. Níjak úřevratné dílko, ale příjemná podívaná a sympatický hlavní hrdina, proto dávám tři hvězdičky, Jinak Ryana Granthama, hlavního chlapeckého hrdinu můžeme vidět ještě ve filmu "Barricada".

Lakki (1992)

Film, který jsem měl již přes půl roku ve filmotéce, ale shlédl jsem ho až dnes, když mne na něj upozornil kamarád... Je to příběh o čistotě a nevinnosti, i o nezodpovědnosti dospělých, kteří neberou ohledy na city svých dětí a přeci stačí někdy tak málo - nebýt sobcem, být zodpovědnější a skromnější ve svých nárocích - kolik utrpení a slz by pak mohlo být zbytečných... Duše čtrnáctiletého Lakkiho byla čistá jako voda v horském jezeře ( i to se ve filmu objeví), a proto se ho tak dotýkala špína, kterou se svět mnohých dospělých jen hemží. Chlapcova matka byla umělkyní, malířkou, a citlivost k vnímání světa po ní zdědil i její syn, který ve svých barevných snech byl znovu šťastný, svobodný, jako když byl malým chlapcem....Dílo vynikajících kvalit dějových i obrazových. Hlavní hrdina (Anders Borchgrevik) podal skvělý výkon. Dávám plný počet hvězdiček a rád se k filmu zase brzy vrátím...A také se stává jedním z mých TOP 50...Jinak název filmu v titulcích zní "Gutten som kunne fly"...A dodatek: Po shlédnutí filmu mohu říci, že jsem opravdu rád, že jsem pořád v nitru klukem, že jsem se, alespoň psychicky, nestal dospělým, jak mi občas někdo připomene.

Bylo jednou zelené údolí (1941)

Jeden z nejlepších amerických filmů 40-tých let, výborně odvedená filmařská práce na všech frontách. Mne osobně nejvíce zaujal příběh malého Huwa ve vynikající první roli Roddy Mc Dowalla, jeho dospívání v bouřlivé době je jedním z největších kladů tohoto slavného Fordova filmu. Film ukazuje otřesné podmínky v hornickém Walesu, které ostře kontrastují s krásnou okolní přírodou i dobrými lidmi, kteří trpí pod zvůlí všemocných uhlobaronů. Hluboce lidský příběh, který asi musel skončit tragicky...Film má jednoznačně u mne 5 hvězdiček a místo v mé TOP 50. Rád se k němu časem vracím, prvně jsem ho viděl v kinu Ponrepo v osmdesátých letech minulého století.

Andělé z podkroví (1998)

Jeden z nejnápaditějších filmů pro starší děti, jaký kdy byl natočen. Nápady, kteří dva dobří a vždy při sobě stojící kamarádi provádí jsou velice originální a film dokáže pobavit od začátku až do konce. Původně jsem dal čtyři hvězdičky, ale s odstupem času a po vícerém shlédnutí jsem změnil hodnocení na 5 a také jsem film dal do své TOP 50. Je to film z utažské série režiséra Erica Hendershota, tato série, kterou uvedla ČT je velmi zdařilou a patří do ní třeba i film "Hledá se Kelly".

Silent Truth, A (2012)

Film o dospívání sympatického čtrnáctiletého chlapce, který stojí po svých narozeninách před problémem, jak sdělit matce, že je gay. V celkem bezvýchodné situaci mu poradí několik nově poznaných kamarádů, takže sebere odvahu a napíše matce krátký dopis. Bohužel její nepřiměřená reakce chlapce šokuje a v zoufalství se pokusí o sebevraždu. Teprve pak si jeho matka uvědomí, co vše mohla způsobit a najde cestu ke svému "jinému" synovi. Je to film o toleranci i nesnášenlivosti, vždyť několik bývalých kamarádu hlavního hrdiny ho po té tvrdě odmítne, ale naopak získá dva nové přátele, s nimiž opět začne žít život a vidět krásy, kterých si před tím nevšiml. Zdařilý středometrážní počin, dávám 5 hvězdiček

Lepší svět (2010)

Již dlouho jsem neměl takový strach o oba hlavní chlapecké hrdiny jako při sledování tohoto dánského filmu a byl jsem šťasten, když to po dvakráte nakonec dobře dopadlo. Vynikající film po všech stránkách, hlavně po té lidské. Žádný záběr není zbytečný, vše má ve filmu smysl a přispívá k dokonalému propojení děje, který vás vtáhne do příběhu. Pro mne bylo největším kladem tohoto filmu zobrazení přátelství dvou mladičkých hrdinů Christiana a Eliase, z nichž právě Elias si získal mé největší sympatie, snad i proto, že byl absolutně bezdůvodně ponižován partou slabomyslných spolužáků. Christian ale svoji roli sehrál neméně zdařile. Člověk si znovu uvědomil při sledování filmu, co je vlastně v životě nejdůležitější a že násilí a konečná řešení, mnohdy vůbec nic neřeší. I obrazová stránka filmu velice působivá. Malicherné příčiny také často způsobí i odcizení a nedorozumění lidí, jak bylo vidět na příkladu Eliasových rodičů - trpí tím pak nejvíc děti, teprve tragédie je přiměla k tomu, aby zase nalezli cestu k sobě. Jednoznačně dávám pět hvězdiček a poslední volné místo v mé TOP 50 si tento film určitě zaslouží, byl to jeden z mých největších filmových zážitků tohoto roku!!

Elvis! Elvis! (1976)

Vynikající švédský film, který ukazuje že i sedmiletý chlapec (skvěle ztvárněný Lelem Doraziem) dokáže hluboce přemýšlet a vidí svět čistě a jasně a chování dospělých je mu často zcela nepochopitelné. To ovšem často nechápem ani my dospělí, tak jak se v tom má vyznat nevinné dítě? Je to neotřelý námět a vynikající zpracování a jsem moc rád, že po tolika letech od natočení, jsem měl možnost ho vidět a navíc i s českými titulky. Elvis by si určitě zasloužil více chápající matku, která by se chovala jinak, než ta jeho. Ještě že mohl utíkat ke svému dědovi, který měl pro chlapce více pochopení, než se mu ho dostávalo doma. Film má mnoho kvalit a tak mu dávám jednoznačně 5 hvězdiček a zároveň ho řadím do své TOP 50.